طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی رویداد تینجا و بازی معرفی مسیر شغلی

معرفی رویداد تینجا
معرفی رویداد تینجا

امروزه آشنایی کودکان و نوجوانان با مشاغل آینده مبحث مهمی است. برای مثال تصور کنید که یک کودک از سنین کم متوجه شود که در مسیر شغلی پزشکی یا خلبانی چه اتفاقاتی می‌افتد! این کار باعث می‌شود که خیلی زیاد انگیزه‌ی وی برای رشد تحصیلی افزایش یابد. از آنجایی که یادگیری نسل زد کاملا متفاوت از نسل‌های دیگر است. این آموزش باید متفاوت باشد.

اردوهای آموزشی برای معرفی مسیر شغلی
اردوهای آموزشی برای معرفی مسیر شغلی

استفاده از بازی برای آموزش به نسل زد

همانطور که در دوره روانشناسی فرگشتی گفتیم، بازی یک ریشه‌ی فرگشتی دارد و کمک می‌کند تا ما در دوراهی‌های زندگی راه درست و غلط را تشخیص دهیم. به همین دلیل آموزش مسائل گفته شده در قالب بازی کمک شایان توجهی به کودکان در درک بهتر مسیر شغلی رشته‌های متفاوت خواهد داشت.

برای مثال تصور کنید که شما کارمند شرکت فولاد مبارکه اصفهان هستید و یک بازی وجود دارد که کودکان کارمندان می‌توانند با انجام یک بازی، راجع به شغل والدین خود آموزش ببینند و متوجه شوند که والدینشان چه نقش مهمی در کشور ایفا می‌کنند. این کار نه تنها بهانه‌ای برای این است که کودکان به والدین خود افتخار کنند. بلکه باعث می‌شود کار در این شرکت آرزوی فرزند شود!

معرفی رویداد مشابه در ایران

در اینجا به معرفی رویداد تینجا می‌پردازیم. یک رویداد نیم‌روزه که در 7 نوبت متوالی برگزار شد و مجموعا 140 فرزند کارکنان پتروشیمی شیراز، تجربه‌ای شیرین و هیجان‌انگیز با دنیای هوش مصنوعی داشتند. مجری این طرح دوستان عزیز ما در مجموعه تین تک هستند که در اینجا به معرفی کار این مجموعه می‌پردازیم.

 

گیمیفیکیشن برای معرفی مسیر شغلی
گیمیفیکیشن برای معرفی مسیر شغلی

حال فعالیت در کارگاه آموزشی]

معرفی رویداد تینجا

برنامه شامل سه بخش اصلی بود:

  1. کارگاه آموزشی هوش مصنوعی:

در این بخش، مفاهیم پایه‌ی هوش مصنوعی به زبانی ساده و با استفاده از مثال‌های ملموس برای کودکان توضیح داده شد. مدرسان مجموعه با استفاده از تکنیک‌های آموزشی تعاملی، توجه و علاقه شرکت‌کنندگان را به خوبی جلب کردند.

 

کارگاه آموزشی هوش مصنوعی برای نوجوانان
کارگاه آموزشی هوش مصنوعی برای نوجوانان

 

  1. تور بازدید از کارخانه نوآوری:

این بخش، فرصتی عالی برای آشنایی عملی کودکان با فناوری‌های نوین، شرکت‌ها و استارتاپ‌های خلاق و نوآور بود. آن‌ها توانستند از نزدیک با نحوه‌ی کارِ کارآفرینان و متخصصان این حوزه و موقعیت‌ها و چالش‌های هر یک آشنا شوند. این تجربه، درک آن‌ها را از کاربردهای واقعی هوش مصنوعی در دنیای امروز افزایش داد.

 

بازدید از کارخانه
بازدید از کارخانه

 

  1. بازی فیزیکی گروهی:

در این بخش هیجان‌انگیز، کودکان در قالب یک ادونچر گیم و انجام یک سری ماموریت، به صورت عملی با مفاهیم هوش مصنوعی کار کردند. این بازی طوری طراحی شده بود که ضمن سرگرم کردن کودکان، آن‌ها را با فواید و کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره آشنا می‌کرد و با ابزارهای هوش مصنوعی، ماموریت خود را انجام می دادند.

 

فعالیت‌های فیزیکی
فعالیت‌های فیزیکی

 

چرا این رویداد مهم بود؟

  1. آموزش مهارت‌های آینده: در دنیای فردا، آشنایی با هوش مصنوعی و برنامه‌نویسی، مهارت‌هایی حیاتی خواهند بود. این رویداد، گامی مهم در جهت آماده‌سازی نسل آینده برای مشاغل آینده بود.
  2. پرورش خلاقیت و تفکر انتقادی: فعالیت‌های این رویداد به گونه‌ای طراحی شده بودند که علاوه بر آموزش مفاهیم فنی، خلاقیت و تفکر انتقادی کودکان را نیز تقویت می‌کردند.
  3. ایجاد انگیزه و علاقه: آشنایی با دنیای هیجان‌انگیز هوش مصنوعی در این سن، می‌تواند انگیزه‌ای قوی برای ادامه یادگیری در این زمینه ایجاد کند.
  4. تقویت روحیه کار تیمی: بازی‌های گروهی و فعالیت‌های مشارکتی، مهارت‌های اجتماعی و کار تیمی کودکان را تقویت کرد.
صحبت راجع به تجربه‌ی انجام شده
صحبت راجع به تجربه‌ی انجام شده

نتایج و بازخوردها

افتخار داریم اعلام کنیم که این رویداد با استقبال فوق‌العاده‌ای روبرو شد. بیش از 97 درصد از شرکت‌کنندگان و والدین آن‌ها از کیفیت و محتوای برنامه ابراز رضایت کردند.

برخی از بازخوردهایی که دریافت کردیم عبارتند از:

پلتفرم تیم آقای گیمیفیکیشن و حل یک مشکل

یکی از مشکلاتی که در اینجور اردوهای آموزشی مسیر شغلی وجود دارد این است که برای مثال بچه‌ها نمی‌توانند وارد یک سری مکان‌ها شوند یا برای مثال ساخت یک اپلیکیشن برای این کار خیلی بصرفه نیست! ما در تیم آقای گیمیفیکیشن با ایجاد یک وب‌اپلیکیشن برای این کار هزینه‌ی انجام چنین بازی‌هایی را بشدت کم کرده‌ایم.

دعوت به همکاری

موفقیت این رویداد، ما را بر آن داشته است تا این تجربه‌ی ارزشمند را با سایر سازمان‌ها و شرکت‌ها به اشتراک بگذاریم. ما معتقدیم که سرمایه‌گذاری روی آموزش فرزندان کارکنان، نه تنها به رشد و توسعه‌ی آن‌ها کمک می‌کند، بلکه می‌تواند تأثیر مثبتی بر وفاداری کارمندان بگذارد.

از این رو، از تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسساتی که علاقه‌مند به برگزاری چنین رویدادهایی برای فرزندان کارکنان خود هستند، دعوت می‌کنیم تا با ما تماس بگیرند.کافیست از طریق صفحه درباره ما فرم مربوطه را پر کنید. با توجه به همکاری ما با تیم تین تک در این زمینه کافیست از این طریق پیام بدهید.

نتیجه‌گیری

یکی از مواردی که تیم ما در تلاش است به آن برسد این است که به شرکت‌های متفاوت بگوییم که چه چیزهایی اصلا در دنیای گیمیفیکیشن ممکن است! یکی از موارد بسیار جذاب که با توجه به وجود تابستان و تعطیلی بچه‌ها جذاب است، همین بحث اردوهای معرفی مسیر شغلی است.

آماده کردن نسب جدید برای چالش‌های جدید دنیای مدرن امریست که شرکت‌ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند. تصور کنید که با انجام چنین بازی‌هایی بتوانید از سنین کم بودن در شرکت خود را برای فرزاندان کارمندانتان به شکل یک افتخار بزرگ نشان دهید! کودک امروز کارمند وفادار فردای شماست.

عکس انتهایی اردوی مسیر شغلی
عکس انتهایی اردوی مسیر شغلی
تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

فهرست مطالب