طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی بازی رومیزی داروغه ناتینگهام

داروغه ناتینگهام
داروغه ناتینگهام

در این قسمت و در ادامه آموزش رانه معاشرت که یکی از مهم ترین قسمت‌های فریمورک اکتالیسیس می‌باشد به دلیل اهمیت بالای این موضوع تلاش می‌کنیم تا بازی‌های برتر را در این رانه معرفی کنیم.(اگر هنوز نمی‌دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

بازی داروغه ناتینگهام

بازی داروغه ناتینگهام یک بازی فوق العاده با تم رشوه و دروغ است با توجه به تجربه ما در راه‌اندازی یک کافه بازی که در آن بازی‌های متفاوتی برای افراد باز می‌کنیم. این تم برای افراد متفاوت بسیار جذاب است.هرچند که شاید بازی می‌توانست بهتر طراحی شود تا جلوی تقلب کردن گرفته شود.

خب به بازی بپردازیم در این بازی دو رول(Role) وجود دارد رول اول داروغه است که هر نوبت عوض می‌شود و تم دوم تاجر است که به نوعی شهروند عادی محسوب می‌شوند. قبل از هر چیز به معرفی قطعات بازی می‌پردازیم.

داروغه ناتینگهام
داروغه ناتینگهام

عملا بازی شامل یک سری کارت و یک سری پول هست. کارت‌ها به دو دسته کالای قانونی و غیر قانونی تقسیم می‌شوند.روی هر کارت دو امتیاز نوشته شده است یک امتیاز + و  یک امتیاز منفی. خب شما باید به عنوان تاجر تلاش کنید که کالاهای خود را رد کنید و هرچه امتیاز+ بیشتری در کالاهای رد شده وجود داشته باشد احتمال برد نهایی شما بیشتر می‌شود زیرا در پایان کسی برنده است که امتیاز بیشتری داشته باشد.

قطعا حدس زده اید که کالاهای غیر قانونی امتیاز بیشتری دارند. خب یک سری کارت کالا هم در وسط بازی وجود دارد. در بازی شما باید یک سری کار انجام دهید.

اکشن‌های بازی داروغه ناتینگهام

1-در ابتدا باید یک سری کارت را در صورتی که تمایل دارید معاوضه کنید. مثلا 4 کارت از دست خود رو کنید و در ازای آن 4 کارت از کارت‌های وسط بر می‌دارید.

2-سپس یک محموله را پر می‌کنید مثلا 4 کارت را داخل محموله خود می‌گذارید.

3-حال باید با داروغه مذاکره کنید باید یک ادعا کنید مثلا بگویید که من 5 کالای سیب دارم آیا اجازه می‌دهی که کالای خود را رد کنم اگر داروغه این اجازه را داد که فرد مورد نظر تمام کالای خود را چه غیر قانونی چه قانونی برای خود نگه می‌دارد.همچنین تاجر می‌تواند با داروغه تبانی کند و به وی بگوید که مثلا 5 سکه می‌دهم تا اجازه رد شدن بدهی با یک کالا به تو می‌دهم اجازه بده تا اجناسم را رد کنم یا حتی در این حد که این دست تو اجازه بده کالاهای من رد شود. دست بعد من اجازه می‌دهم کالاهای تو رد شود.

قوانین جالب بازی

حال به هر دلیلی داروغه این پیشنهادات را قبول نکرد وی به تاجر می‌گوید “اموالت را رو کن” اگر تاجر تمامی اموال خود را درست اعلام کرده باشد به اندازه نمره منفی هر کارت ضرب در تعداد کارت ها داروغه باید به تاجر خسارت بپردازد! اگر هم که اجناس اشتباهی وجود داشته باشد تاجر باید به ازای این کارت‌ها نمره  امتیاز منفی آن را به داروغه بپردازد. در این بازی شما همواره دروغ می‌گویید تبانی می‌کنید زیر قول و قرار خود می‌زنید!

کاربردهای بازی در دنیای واقعی

اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این بازی می‌تواند در آموزش درس مذاکره در سازمان چه اندازه مفید باشد؟ اصولا بازی‌های این سبکی که به “Social Deduction”  معروف هستند بسیار زیاد برای تقویت هوش هیجانی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و باعث شود افراد در شغل هایی که شایستگی‌های این‌چنینی نیاز دارند بهتر شوند.

این شما و این آموزش ویدیویی بازی

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

2 پاسخ

  1. بسیاااااااار عالی
    معاشرت و مذاکره خوبی تو بازی ایجاد میشه ممنون از تو ضیحات خوب تون

  2. یه چیزی فرمودین فیلم آموزش بازی ؟؟؟؟
    ما که چیزی ندیدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب