طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی؛ معرفی 12 پلتفرم برتر

گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی
گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی

رشد آگاهی درباره برنامه‌نویسی موضوعی است که به تازگی بسیار دیده می‌شود، و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک، به مهارتی ضروری و بسیار مهم در رزومه افراد تبدیل خواهد شد. امروز نگاهی به چند پلتفرم آموزشی برای کمک به یادگیری برنامه‌نویسی از طریق گیمیفیکیشن خواهیم داشت. گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی، موضوعی مهم و در عین حال “به زودی همه­‌گیر” می‌­باشد. این موضوع زیرمجموعه گیمیفیکیشن در آموزش است.

با توجه به این واقعیت، برنامه‌نویسی، توجه افراد بیشتری از کسانی که نسبت به فردا آگاه هستند را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل است که پلتفرم‌های آموزشی بیشتری با هدف یادگیری برنامه‌نویسی از راه‌های پاداش‌دهی و بصری را می‌بینیم. برای این‌که کارشان را انجام دهند فرآیند آموزشی را بازی‌وارسازی می‌کنند.

1-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی:Codecademy
هزینه اشتراک: رایگان
زبان‌های برنامه‌نویسی: HTML/CSS, Python, PHP, Ruby, APIs, JavaScript, jQuery
سطح آموزشی: مبتدی

کدآکادمی معروف‌ترین و احتمالاً یکی از پر استقبال‌ترین پلتفرم‌های آموزشی گیمیفیکیشن در اینترنت است. احتمالا وقتی شما عبارت گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی را می­‌شنوید به فکر این وب­سایت می‌­افتید! کاملاً رایگان بودن آن نکتۀ بسیار مهمی است. در مجموع، شامل 100 درس بوده که هر کدام از آن‌ها متشکل از 5 الی 20 زیر درس می‌باشند. اگرچه مباحث سخت و پیچیده‌تری مثل طراحی بازی و وب‌سایت را هم آموزش می‌دهد. کدآکادمی ازعناصر گیمیفیکیشن مثل مدال‌ها و دستاوردها استفاده می‌کند – هر چه دروس بیشتری را تکمیل کنید، مدال‌ها و امتیازات بیشتری کسب می‌کنید.

Codecademy
Codecademy

2-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی:Codeschool
هزینه اشتراک: پولی
مفاد آموزشی: Ruby, JavaScript, HTML/CSS, Python, iOS, Git, Databases, Electives
سطح آموزشی: متوسط تا پیشرفته

اصلی‌ترین تفکر پشت سیاست‌های Codeschool  این است که “بهترین راه برای یادگیری، انجام آن است”. نکته‌ای که این را نسبت به کدآکادمی متفاوت می‌کند، ترکیب محتوای ویدئویی، کد زدن در مرورگر و گیمیفیکیشن است که این هم­‌خوانی و تطابق، بسیار عالی است. مشابه با کدآکادمی، Codeschool  هم امتیازات، مدال‌ها و دستاوردها را پاداش می‌دهد. نکتۀ مهم‌تر این­جاست که این پلتفرم با Open Badges –  که دستاوردها و مدال‌های را از پلتفرم‌های گیمیفیکیشن مختلف جمع‌­آوری می‌کند و به بینندگان بیشتری نمایش می‌دهد – همکاری می‌کند.

CodeSchool
CodeSchool

3-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی :Treehouse
هزینه اشتراک: پولی (نسخه آزمایشی رایگان)
مفاد آموزشی: Android, C#, CSS, Databases, Design, Development, Digital Literacy, Game Development, HTML, iOS, JavaScript, PHP, Flask, Swift, Python, Ruby, WordPress, Java, Web Design, PHP, WordPress, workshops, courses
سطح آموزشی: مبتدی تا پیشرفته

جدا از مدال‌ها، دستاورد‌ها و ویدئوها، Treehouse شامل امتحانات هم می‌شود. علاوه بر این، فرد می‌تواند در چالش­های برنامه‌نویسی شرکت کند که سریع‌تر، مواردی که در ویدئوی قبلی آموخته را اعمال و استفاده کند. می‌توانید با دیدن ویدئوها و حل امتحانات امتیازت و مدال‌های مختلف کسب کنید. مأموریت نهایی Treehouse این است که به یک کارفرمای بالقوه کمک کند تا ببیند چه مهارت‌هایی برای یک فرد خواهان شغل نیاز است.

Treehouse
Treehouse

4-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی :CodinGame
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: C, C++, Java, C#, PHP, Python, Ruby, Javascript, Objective-C, Go, Haskell, Scala, Perl, Dart, Bash, Pascal, Groovy, Clojure, VB.NET, Lua, F#, OCami, Swift, Rust
سطح آموزشی: متوسط تا پیشرفته

درحالی‌که اکثر پلتفرم‌های گیمیفیکیشن، از مدال‌ها، دستاوردها و امتیازت استفاده می‌کنند، CodinGame از بازی‌های واقعی برای کمک به فرآیند یادگیری استفاده می‌کند. برعکس کدآکادمی و دیگر پلتفرم‌های معرفی شده، CodinGame همراه با بازی‌هایش، به یادگیرندگان پاداش‌های ذاتی می‌دهد. مفاد آموزشی‌اش شامل بیش از 20 زبان برنامه‌نویسی است. همه چیز به صورت بلادرنگ در یک مرورگر اتفاق می‌افتد، جایی که فرد هم کد می‌زند و در گوشۀ تصویر هم بازی را می‌بیند.

CodinGame
CodinGame

5-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی :CodeCombat
هزینه اشتراک: رایگان / سطوح بالاتر پولی (9.99$)
مفاد آموزشی: Python, JavaScript
سطح آموزشی: مبتدی تا متوسط

مشابه با CodinGame، CodeCombat هم از بازی‌های واقعی برای یادگیری برنامه‌نویسی توسط افراد استفاده می‌­کند. صفحه­‌نمایش بین یک ویرایشگر کد و یک دخمه پرپیچ و خم، با آواتار بازیکن است که می‌تواند توسط مجموعه‌­ای از دستورات که باید به درستی تایپ شوند کنترل ‌شود، چون هر خطا در کد امتیازات، ضربه را کاهش می‌دهد. در نهایت، تعداد زیاد خطاها باعث کشته‌­شدن کاراکتر می‌شود. هر مرحله، شامل درخواست‌ها و مأموریت‌های مختلف، مثل جمع کردن جم‌ها، مبارزه با هیولاها و پیدا کردن راهی به مرحله بعد می‌باشد.

CodeCombat
CodeCombat

6-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی : Checkio
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: Python, JavaScript
سطح آموزشی: پیشرفته

مفاد آموزشی به زبان برنامه‌نویسی پایتون محدود شده است. فرد می‌تواند در میان چالش‌های مختلف، برنامه‌نویسی را بیاموزد، اما هم­چنین، هدف دیگری هم دنبال می‌کند – وظایف برنامه‌نویسی مشکوک و مشکل‌دار را هم در بین تمام جامعه کاربران برای کمک کردن به حل آن به اشتراک می‌گذارد. Checkio  می‌خواهد برنامه‌نویسان، مشکلاتشان را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند تا به کمک هم، راه‌حلی برای آن بیابند.Checkio  بازیکنان را با مشکلات برنامه‌نویسی واقعی مواجه می‌کند، در حالی‌که، همان­گونه که آارامنکو ادعا می‌کند،Codecademy  فقط افراد را مجاب به خواندن در مورد کد و برنامه‌نویسی می‌کند.

Checkio
Checkio

در مطلب گیمیفیکیشن برای کد زدن به بررسی 6 پلتفرم دیگر گیمیفیکیشن در آموزش و یادگیری برنامه‌نویسی خواهیم پرداخت.


آقای گیمیفیکیشن برای اولین بار در ایران، دوره آموزشی بلندمدت و تخصصی گیمیفیکیشن برگزار می کند. برای مشاهده نقشه راه گیمیفیکیشن کلیک کنید.

مصطفی سپهریان
مصطفی سپهریان
کارشناسی الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (بازاریابی)، علاقه‌مند به مطالعه

6 پاسخ

  1. سلام
    باز هم مثل همیشه بسیار تولید محتوا عالی بود. ممنون مهندس سپهریان

  2. بین ایرانی ها کوئرا یه کم تونسته نزدیک بشه به این سایتای خارجی تو گیمیفیکشن. بعد از اون هم شاید مکتبخونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب