طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

گیمیفای کردن اخبار !‌ رسانه های گروهی چگونه توجه ما را جلب می کنند؟

گیمیفای کردن اخبار
گیمیفای کردن اخبار

امروز در خصوص گیمیفای کردن اخبار صحبت می کنیم. بازی های ویدئویی در حال ورود به دنیای خبر و خبرخوانی هستند. انتشار اخبار به صورت متنی راهی است که بسیاری از رسانه های خبری دنبال می کنند؛ اما برخی به دنبال افزودن دزی از تعامل به خبرهایشان هستند تا خوانندگان بیشتری جذب کرده و بیشتر بتوانند نگه شان دارند.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

شبکه الجزیره در سال ۲۰۱۴، بازی آنلاین Pirate Fishing را منتشر نمود که در آن بازیکن نقش یک روزنامه نگار تازه کار را دارد و به تحقیق درباره تجارت ماهیگیری غیرقانونی می پردازد. خبرنگار تازه کار با مشاهده ویدئوها و بایگانی آنها در دفترش کسب امتیاز می کند. با این کار عناوین گزارشگر مجرب و نشان های حرفه ای را بدست می آورد. این بازی بر اساس ویدئوهایی است که الجزیره در سال ۲۰۱۲ منتشر نموده است.و یکی از بهترین نمونه های گیمیفای کردن اخبار است.

گیمیفای کردن اخبار
گیمیفای کردن اخبار

گزارشگر الجزیره Juliana Ruhfus که هدایت این پروژه را بر عهده داشت می گوید که هدف بازی این است که نگاه عمیق تری از فرآیند تحقیق در خصوص داستان های بزرگ ، که اغلب سخت و فریبنده است، به بازیکنان بدهد. با این که الجزیره می توانست ماجرای تجارت ماهیگیری غیرقانونی را در قالب یک ویدئو یا به شکل متنی بگوید، اما گنجاندن آن در قالب بازی امکان تعامل و درگیر شدنی برای کاربر را ممکن می سازد که سایر شکل های داستان نمی توانند با آن برابری کنند.

او می گوید: احساس کردیم که فرایند جمع آوری شواهد و مدارک برای کاربران جالب بوده و آنها را در داستان عمیق تر می سازد. مشخص است که اخبار و گیمیفیکیشن می‌توانند جذاب باشند!

البته شبکه الجزیره در این راه تنها نیست، Des Moines Register با مالکیت Gannett نیز به بحث تعامل وارد شده است. آنها نیز در ۲۰۱۴ از Harvest of Change رونمایی کردند. بازی تعاملی که از فرمت ۳۶۰ درجه برای بیان داستانِ نحوه رویارویی کشاورزان Iowa با تغییرات دموگرافیک، اقتصادی و محیطی استفاده می کند. تیم پروژه، این بازی را با هدست واقعیت مجازی Oculus Rift سازگار ساخته است، که فیس بوک آن را به قیمت ۲ میلیارد دلار خریده است.و یکی از بهترین نمونه های گیمیفای کردن اخبار است.

Anthony DeBarros، مدیر اپلیکیشن های تعاملی Gannett Digital می گوید: برای ما و روزنامه نگاران مان مهم است که تمامی رسانه های در حال توسعه  را کشف و شناسایی کنیم. مهم است که بخشی از رسانه در حال ظهور باشیم. همچنین می گوید که هدف بعدی Gannett این است که بخش هایی از بازی Harvest of Change را به گونه ای تغییر دهند که بتوان این فرایند را برای پروژه های دیگر تکرار و از آن استفاده نمود.

گیمیفیکیشن در اخبار
گیمیفیکیشن در اخبار

امروزه، در دنیای وب تقاضا برای تعامل در حال افزایش است. موسسات خبری و برندها هم سعی دارند بفهمند که چگونه می توان توجه کاربران وب را جلب کرد و این توجه جلب شده را حفظ نمود. خصوصا کاربرانی که تشنه تعامل با رسانه ها هستند،‌ نه آنهایی که فقط اخبار را می خوانند یا تماشا می کنند. برای موسسات خبری که از چاپ کاغذی به نشر الکترونیکی روی آورده اند وضعیت بسیار جدی است. طبق داده های سال ۲۰۱۴ Mary Meeker تحلیل گر Kleiner Perkins، تنها ۶ درصد از مصرف رسانه ای مردم صرف رسانه های چاپی می شود.

با جایگزینی نمایش عادی صفحه ها در وب با حقه های بازی گونه ای چون نمایش اسلایدی، نمایش صفحه به صفحه و طعمه کلیک، با اشکال جدیدی از روش های مبتنی بر توجه روبرو هستیم. اگر اینچنین گذاری اتفاق بیفتد، حفظ بازدیدکنندگان مهم تر خواهد بود.

در برنامه Buzzfeed، هدف این است که از سوق دادن کاربران به سمت بازی فراتر رویم. این سایت در سپتامبر ۲۰۱۴ برنامه اش برای تشکیل تیم توسعه بازی را اعلام نمود. Chris Johanesen معاون محصول Buzzfeed، به TechCrunch گفت که برنامه این تیم، بیشتر ایجاد چیزی شبیه کوییزهای Buzzfeed است تا عناوین بسیار موفق گران و هزینه بر. وی گفت: می خواهیم چیزی بسازیم که مردم بیشتر با آن بازی کنند تا اینکه بخواهند مصرف کننده آن باشند.

هرچند بنظر نمیرسد که این پروژه ها قابلیت بزرگتر شدن داشته باشند. Ruhfus می گوید که برای انتشار بازی Pirate Fishing یک تیم هشت نفره و یکسال زمان برده است. همچنین Harvest of Change نیز در فرایند تولیدش ۲۰ نفر را درگیر کرده بود.

با این وجود،‌ Ruhfus می گوید که سازمان های خبری اگر می خواهند مخاطبان جوان تر را جذب کنند& بایستی به شکلی مستمر، مرزهای تعامل را به پیش ببرند. خوانندگان امروز علاقمندند که مشارکت کنند، نمی خواهند فقط کسی برایشان حرف بزند.

گیمیفای کردن اخبار ؛ گیمیفیکیشن Mashable چگونه اخبار را جذاب تر می سازد؟

در Mashable، ما از گیمیفیکیشن در Mashable Follow استفاده کرده ایم، لایه اجتماعی و ابزار گزینش محتوای مان. خوانندگان در سایت ما با استفاده از حساب فیس بوک یا توئیترشان ثبت نام می کنند تا بتوانند نظر داده و داستان هایشان را به اشتراک بگذارند، جریان خبری شان را با دنبال کردن موضوعاتی که برای شان مهم تر است مدیریت کنند، و با سایر خوانندگان، از طریق مشاهده و نظر دادن به فعالیت آنها در سایت، ارتباط برقرار کنند.

فعالیت، هسته اصلی Follow است. خوانندگان بایستی در سایت وارد شده باشند تا در مورد مقالات نظر دهند و ترغیب می شوند تا این مقالات را در حساب های شبکه های اجتماعی شان با یک کلیک ساده به اشتراک بگذارند و همخوان کنند.

پاداش دهی به خوانندگان برای این فعالیت ها، جزء مهم Follow است. ما تصمیم گرفتیم از نشان ها بعنوان سیستم پاداش دهی استفاده کنیم، زیرا برای مخاطبان مان آشناست. نشان ها در مکانیک بازی Follow هسته اصلی است. خوانندگان برای هر چیزی نشان کسب می کنند، از جمع کردن دنبال کنندگان تا اتصال پروفایل شبکه اجتماعی به حساب کاربری در سایت. در حال حاضر، 26 نشان وجود دارند که اعضای Mashable می توانند آنها را کسب کنند. نام اکثر این نشان ها از Web Memes گرفته شده است.

چرا گیمیفیکیشن اخبار موثر است؟

در ادامه به دلایلی می پردازیم که گیمیفای کردن اخبار  باعث بهتر شدن تجربه خواننده خواهد شد از همین رو باید تلاش کنیم که دلایل را به درستی متوجه شویم و البته که تلاش ما این باشد که با توجه به نیاز سایت خبری خود راه حل درست را انتخاب کنیم.

ترویج و رشد انجمن

در نتیجه عطش برای نشان ها، خوانندگان انجمنِ شخصی تر و ارزشمندتری را در سایت ما ایجاد می کنند. تمام فعالیت هایی که ارزش نشان گرفتن دارند، به شراکت در انجمن Mashable، مانند نظردهی و دعوت از دوستان برای استفاده از Follow، گره خورده اند،. این موضوع به صورت ناخودآگاه باعث ایجاد پیوند محکم تری بین کاربران Follow و سایت شده و پایگاه خوانندگان درگیرتر و متعهدتری را ایجاد می کند.

اندرو دیوید بارون، یک کاربر Follow بسیار مشتاق، در خصوص ترغیب کنندگی نشان ها برای بیشتر نظر دادن کاربران گواهی می دهد. او می گوید: “گیمیفای کردن اخبار، باعث ایجاد سلسله مراتبی از دنبال کنندگان اجتماعی مطلع می شود ، خیلی از مردم نمی خواهند ریسک کنند و نظرشان را به عنوان اولین نفر مطرح کنند.”

باب آیکاک، کاربر دائمی دیگر Follow می گوید: “زمانی که Mashable، Follow را راه انداخت باعث شد که من نظرهایم را ثبت کنم و به نظرات دیگران جواب دهم. حالا پست های بیشتری را می خوانم، Follow برایم بسیار جذاب شده و حتی به نوعی معتاد آن شده ام.”

گیمیفیکیشن در mashable
گیمیفیکیشن در mashable

هم طنین شدن با خوانندگان

گیمیفای کردن اخبار با پوشش Mashable توسط فرهنگ اینترنت پیش می رود. به همین دلیل است که ما تم web meme را برای نشان های Follow انتخاب کرده ایم. یکی از محبوب ترین آنها، دیوید به دنبال دندانپزشک (David after) است، ویدئوی یوتیوب فراموش نشدنی کودکی که به داروهای جراحی دندانپزشکی واکنش نشان می دهد؛ و یکی دیگر، ویدئوی کوتاه ولی جالب یوتیوب، موش خرمای تئاتری (Dramatic Chipmunk) است. سازگار نگه داشتن نشان ها با حوزه محتوایی، به خوانندگان کمک می کند که ارتباط عمیق تری با Mashable برقرار کنند.

بارون می گوید: “این که مردم چیزهای خنده دار، ارجاعی، بچه درس خوانی یا … بینند باعث تبسم شان می شود. چیزهایی که می توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم و حتی حس کنیم Mashable خانه مان است. ” نشان کیانای غمگین (Sad Keanu)، که از یک عکس وایرال شده کیانا ریوز (Keanu Reeves) الهام گرفته شده، نشان مورد علاقه بارون است.

گیمیفیکیشن در mashable 2
گیمیفیکیشن در mashable

ایجاد رقابت

در زندگی واقعی و در اینترنت، نشان ها، سمبل موقعیت اجتماعی هستند. هر نشان کسب شده، بیانگر پیشرفتی در “جریان فعالیت های من” هر خواننده و دوستانش است. دنبال کنندگان می توانند در مورد این پیشرفت ها نظر دهند، که اغلب این کار را می کنند، تبریک می گویند یا حسادت نشان می دهند. دانستن این که دوستان چه نشان هایی کسب کرده اند بازی را به یک رقابت دوستانه تبدیل می کند، و منجر به افزایش انگیزه خواننده برای استفاده از خدمات سایت می شود.

علاوه بر این، پروفایل هر کاربر Follow، بخشی دارد که نشان می دهد هر خواننده چه نشان هایی کسب کرده و چه نشان هایی هنوز مانده اند. نمایش عمومی این دستاوردها، برای ادامه دادن و ماندن در این مسابقه کسب نشان، ضروری است. داشتن پروفایل کاربر یکی از ستون های گیمیفیکیشن اخبار در تمامی موارد مشابه نیز می باشد که باید خیلی با ظرافت طراحی شود.

گیمیفیکیشن در mashable
گیمیفیکیشن در mashable

فضایی برای رشد

همانطور که همیشه web meme بزرگ دیگری در راه است، نشان های Follow جدید نیز در راه هستند. هدف ما این است که همواره انگیزه ای به کاربران بدهیم که برایش بکوشند و فعال بمانند. تیم ما پیوسته در حال طوفان فکری برای ایده های طراحی نشان ها و مراحل جدید است. خوانندگان ما نیز همین طور؛ آنها اخیرا به واسطه شرکت در مسابقه نشان Follow، در فرایند ما وارد شده اند، که منتج به طراحی جدیدترین نشان ما، گورکن عسل خوار (The Honey Badger)، شد. شرکت دادن اعضای انجمن در دینامیک های بازی، باعث هیجان بیشتر خوانندگان و درگیرشدن بیشترشان در Follow می شود.

گیمیفیکیشن در mashable
گیمیفیکیشن در mashable

نتیجه گیری

با اینکه مکانیک ها و استراتژی های بازی متعددی وجود دارند، اما نشان ها برای Mashable Follow به خوبی کار کرده اند. پاداش هایی همچون امتیازات، چالش ها و واحد پول مجازی برای برخی سایت ها موفق عمل کرده اند؛ در حالیکه رفتار و دعوت به فعالیت نمونه هایی از دینامیک های بازی ماندنی تر و موفقیت آمیزتر هستند. گیمیفیکیشن همچنان برای صنعت خبر موضوعی باز است. ما تنها سطح این امکان بالقوه را برای ایجاد انجمن، درآمد و … لمس کرده ایم .

در قلب گیمیفیکیشن اخبار ، بازی ها قرار دارند و بازی ها بایستی لذت بخش باشند. سازمان های خبری بایستی این موضوع را مورد کاوش قرار دهند، چالش نگاه از زاویه جدید به موضوع درگیر کردن انجمن هایشان را پذیرفته و یادشان باشد که مفرح باشند.

آیدین تقی زاده
آیدین تقی زاده
من آیدین تقی زاده هستم متولد فروردین ۵۸. صنایع شریف، MBA تهران و دانشجوی دکتری مدیریت دولتی شهید بهشتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب