طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گیمیفای کردن مدیریت مصرف انرژی خانه با هومبیت

هومبیت
هومبیت

اپلیکیشن مدیریت مصرف انرژی هومبیت با استفاده از آنالیز داده و گیمیفیکیشن به بهینه سازی مصرف انرژی در خانه کمک می کند. وقتی که گرمای تابستان امان آدم را می برد استفاده از کولر و دستگاه های مشابه افزایش می یابد و به همین دلیل هم مصرف برق بیشتر می شود همچنین در زمستان شرایط مشابهی وجود دارد و نیاز به بهینه سازی مصرف انرژی به وجود می آید.

مشترکین خانگی از طرف دیگر نیاز به انگیزه دارند تا مصرف خود را بهینه کنند و اینجاست که پای گیمیفیکیشن به وسط می آید. و شرکت معروف بریجلی این وظیفه خطیر را بر عهده می گیرد.

بریجلی یک اپلیکیشن ایجاد کرده است که به کمک آن این فرآیند را تبدیل به بازی کرده است. اپلیکیشن این شرکت کلمبیایی که هومبیت نام دارد به مصرف کنندگان داخلی میزان مصرفشان را نشان می دهد. همچنین این اپلیکیشن به هر مصرف کننده یک هدف را ارائه می دهد و می گوید باید به این هدف برسی.

تابستان گذشته هومبیت با این کار و استفاده از مکانیک های گیمیفیکیشن توانست مصرف انرژی مشترکین خود را حدود 30 درصد کاهش دهد. البته مشکل اصلی این بود که شرکت باید افراد زیادی را قانع می کرد که در این برنامه شرکت کنند اگر افراد کمی وارد این اپلیکیشن می شدند در عمل نتیجه دلخواه محقق نمی شد.

تلاش اصلی هومبیت دقیقا همین مورد است در سال گذشته تعداد افرادی که از این اپلیکیشن استفاده می کنند از 30 نفر به حدود 1000 نفر در ماه رسیده است. هرچند که این عدد شاید در نگاه اول رقم قابل ملاحظه ای نباشد اما هومبیت به عنوان پیشگام استفاده از گیمیفیکیشن در مدیریت مصرف انرژی نقش بزرگی در معرفی امکان پذیر بودن این مورد داشته است. در ضمن پست کاهش مصرف انرژی آن هم با گیمیفیکیشن! و کاربرد گیمیفیکیشن و بازی محیطی در کنترل مصرف انرژی شهرها هم در همین زمینه می‌باشد.

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب