طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گردونه شانس چیستی چرایی و چگونگی

گردونه شانس
گردونه شانس

در دنیای گیمیفیکیشن، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و ابزارها وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تشویق و مشارکت کاربر و ایجاد تجربیات به یاد ماندنی استفاده کرد. ما امروز، بر روی یکی از مواردی که به وفور دیده‌ می‌شود به اسم گردونه شانس تمرکز خواهیم کرد.

نگاهی دقیق تر به گردونه شانس  

گردونه  یک چرخ دایره‌ای است که در لبه‌های آن جوایز مختلفی نمایش داده می‌شود. کاربران چرخ را می‌چرخانند و  فلشی که روی آن تعبیه شده، نشان‌دهنده‌ی پاداشی است که با توقف چرخش دریافت می‌شود. معمولا در ایران گردونه شانس در طراحی بازی نمایشگاهی و کمپین بازی محور دیجیتال استفاده می‌شود.

خوبی بزرگ این سیستم این است که تقریبا همه آن را در لحظه می‌فهمند! اما مساله این است که کل آن شانس است و کاربر حس دستاورد خاصی نسبت به نتیجه گردونه ندارد! برای مثال اگر شما دوساعت بازی کنید و یک کد تخفیف بگیرید احتمال اینکه از آن استفاده کنید زیاد است.

گردونه شانس
گردونه شانس

اما اگر در یک گردونه آن را ببرید احتمال بسیار کمتری دارد که از آن استفاده کنید. اما اجازه دهید ببینیم که چرا گردونه اینقدر برای مردم جذاب است:

1-ایجاد علاقه:

در گردونه تمام جوایز به نمایش گذاشته می­‌شود و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ببینند که چه جوایزی را ممکن است برنده شوند. این شیوه، با تحریک دوپامین باعث ایجاد انگیزه می‌شود ، زیرا کاربران می‌توانند پاداش‌هایی را که بیشتر مورد پسندشان است را شناسایی کنند و امیدوار باشند که آن‌ها را ببرند.

2-لذت انتظار:

چرخ در حال چرخش با کاهش تدریجی سرعت خود هیجان ایجاد می‌‌کند. در کتاب طراحی اعتیادآور بارها راجع به این قضیه صحبت کردیم! تقریباً قبل از حرکت به پاداش مورد نظر بر روی یک پاداش دلخواه قرار می گیرد. این عنصر باعث افزایش تعامل و انگیزه می شود و کاربران را مشتاق می کند تا شانس خود را دوباره امتحان کنند.

3-شفافیت در گردونه شانس:

برخلاف سیستم‌های دیگر، گردونه به طور واضح احتمال دریافت هر پاداش را به کاربران نشان می­‌دهد. این شفافیت بسته به اهداف و مخاطب شما می‌تواند یک مزیت یا یک محدودیت باشد.

4-جلب توجه:

گردونه بازی هیجان­‌انگیزی است که به طور طبیعی افراد را به خود جذب می‌کند. حضور صرف آن می‌تواند علاقه و کنجکاوی زیادی ایجاد کند و کاربران را مشتاق به مشارکت کند.

گردونه شانس در ایونت
گردونه در ایونت

محدودیت‌های گردونه شانس

1-جوایز بالقوه کمتر:

برخلاف طراحی‌های مشابه، گردونه شانس فضای محدودی برای نمایش جوایز دارد و این مورد باعث می‌شود تعداد جوایز شما محدود شود.

 2- قمار:

گردونه می‌تواند حس قمار را برانگیزد، ممکن است برای همه مخاطبان یا محیط‌ها مناسب نباشد، مانند کاربران جوان‌تر یا  شرکت­‌هایی که رویکرد محافظه‌کارانه‌تر  را ترجیح می‌دهند. این مساله همچنان در ایران وجود دارد! هرچند خیلی‌ها آن را قبول کرده‌اند بعضی شرکت‌های بزرگ دولتی همچنان زاویه دارند!

3-زمانبر بودن

نشان دادن پاداش در گردونه در مقایسه با دیگیر طرای‌های معمولی بسیار بیشتر طول می‌کشد زیرا چرخش، کاهش سرعت و فرود بر روی یک جایزه زمان‌­بر است.

پیاده سازی گردونه شانس در پروژه شما

وقتی که می‌­خواهید یک گردونه را در پروژه خود بگنجانید، به مزایا و معایبی که به اشتراک گذاشته­‌ایم فکر کنید و آن‌ها را با اهداف و مخاطبان هدف خود بسنجید. در اینجا تعدادی دستورالعمل برای اجرای گردونه در پروژه شما آورده شده است:

  • گردونه را برای مخاطبان خود سفارشی کنید: گردونه شانس را مطابق با علایق مخاطب خود تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که با ارزش­‌ها و انتظارات آن‌ها مطابقت دارد. این ممکن است شامل انتخاب جوایز مناسب، تنظیم طرح برای مطابقت با هویت برند شما یا ترکیب عناصری باشد که با علایق مخاطبان شما یکسان است.
  • اصالت و شفافیت را حفظ کنید: در حالی که وسوسه‌­انگیز است که احتمالات گردونه شانس را تغییر دهید، برای ایجاد یک تجربه کاربری مثبت، صداقت و شفافیت داشته باشید. کاربران از صداقت و روراستی شما قدردانی می‌­کنند، بنابراین از دستکاری گردونه به گونه­ای که فریبنده یا ناعادلانه باشد، خودداری کنید.
  • ارزیابی اثربخشی گردونه شانس: تعامل کاربر با گردونه شانس را نظارت کنید و بازخورد آن‌ها را جمع آوری کنید تا اجرای آن را اصلاح و بهینه کنید. معیارهای کلیدی مانند حفظ کاربر، دفعات چرخش و رضایت کلی را در نظر بگیرید تا تأثیر گردونه شانس بر پروژه خود را تعیین کنید.
  • ترکیب گردونه با سایر تکنیک‌های بازی: در حالی که گردونه شانس می‌تواند ابزار قدرتمندی برای جذب مخاطب باشد، ترکیب آن با سایر تکنیک‌های بازی برای ایجاد یک تجربه کاربری کامل ضروری است. اتکای بیش از حد به هر مکانیک بازی می‌تواند منجر به خستگی شده و یا بازدهی را کاهش دهد. با ترکیب طیف متنوعی از تکنیک‌های دیگر، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که پروژه شما برای مخاطبان گسترده جذاب و هیجان‌­انگیز باقی بماند.
  • پیامدهای قانونی و اخلاقی را در نظر بگیرید: بسته به ماهیت پروژه و مخاطبان، باید ملاحظات قانونی و اخلاقی نیز در هنگام اجرای گردونه شانس در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر پروژه‌ی شما کودکان را هدف قرار می‌دهد، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که گردونه شانس قمار یا هر رفتار دیگری را که ممکن است نامناسب تلقی شود ترویج نمی­کند.
  • از قدرت محدودیت استفاده کنید: یکی از قوی‌ترین محرک‌های روان‌شناختی گردونه شانس، احساس محدودیتی است که ایجاد می‌کند. برای بهره‌برداری بیشتر، جوایز با زمان محدود یا جوایز انحصاری را در نظر بگیرید که فقط از طریق گردونه به دست می‌آیند. با ایجاد حس فوریت و انحصار، می‌توانید کاربران را تشویق کنید که بیشتر با گردونه شانس درگیر شوند و  چرخش‌های آینده را پیش‌بینی کنند.
استفاده از گردونه شانس در رسانه‌ها
استفاده از گردونه در رسانه‌ها

جمع‌بندی

گردونه شانس می­‌تواند یک تکنیک طراحی بازی قدرتمند و جذاب باشد که به طور متفکرانه و استراتژیک اجرا شود. با درک ویژگی‌ها و محدودیت‌های منحصربه‌فرد آن، می‌توانید گردونه را مطابق با نیازهای پروژه خود تنظیم کنید و یک تجربه کاربری جذاب ایجاد کنید که باعث می‌شود مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

اگر به فکر استفاده از گردونه شانس هستید، ما پیشنهادهای جذاب‌تری برای شما داریم! کافیست از طریق صفحه درباره ما فرم مشاوره را پر کنید تا از یک ساعت مشاوره رایگان استفاده کنید.

 

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

فهرست مطالب