طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پایان‌نامه ساره ذوالفقاری راجع به گیمیفیکیشن در هتلداری

ساره ذوالفقاری
ساره ذوالفقاری

در این مقاله به بررسی پایان نامه گیمیفیکیشن ساره ذوالفقاری می‌پردازیم. موضوع پایان‌نامه وی گیمیفیکیشن در هتلداری است. در مجموع گیمیفیکیشن در گردشگری و مباحثی مثل این از آینده‌دارترین موضوعات است.

معرفی ساره ذوالفقاری

ساره ذوالفقاری یکی از دوستان قدیمی من و از اقوام من بعد از ازدواج محسوب می‌شود که در کارشناسی پایان‌نامه گیمیفیکیشن خود را در زمینه گیمیفیکیشن برداشته است. با توجه به اینکه عموم افرادی که تاکنون به معرفی آن‌ها پرداخته‌ام در مقاطع بالاتر، پایان‌نامه داشته‌اند به نظرم معرفی ساره و کارش بسیار جالب آمد معرفی ساره از بان خودش را در ادامه خواهیم داشت.

من سیده ساره ذوالفقاری هستم؛ دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، علاقه مند به علوم رفتاری و با توجه به گرایش و رشته تحصیلیم، کاربرد علوم رفتاری در کسب و کار.

از نوجوانی توجهم به تاثیرپذیری انسان ها از محیط اطرافشان جلب شده بود و بسیار در این زمینه کنجکاو بودم، اما هیچ آشنایی و دسترسی به منابع آن نداشتم. کم کم با جستجوهایی، کلیدواژه های مربوط به موضوع مورد علاقه ام را کشف می‌کردم و وقتی می‌دیدم به موضوعی که در نظرم هست نزدیک تر می‌شوم بسیار ذوق زده می‌شدم.

همزمان در تصمیم برای رشته کارشناسی ارشد داشتم با mba آشنا میشدم که در یکی از گروه های آن یک وویس از آقای حاتمی درباره گیمیفیکیشن شنیدم که بسیار به موضوع مد نظر من نزدیک بود. با کلی هیجان با ایشان تماس گرفتم و لطف کردند بلافاصله برای من مبحث را کاملا توضیح دادند و بهترین و به‌روزترین منابعش را در اختیارم گذاشتند. بعد از مطالعه آن‌ها پروژه پایانی کارشناسی من در دانشگاه صنعتی بیرجند را با توجه به کسب و کار خانوادگی، “گیمیفیکیشن در توریسم” تعریف کردیم. استاد راهنمای من آقای دکتر اسماعیل هداوندی بودند.

گیمیفیکیشن و هتلداری

مثال‌های زیادی هستند که نشان می‌دهد هتل های زنجیره‌ای در استفاده از گیمیفیکیشن بسیار موفق عمل کرده‌اند. به نظر من در صنعت هتلداری با توجه به رقابت موجود و همچنین چالش‌های مدیران در رابطه با  جذب، نگه‌داری، بهره‌وری و انگیزش کارکنان و همچنین وفاداری و رضایت مشتریان و یا طراحی چیدمان و محیط عملیاتی نکاتی که از گیمیفیکیشن آموختیم بسیار کارآمد هستند.

همچنین هتل‌ها نسبت به کسب و کارهای دیگر ویژگی‌های متفاوت و مخصوص به خود را دارند. مانند این‌که چند کسب و کار را بطور همزمان اداره می‌کنند (اتاق‌ها، رستوران‌ها، کافی شاپ، تالارها، سالن همایش، سالن ورزشی و استخر، لاندری و …) بنابر این چالش‌های متفاوت و مخصوص خود را دارند که این امر باعث می‌شود فرصت های زیادی برای استفاده از گیمیفیکیشن در هتل ها پیش روی علاقه‌مندان باشد. اما به نظر می‌رسد در موضوع گیمیفیکیشن در صنعت توریسم بیشتر در زمینه بازدید از مناطق دیدنی شهر و در هتل‌های زنجیره‌ای بررسی شده است و برای چالش‌های هتل‌ها به خصوص با اندازه سازمانی کوچک پژوهش های بیشتری نیاز است.

ساره ذوافقاری
ساره ذوالفقاری

ساره ذوالفقاری و انتخاب موضوع پایان‌نامه

موضوع پایان‌نامه باید در جهت اهداف و علایق شخصی شما باشد بنابراین گیمیفیکیشن را به عنوان موضوع پایان نامه برای افرادی که به علوم رفتاری و یا انگیزش انسان‌ها علاقه‌مند هستند بسیار توصیه می‌کنم زیرا کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد و می‌تواند برای بسیاری از چالش‌های کسب و کارها راه‌حل ارائه کند.

به نظر من دانستن گیمیفیکیشن برای افرادی که در زمینه علوم رفتاری مشتاق هستند مورد نیاز است و مطالعاتی که برای نگارش پایان نامه انجام می‌دهید فرصت بسیار خوبی برای یادگیری گیمیفیکیشن خواهد بود.

پروژه پایانی کارشناسی من : گیمیفیکیشن در صنعت توریسم

در این پروژه ابتدا مقدماتی برای آشنایی با گیمیفیکیشن و پس از آن مثال های متعدد از کاربرد آن در توریسم و به خصوص در هتل‌داری ارائه شد. برای مثال در این پروژه دریافتیم تکنیک داستان سرایی در طراحی گیمیفیکیشن در توریسم کاربرد زیادی دارد. در آخر چند نکته کاربردی و همچنین یک طرح گیمیفیکیشن برای هتل بزرگ کوهستان بیرجند پیشنهاد شد. همچنین طراحی آن با کمک آقای حاتمی برای من یک تمرین بسیار خوب در جهت درک بهتر مفهوم درست گیمیفیکیشن و توانایی به کار بردن آن بود.

پس از آن برای مقطع کارشناسی ارشد گرایش مدیریت مهندسی را  با توجه به نزدیک تر بودن به علوم رفتاری نسبت به سایر گرایش های مهندسی صنایع  انتخاب کردم. در این مقطع برای پژوهش‌ها و ارائه‌های کلاسی اکثر دروس موضوع گیمیفیکیشن را مرتبط با همن درس در نظر گرفتم که بسیار مورد علاقه اساتید و دانشجویان قرار می‌گرفت. در حال حاضر پایان نامه کارشناسی ارشد را نیز در زمینه علوم رفتاری و با استفاده از روش تحقیق آزمایشگاهی در آزمایشگاه تحقیقات کسب و کار دانشگاه تهران انجام می‌دهم.

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب