طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت ؛ نرم افزار HabitRPG

مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت
مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت

امروز، قصد معرفی یک مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت را داریم و قرار است در مورد وبسایت HabitRPG  صحبت‌­کنیم. قبل از هرچیز لازم به توضیح است که این مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت،  در دسته گیمیفیکیشن در زندگی شخصی قرار می‌گیرد. (اگر هنوز نمی­دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

اگر تا به حال زمان زیادی را پای بازی­‌کردن بازی‌های RPG از دست داده‌­اید، با ایده کلی این نوع بازی­ها آشنا هستید. در این نوع باز‌‌ی‌­ها شما می­‌توانید یک نقش را انتخا‌ب‌­کنید و به نقش‌­آفرینی بپردازید.  معمولا این نوع بازی­ها نرخ اعتیاد بسیار بالایی دارند! اگر تاکنون چنین تجربه­‌ای داشته­‌اید حتما پیش خود گفته‌­ا‌ید که آیا نمی‌­توان کاری کرد تا آن جذابیت و اعتیاد بازی­های RPG  به زندگی واقعی من رسوخ کند و من بتوانم برای رسیدن به اهداف زندگی خود این­قدر انگیزه داشته باشم؟ اگر چنین سوالی از خود پرسیده­‌اید HabitRPG  پاسخ به پرسش شماست!

در هسته مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت،  شما لیستی از عادات خوب قابل شخصی سازی را می­‌بینید که باید این کارها را انجام دهید. اما این لیست کارها لیست عادی نیستند بلکه با فانتزیِ نقش‌­آ‌‌فرینی عجین شده­‌اند و هربار که شما یک آیتم را در لیست خود تیک‌­می‌­زنید تازه متوجه منظور من می‌­شوید!! حتی سکه دادن به­ ازای کاری که شما انجام داده­‌ا‌ید یک حالت فانتزی اساطیری دارد و باعث­‌می‌­شود شما حس­‌کنید به یک “دستاورد تاریخی” رسیده‌­اید!

مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت habitrpg
مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادتhabitrpg

مانند تمام بازی­های  RPGدیگر، شما قادر خواهید‌بود که آواتار خود را شخصی‌­سازی کنید. شما می­توانید با اشیایی که آن­ها را به غنیمت گرفته‌­اید کلکسیون بسازید و خود را به آن­ها مجهزکنید. همچنین می­‌توانید در ماموریت­های فانتزی شرکت­‌کنید. در حقیقت تمامی وب سایت، پر است از فانتزی و البته تم اساطیری. اما عملیاتی که شما برای بازی کردن در پیش دارید در زندگی واقعی اتفاق می‌­افتد.

شاید بهترین ویژگی این مثال گیمیفیکیشن در تغییر عادت،  لیست عادات باشد که شما را تشویق می­‌کند که اهداف کوچک و سهل الوصولی را در این لیست بنویسید. این مفهومی است که در گیمیفیکیشن در آموزش خیلی با آن سر و کار داریم و آن میکرولرنینگ و پاداش کوچک است. هرچند که گیم پلی این وبسایت مقدار خیلی زیادی ساختگی به نظر می­‌رسد، اما یک ایده­ فان برای بهبود عادات محسوب می‌­شود. یکی دیگر از رقبای این نرم افزار، Habitica  است که زمزمه‌­هایی شنیده می‌­شود که HabitRPG  را ممکن است بخرد!

در ویدیوی زیر طرز کار habiticaرا مشاهده می­‌کنید.

کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 8 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب