طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بازی خلاقانه برای رانه سوم

بازی خلاقانه
بازی خلاقانه

با سلام امروز راجع به بازی هایی صحبت می کنیم که دیدن آن ها برای طراحی گیمیفیکیشن مخصوصا در رانه سوم خالی از لطف نیست با ما همراه باشید تا چند بازی خلاقانه را به شما معرفی کنیم. نکته بسیار مهم این است که هم در بازی جدی و هم در بازی برای سرگرمی از رانه سوم به شدت استفاده می‌شود.

1-بازی خلاقانه leg los

خب این بازی بازی مورد علاقه من هست  یک بازی خلاقانه فوق العاده خوب برای مهمانی . خیلی کوتاه می خواهم راجع به نحوه بازی برای شما بنویسم خب تدروی لگ لاس یک نفر هنرمند هست و بقیه بازیکن عادی هستند (این تم که دو رول وجود دارد در اکثر بازی های این شکلی وجود دارد)حالا 16 تا کارت جلوی هنرمند قرار می گیردآن هم به نحوی که بقیه افراد عادی این کارت ها را نگاه نکنند حال هنرمند  یه کارت از کارت های جلوی خود را که از 1تا 16 شماره دارد برمیدارد فرض کنیم که وی شماره 7 را دیده است و شماره 7 یک خورشید است  حالا باید با ابزار محدود و زمان محدود وی  این شکل را در بیاورد تا بقیه متوجه منظور وی بشوند که این  علایم مربوط به کدام یک از 16کارت می باشد.

نحوه امتیاز دهی بازی به این گونه است که در پایان هر راند افراد عادی به ازای تعداد حدس درست خود و هنرمند به ازای مجموع حدس های دیگران امتیاز می گیرد  و البته یک نفر تنها یک بار می تواند حدس بزند.

leg los
2-بازی خلاقانه استوژیت

استوژیت یک بازی بسیار معروف ،بسیار جذاب و بسیار زیبا می باشد نحوه بازی به این شکل است که هر کس 6 کارت در دست دارد هر کارت حاوی یک شکل فانتزی بسیار زیبا می باشد افراد به نوبت قصه گو می شوند قصه گو به انتخاب خود یک کارت را از دستش بر می دارد آن را جوری که بقیه نبینند و به پشت جلوی همه می گذارد و سپس یک کلمه یا ضرب المثل یا حتی یک جمله می گوید این حرف باید به نوعی به عکسی که وی جلوی خود گذاشته ربط داشته باشد.حال دیگر افراد نیز یک کارت از دست خود بر می دارند و روی کارت قصه گو می گذارند سپس قصه گو کارت ها را بر می زند و سپس نمایان می کنند افراد باید حدس بزنند که منظور قصه گو کدام تصویر بوده است.

استوژیت
استوژیت

شاید تا به این جای کار فکر کنید خب که چه! اما به نکات جالب بازی گوش دهید!

  • اگر تمامی افراد درست حدس بزنند یا همه اشتباه حدس بزنند قصه گو باخته است!پس قصه گو باید مبهم صحبت کند!
  • اگر شما یک فرد عادی باشید و یک عکس گمراه کننده بگذارید و بقیه به شما رای دهند شما به ازای هر رای اشتباه دیگران امتیاز می گیرید.

همان طور که حتما متوجه شده اید این یک بازی خلاقانه خنده دار و در عین حال مکارانه است!با توجه به ایرانی بودن این بازی و قیمت پایین آن پیشنهاد خوبی برای هدیه دادن می باشد!(قیمت حد.د 50 هست)

3- بازی خلاقانه رویاها (Dreams)

دریمزبه نوعی ترکیب بازی استوژیت و مافیا هست در این بازی باز هم دو نقش وجود دارد برای سادگی کار فرض کنیم بازی 4 نفره است خب در این جا 3 نفر خدا هستند و یک نفر انسان فانی سناریوی بازی به این گونه است که یک انسان فانی به درگاه خدایان وارد شده است وخدایان می خواهند وی را شناسایی کنند از طرف دیگر انسان فانی هم می خواهد راز خدایان را کشف کند!

در ابتدا به هر یک از 4 بازیکن یک توکن داده می شود روی توکن تمام خدایان عدد 3 به طور مثال وجود دارد و روی توکن انسان فانی عکس یک انسان 4 عکس هم وجود دارد حال تمام خدایان می دانند که جواب عکس شماره 3 هست از طرفی چه خدا و چه انسان فانی یک سری ابزار دارند (3 نوع سنگ مشکی سفید و طوسی) حال باید افراد به نوبت آن تصویر را بکشند اما خب انسان فانی که نمی داند جواب کدام عکس است اما اگر همواره نگاه 4 عکس کند خدایان متوجه می شوند که وی انسان فانی است در انتها امسان فانی باید کشف کند که کدام عکس راز خدایان هست و خدایان باید کشف کنند که چه کسی انسان فانی است!

رویاها-dreams
رویاها-dreams

4-بازی خلاقانه رمزها

خب رمز ها هم در همین سبک بازی هست با این تفاوت که یک کار جدید انجام داده است و آن هم تلفیق رانه سوم و پنجم است در این بازی دو تیم با هم بازی می کنند سناریوی بازی به این شکل است که شما دوتیم کارآگاهی قرمز و آّی هستید یک قاتل و یک سری انسان بی گناه هم در بازی وجود دارند حال یک نفر از تیم آبی و یک نفر از تیم قرمز رو به روزی مپ می ایستند جوری که دونفر دیگر مپ را نبینند مپ به سر دسته های گروه جای دقیق همه عناصر را می گوید.عکس زیر را ببینید.

رمز
رمز

خب همانطور که می بینید 20 تا کارت وجود دارد شما باید به هم تیمی خود کمک کنید تا متوجه شود که جای مثلا کارآگاهان قرمز کجاست پس مثلا می گویید جاندار 3 یعنی 3 عکسی که شبیه به جاندار هست مربوط به کارآگاه های قرمز هست هم تیمی شما شروع به حدس زدن می کند و به این شکل نوبت ها عوض می شود.در این بین نکته خوب این بازی که برای گیمیفیکیشن آموزنده هست وجود کارت قاتل است که اگر هم تیمی شما آن کارت را حدس بزند تیم شما باخته است بعد از هر دور نقشه جدید و کارت های جدید به بازی اضافه می شود.

5-بازی خلاقانه spyfall

اسپای فال یک مقدار نسبت به بازی های قبلی جذاب تر هست و در این بازی ها بازی مورد علاقه شخص من هست در این بازی برخلاف بازی های قبل که عموما دو نقش کلی وجود دارد 3 نقش داریم خب بازی به این گونه شروع می شود که دسته کارت های زیادی وجود دارد فرض کنیم 30 دسته کارت وجود داشته باشد در هر دسته کارت مثلا 8 کارت یکسان که همگی یک عکس را دارند وجود دارد و یک کارت جاسوس نیز هست.حال فرض کنیم 5 نفر می خواهیم بازی کنیم 3 کارت یکسان را  از هر دسته وسط می گذاریم پس در وسط میز 30 کارت متفاوت داریم حال به نوبت یک نفر دیلر می شود(نقش اول)دیلر کارت ها را قاطی می کند و جوری که خودش هم نفهمد کارت ها را به بقیه بازی کنان می دهد پس یک دیلر داریم چند شهروند(نقش دوم) و یک جاسوس اگر بازی های قبلی را خوانده باشید باید بدانید که از اینجاب بازی جاسوس باید عکس را حدس بزند و شهروندان و دیلر باید جاسوس را حدس بزنند!اما فرآیند کار بسیار جالب است!

بازی Spyfall
بازی Spyfall

در ابتدا دیلر از یک بازیکن به صورت تصادفی یک سوال می پرسد سوال مربوط به عکس است و باید از یک نکته خیلی کوچک عکس پرسیده شود تا جاسوس پی به ماهیت عکس انتخابی نبرد فرد جواب می دهد و سپس از نفر بعدی به انتخاب خودش سوال می پرسد.جاسوس نباید با نگاه زیاد به عکس ها توجه بقیه را برانگیزد و بقیه به حرکات یکدیگر نگاه می کنند تا جاسوس را کشف کنند به جواب سوالات دقت می شود تا ببینیم چه کسی سوتی می دهد!حال تم توطئه به بازی اضافه می شود افراد می توانند یکدیگر را متهم به جاسوس بودن بکنند!حال اگر جاسوس بتواند بقیه را متقاعد کند که یک نفر دیگر جاسوس است بیشترین امتیاز را می گیرد اگر وسط بازی بتواند کارت را درست جدس بزند 4 امتیاز می گیرد اگر هم بازیکنان بتوانند جاسوس را شناسایی کنند نفری 1 امتیاز می گیرند نکته جالت توجه در این سبک بازی ها همین است در صورتی بازی به شما خوش می گذرد که آدم بد داستان باشید(در بازی مافیا هم تقریبا همچنین حکمی می توان داد!) بعد از تجربه داشتن کافه رومیزی در شهرستان یکی از نکات جالبی که متوجه شدم این است که تم دروغ خیانت رشوه و توطئه بسیار به مذاق ما ایرانی ها خوش می آید!پس چرا از این تم در طراحی گیمیفیکیشن استفاده نکنیم؟آیا می توانید طراحی گیمیفیکیشن با تم خیات را تصور کنید؟

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

3 پاسخ

  1. سلام
    آه آه من یه جاهایی ش رو متوجه نشدم مثلا همین بازی رمز رو ….
    ولی خلاقیت توی بازی خیلی زیاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب