طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی؛ معرفی 12 پلتفرم برتر

گیمیفیکیشن برای برنامه نویسی معرفی ۱۲ مثال برتر
گیمیفیکیشن برای برنامه نویسی معرفی ۱۲ مثال برتر

رشد آگاهی درباره برنامه‌نویسی موضوعی است که به تازگی بسیار دیده می‌شود و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک، به مهارتی ضروری و بسیار مهم در رزومه افراد تبدیل خواهد شد. امروز نگاهی به چند پلتفرم آموزشی برای کمک به یادگیری برنامه‌نویسی از طریق گیمیفیکیشن خواهیم داشت. گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی، موضوعی مهم و در عین حال “به زودی همه­‌گیر” می‌­باشد. این موضوع زیرمجموعه گیمیفیکیشن در آموزش است.

با توجه به این واقعیت، برنامه‌نویسی، توجه افراد بیشتری از کسانی که نسبت به فردا آگاه هستند را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل است که پلتفرم‌های آموزشی بیشتری با هدف یادگیری برنامه‌نویسی از راه‌های پاداش‌دهی و بصری را می‌بینیم. برای این‌که کارشان را انجام دهند فرآیند آموزشی را بازی‌وارسازی می‌کنند.

1-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی:Codecademy
هزینه اشتراک: رایگان
زبان‌های برنامه‌نویسی: HTML/CSS, Python, PHP, Ruby, APIs, JavaScript, jQuery
سطح آموزشی: مبتدی

کدآکادمی معروف‌ترین و احتمالاً یکی از پر استقبال‌ترین پلتفرم‌های آموزشی گیمیفیکیشن در اینترنت است. احتمالا وقتی شما عبارت گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی را می­‌شنوید به فکر این وب­سایت می‌­افتید! کاملاً رایگان بودن آن نکتۀ بسیار مهمی است. در مجموع، شامل 100 درس بوده که هر کدام از آن‌ها متشکل از 5 الی 20 زیر درس می‌باشند. اگرچه مباحث سخت و پیچیده‌تری مثل طراحی بازی و وب‌سایت را هم آموزش می‌دهد. کدآکادمی ازعناصر گیمیفیکیشن مثل مدال‌ها و دستاوردها استفاده می‌کند – هر چه دروس بیشتری را تکمیل کنید، مدال‌ها و امتیازات بیشتری کسب می‌کنید.

Codecademy
Codecademy

2-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی:Codeschool
هزینه اشتراک: پولی
مفاد آموزشی: Ruby, JavaScript, HTML/CSS, Python, iOS, Git, Databases, Electives
سطح آموزشی: متوسط تا پیشرفته

اصلی‌ترین تفکر پشت سیاست‌های Codeschool  این است که “بهترین راه برای یادگیری، انجام آن است”. نکته‌ای که این را نسبت به کدآکادمی متفاوت می‌کند، ترکیب محتوای ویدئویی، کد زدن در مرورگر و گیمیفیکیشن است که این هم­‌خوانی و تطابق، بسیار عالی است. مشابه با کدآکادمی، Codeschool  هم امتیازات، مدال‌ها و دستاوردها را پاداش می‌دهد. نکتۀ مهم‌تر این­جاست که این پلتفرم با Open Badges –  که دستاوردها و مدال‌های را از پلتفرم‌های گیمیفیکیشن مختلف جمع‌­آوری می‌کند و به بینندگان بیشتری نمایش می‌دهد – همکاری می‌کند.

CodeSchool
CodeSchool

3-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی :Treehouse
هزینه اشتراک: پولی (نسخه آزمایشی رایگان)
مفاد آموزشی: Android, C#, CSS, Databases, Design, Development, Digital Literacy, Game Development, HTML, iOS, JavaScript, PHP, Flask, Swift, Python, Ruby, WordPress, Java, Web Design, PHP, WordPress, workshops, courses
سطح آموزشی: مبتدی تا پیشرفته

جدا از مدال‌ها، دستاورد‌ها و ویدئوها، Treehouse شامل امتحانات هم می‌شود. علاوه بر این، فرد می‌تواند در چالش­های برنامه‌نویسی شرکت کند که سریع‌تر، مواردی که در ویدئوی قبلی آموخته را اعمال و استفاده کند. می‌توانید با دیدن ویدئوها و حل امتحانات امتیازت و مدال‌های مختلف کسب کنید. مأموریت نهایی Treehouse این است که به یک کارفرمای بالقوه کمک کند تا ببیند چه مهارت‌هایی برای یک فرد خواهان شغل نیاز است.

Treehouse
Treehouse

4-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی :CodinGame
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: C, C++, Java, C#, PHP, Python, Ruby, Javascript, Objective-C, Go, Haskell, Scala, Perl, Dart, Bash, Pascal, Groovy, Clojure, VB.NET, Lua, F#, OCami, Swift, Rust
سطح آموزشی: متوسط تا پیشرفته

درحالی‌که اکثر پلتفرم‌های گیمیفیکیشن، از مدال‌ها، دستاوردها و امتیازت استفاده می‌کنند، CodinGame از بازی‌های واقعی برای کمک به فرآیند یادگیری استفاده می‌کند. برعکس کدآکادمی و دیگر پلتفرم‌های معرفی شده، CodinGame همراه با بازی‌هایش، به یادگیرندگان پاداش‌های ذاتی می‌دهد. مفاد آموزشی‌اش شامل بیش از 20 زبان برنامه‌نویسی است. همه چیز به صورت بلادرنگ در یک مرورگر اتفاق می‌افتد، جایی که فرد هم کد می‌زند و در گوشۀ تصویر هم بازی را می‌بیند.

CodinGame
CodinGame

5-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی :CodeCombat
هزینه اشتراک: رایگان / سطوح بالاتر پولی (9.99$)
مفاد آموزشی: Python, JavaScript
سطح آموزشی: مبتدی تا متوسط

مشابه با CodinGame، CodeCombat هم از بازی‌های واقعی برای یادگیری برنامه‌نویسی توسط افراد استفاده می‌­کند. صفحه­‌نمایش بین یک ویرایشگر کد و یک دخمه پرپیچ و خم، با آواتار بازیکن است که می‌تواند توسط مجموعه‌­ای از دستورات که باید به درستی تایپ شوند کنترل ‌شود، چون هر خطا در کد امتیازات، ضربه را کاهش می‌دهد. در نهایت، تعداد زیاد خطاها باعث کشته‌­شدن کاراکتر می‌شود. هر مرحله، شامل درخواست‌ها و مأموریت‌های مختلف، مثل جمع کردن جم‌ها، مبارزه با هیولاها و پیدا کردن راهی به مرحله بعد می‌باشد.

CodeCombat
CodeCombat

6-گیمیفیکیشن برای یادگیری برنامه‌نویسی : Checkio
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: Python, JavaScript
سطح آموزشی: پیشرفته

مفاد آموزشی به زبان برنامه‌نویسی پایتون محدود شده است. فرد می‌تواند در میان چالش‌های مختلف، برنامه‌نویسی را بیاموزد، اما هم­چنین، هدف دیگری هم دنبال می‌کند – وظایف برنامه‌نویسی مشکوک و مشکل‌دار را هم در بین تمام جامعه کاربران برای کمک کردن به حل آن به اشتراک می‌گذارد. Checkio  می‌خواهد برنامه‌نویسان، مشکلاتشان را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند تا به کمک هم، راه‌حلی برای آن بیابند.Checkio  بازیکنان را با مشکلات برنامه‌نویسی واقعی مواجه می‌کند، در حالی‌که، همان­گونه که آارامنکو ادعا می‌کند،Codecademy  فقط افراد را مجاب به خواندن در مورد کد و برنامه‌نویسی می‌کند.

Checkio
Checkio

7-گیمیفیکیشن برای کد زدن :FightCode
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: JavaScript
سطح آموزشی: مبتدی

هدف اصلی این پلتفرم یادگیری جاوا اسکریپت با ایجاد یک ربات است. روبات ایجاد شده می‌تواند با دیگر ربات‌ها در چالش‌هایی با دوستان و دشمنانتان مبارزه کند. با هر ربات جدید، بازیکن مهارت‌های جاوا اسکریپتش را بهبود می‌بخشد. بازی جدول برندگان هم دارد و در نتیجه بازیکنان می‌توانند پیشرفت و دستاوردهایشان را دنبال کنند. تا کنون 27 هزار ربات در این بازی وجود دارد.

FightCode

8-گیمیفیکیشن برای کد زدن : Robocode
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: Java
سطح آموزشی: مبتدی تا پیشرفته

روبوکد پلتفرم گیمیفیکیشن دیگری است که بازیکنان در آن باید چیزی بسازند تا بتوانند دیگران را شکست دهند. در این مورد (تصویر زیر)، بازیکن باید با استفاده از Java و .NET یک تانک بسازد و دیگران را نابود کند. مبارزه‌ها به صورت بلادرنگ بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. ساخت اولیه یک تانک سریع و آسان است، اما تبدیل آن به یک ماشین کشتار نیاز به هزاران خط کد دارد. اگر تانکی ضعیف کد زده شده باشد، هدفش را از دست می‌دهد و آسیب‌پذیر می‌شود.

RoboCode

9-گیمیفیکیشن برای کد زدن : Code Hunt
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: Java, C#
سطح آموزشی: مبتدی تا پیشرفته

این پلتفرم جالب گیمیفیکیشن توسط واحد پژوهش مایکروسافت توسعه داده شده‌است و به یادگیری جاوا و C# کمک می‌کند. در حالی‌که در ابتدا ممکن است به اشتباه این برداشت شود که هدف بازی “پیدا کردن، بازیابی و گرفتن تعداد بخش کدهای بیشتر” باشد، بعد مشخص می‌شود مهم است که بخشی از کد به شکلی ظریف ویرایش شود تا نتایج مورد انتظار بدست آید. همچنین این فرصت را به کاربر می‌دهد تا بازی‌های خصوصی یا عمومی ایجاد کند. هر بازی مبتنی بر یک و فقط مجموعه‌ای از پارامترها می‌باشد.

CodeHunt

10- گیمیفیکیشن برای کد زدن :Dungeons and Developers
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: HTML, CSS, AJAX, jQuery, APIs و …
سطح آموزشی: متوسط تا پیشرفته

اگر از عاشقان بازی‌های نقش‌آفرینی (RPG) هستید و با دیدن تیتر این مقاله به یک بازی کلاسیک نقش‌آفرینی فکر می‌کردید، اینجا برای شماست! درست مثل D&D (بازی معروف سیاهچاله‌ها و اژدها)، خالق این پلتفرم گیمیفیکیشن از درخت مهارت برای نمایش دادن پیشرفت بازیکنان استفاده می‌کند. هر مهارت نشان داده شده روی درخت، نماد منحصر به فرد خودش را دارد.

Dugeons and Developers

11- گیمیفیکیشن برای کد زدن :Ruby Warrior
هزینه اشتراک: رایگان
مفاد آموزشی: Ruby on Rails
سطح آموزشی: متوسط

در اینجا شما می‌توانید برنامه‌نویسی به Ruby را یاد بگیرید. همانطور که موضوع سایت گویاست، در این پلتفرم جنگجویی وجود دارد که باید به مراحل بعدی دسترسی پیدا کند و هرچه امتیازات بیشتری کسب کند، بهتر است. با هر مرحله کارکردها و توانایی‌های بیشتری اضافه می‌شود. بازی دانش حلقه‌ها، شروط و دیگر جنبه‌های زبان برنامه‌نویسی را بهبود می‌دهد. می‌توانید بازی را همراه با ضرب موزیک 8-بیتی انجام دهید.

Ruby Warriors

12-گیمیفیکیشن برای کد زدن : Hack n Slash
هزینه اشتراک: Steam (یک سرویس آنلای مربوط به بازی پیشنهاد شده از طرف Valve)
مفاد آموزشی: هک
سطح آموزشی: مبتدی

این پلتفرم از سری بازی‌های Zelda الهام گرفته شده و ایدۀ یادگیری برنامه‌نویسی با برنامه‌ریزی مجدد خواص یک شئ در بازی را آموزش می‌دهد. بازیکن متناسب با خواسته‌های خودش کدهای بازی را بازنگری و بازنویسی می‌کند. جنبه-هایی از بازی مثل رفتار موجودات و تعامل با جهان پیرامون قابل تغییر هستند. در اصل، بازی با رعایت نکردن قوانین به پایان می‌رسد.

Hack n Slash

در ایران نیز یکی از دوستان من به نام خانم سمیرا اثنی عشری در حوزه آموزش برنامه نویسی به کودک با گیمیفیکیشن فعالیت می کنند.

تصویر مصطفی سپهریان
مصطفی سپهریان
کارشناسی الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (بازاریابی)، علاقه‌مند به مطالعه

6 پاسخ

  1. سلام
    باز هم مثل همیشه بسیار تولید محتوا عالی بود. ممنون مهندس سپهریان

  2. بین ایرانی ها کوئرا یه کم تونسته نزدیک بشه به این سایتای خارجی تو گیمیفیکشن. بعد از اون هم شاید مکتبخونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب