طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

بهترین کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن
کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن

کارشناسان،محققان و افراد متخصص در حوزه گیمیفیکیشن کتاب های زیادی برای آموزش گیمیفیکیشن نوشته اند اما  بهترین کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن چیست ؟شاید کلمه بهترین کلمه مناسبی برای لیست زیر نباشد به هر حال خواننده ها نظرات خاص خود را دارند به همین دلیل یک کتاب ممکن است برای یک خواننده بسیار جذاب و برای دیگری خسته کننده باشد به عنوان یک طراح گیمیفیکیشن بهترین کتاب های آموزش گیمیفیکیشن را که خوانده ام در زیر لیست می کنم این کتاب ها بیشترین تاثیر را بر ذهن من گذاشته اند.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

البته که کتاب‌هاب بسیار زیادی را در سایت مورد نقد و بررسی قرار داده‌ایم کتاب‌هایی مثل elements of choice،انگیزش payoff دن اریلی،Drive دنیل پینک، Hooked و… اما این کتاب‌ها به نظرم کتاب‌های بهتری برای یادگیری گیمیفیکیشن هستند.

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن :گیمیفیکیشن کاربردی نوشته یوکای چو

بدون شک یوکای چو موفق ترین و سرشناس ترین طراح گیمیفیکیشن در دنیا است همین حقیقت به تنهایی کافی است تا این کتاب در صدر لیست بهترین کتاب ها برای آموزش گیمیفیکیشن باشد.در این کتاب یوکای فریمورک اکتالیسیس یا 8گون را معرفی می کند که بهترین ابزار برای من می باشد او کلمه اکتالیسیس را با چسباندن دو کلمه اکتا و آنالیسیس به وجود آورده است ما تلاش داریم که این فریمورک را در پست های دیگر بیشتر به مخاطبانمان بشناسانیم.شما می توانید در دوره اکتالیسیس بیشتر راجع به آن بدانید.

کتاب گیمیفیکیشن کاربردی بیشتر از یک کتاب کسب و کاری است این کتاب نبض طراحی بازی را در دست می گیرد و از روانشناسی صحبت می کند که باعث می شود ما تصمیمات خود را اتخاذ کنیم همچنین از علم تعامل صحبت می کند و در نهایت اینکه چگونه این اجزا یک ساختار کلی را به وجود می آورند که چیزی بیشتر از مجموع اجزا می شود.

-ادریک راموس

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن
کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن actionable gamification

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن :واقعیت شکسته است نوشته جین مک گونیگال

این کتاب راجع به آموزش گیمیفیکیشن نیست اما نکات بسیاری را راجع به تجارب گیمیفای شده به ما می آموزد.موضوع اصلی این کتاب این است که چگونه از قدرت بازی استفاده کنیم تا دنیای بهتری بسازیم برخلاف کتاب یوکای چو این کتاب پر از نکات ریز و درشت گیمیفیکیشنی نیست اما نکات بسیار عمیقی را راجع به گیمیفیکیشن بررسی می کند.

واقعیت شکسته است یک پیام بسیار روشن و محرک برای ما می فرستد:آینده از آن کسانی خواهد بود که بازی ها را می فهمند آن ها را طراحی می کنند و از همه مهمتر بازی می کنند!

-سایت گودریدز

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن :هنر طراحی بازی نوشته جسی شل

این کتاب هم کتابی مخصوص آموزش گیمیفیکیشن نیست اما مهارت های زیادی را به شما می آموزد که فکر می کنم مهمترین این مهارت ها چگونگی آنالیز کردن و آموختن نکات به وسیله بازی کردن است. برای من بازی کردن قسمت مهمی از طراح گیمیفیکیشن بودن است.شما نمی تواند قدرت بازی ها را درک کنید مگر اینکه آن ها را بازی کنید.درست مانند طراحان بازی ،طراحان گیمیفیکیشن نیز به طراحی تجربه می پردازند و این کتاب به شما می آموزد که چگونه یک تجربه جذاب برای کاربران خود بسازید.

این کتاب نکات طراحی بازی را به مرور به کاربر می آموزد.این کتاب با قطعات بازی شروع می شود با مکانیک های بازی ادامه پیدا می کند و در انتها با صحبت هایی راجع به تیم ها و مشتریان خاتمه می یابد.

-گاماستورا

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن : گیمیفای نوشته برایان بورک

برایان بورک جنبه های فنی گیمیفیکیشن را کنار گذاشته و راجع به اصول آن صحبت می کند. کتاب دو قسمت اصلی دارد ،ارزش گیمیفیکیشن و طراحی تجارب گیمیفای شده بروک تلاش زیادی کرده است که مهم ترین تجارب شکست در گیمیفیکیشن را بیان کند و راه حل هایی به مخاطب می دهد که از این اشتباهات جلوگیری کند.این کتاب به شما یک دید فلسفی از گیمیفیکیشن می دهد.

گیمیفای به صورت عملی گیمیفیکیشن را نشان می دهد. بروک گیمیفیکیشن را به عنوان یک روش قدرتمند در سرگرم کردن مردم معرفی می کند  و همچنین راه حلی برای محقق ساختن اهداف سازمان.گیمیفیکیشن در کتاب بروک ابزاریست برای انگیزه دادن ،پرورش مهارت ها و ایجاد خلاقیت.

-برایان بورک

کتاب برای یادگیری گیمیفیکیشن : هورمون های شادی خود را بشناس نوشته لورتا گراتزیانو برونینگ

این کتاب راجع به آموزش گیمیفیکیشن و یا حتی طراحی بازی نیست اما یک دید نوروساینسی به شادی ارائه می کند.این کتاب یکی از مهم ترین و عمیق ترین کتاب هایی می باشد که هر طراح گیمیفیکیشنی باید آن را مطالعه کند.به عنوان یک طراح گیمیفیکیشن شما باید با ساختار مغز انسان آشنا باشید دلیل این امر هم روشن است زیرا شما می خواهید برای این ذهن بازی بسازید! و احساسات خاصی را به وجود آورید.

به هیچ عنوان فراموش نکنید که تنها کتاب خواندن نباید ابزار آموزشی شما در دنیای گیمیفیکیشن باشد شما باید بارها بازی کنید. در این پست به بررسی 4 روش برای بهبود مهارت‌های گیمیفیکیشن پرداخته‌ایم.

کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 8 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب