طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

گیمیفیکیشن در elearning چیست چرا هست و چند سوال مهم!

elearning
elearning

گیمیفیکیشن در elearning باعث می‌شود تا یک سیستم یادگیری اثر بخش خلق شود که یادگیرندگان در یک محیط امن با صحنه های واقعی زندگی و چالش های آن مواجه شود .در ادامه به بیان دلایل اهمیت گیمیفیکیشن در elearning ، مزایای استفاده از پیاده سازی گیمیفیکیشن و البته پاسخ به چند پرسش کلیدی می پردازیم.این موضوع زیرمجموعه گیمیفیکیشن در آموزش است.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید) 

آمار گیمیفیکیشن

 آمار ها حکایت از این دارد که گیمیفیکیشن در آموزش الکترونیک را نمی‌توان  نادیده گرفت.بنا بر آمار ها و نتایج منتشر شده از سوی محققان و مراکز پژوهشی معتبر از جمله گارتنر، شواهد و قراین نشان از رشد گیمیفیکیشن و اهمیت بازی در زندگی روزانه مردم دارد. برای درک هر چه بهتر این موضوع به آمار زیر توجه کنید:

  • تا ۲۱ سالگی، بسیاری از مردم بیش از ۱۰ هزار ساعت در بازی ها وقت خود را سپری می‌کنند (منبع: مک گنیگال، کتاب Reality is Broken).
  • بر اساس تحقیقات موسسه معتبر گارتنر بیش از هفتاد درصد از شرکت ها جهانی تا سال ۲۰۱۴حداقل یک برنامه مبتنی بر گیمیفیکیشن ارائه می‌دهند.

هرچند این موضوع مستقیما به گیمیفیکیشن در elearning  مرتبط نیست اما باید بدانید که موسسه معتبر گارتنر معتقد است تا سال ۲۰۱۵ بیش از پنجاه درصد از سازمان هایی که فرایند نوآوری را مدیریت می‌کنند از گیمیفیکیشن برای مدیریت این فرایند ها استفاده می‌کنند(منبع: پژوهش سطح صنعت گارتنر سال 2011).

چگونه گیمیفیکیشن در elearning باعث افزایش یادگیری می‌شود؟

 برای درک بهتر نقش  گیمیفیکیشن در elearning  باید دقت داشت که یادگیری موفق ترکیبی از سه عنصر است:

  1. هفتاد درصد حاصل تجارب واقعی و مشاهدات حاصل ازکار بقیه است.
  2. بیست درصد بازخورد و مشاهده کار با همسالان و مدل های مبتنی بر نقش.(مطابق نظریه بندورا)
  3. ده درصد حاصل آموزش رسمی.

بر همین اساس می‌توان ادعا کرد که گیمیفیکیشن در elearning ، می‌تواند روشی موثر برای افزایش یادگیری باشد و این امر به خاطر ویژگی هایی است که در بطن گیمیفیکیشن است؛ چرا که گیمیفیکیشن باعث ایجاد رقابت دوستانه می‌شود، به یادگیرندگان احساس موفقیت می‌دهد و منجر به تغییر رفتار پیش بینی شده ، می‌شود. همچنین  از طریق افزایش کیفیت محتوا و همچنین  افزایش انگیزه ، در عمل باعث تشویق اساتید می‌گردد.

شش مزیت گیمیفیکیشن در elearning

تجربه یادگیری بهتر

با سوار شدن گیمیفیکیشن در elearning ، یادگیرنده این فرصت را دارد که سرگرم شود و همراه با سرگرمی حاصل از فرایند آموزش، مطالب ارائه شده را نیز یاد بگیرد.علاوه بر آن به خاطر ایجاد حس تعامل، موجب درگیرکردن مخاطب می شود که منجر به افزایش یادآوری و افزایش حفظ مطالب خواهد شد.تجربه بهتر فراگیر موجب می شود که نه تنها زمان بیشتری در محصول ما صرف کند بلکه وی گاهی می تواند به عنوان سفیر برند ما عمل کند و دیگران را تشویق به استفاده از محصول  کند.

محیط یادگیری بهتر

گیمیفیکیشن در elearning ، موجب خلق یک محیط یادگیری مناسب، موثر و غیررسمی می شود و به اساتید و یادگیرندگان کمک می کند، شرایط و چالش های مرتبط با زندگی واقعی را در محیطی امن تحربه کند که منجر به حفظ بیشتر دانش آموخته شده می شود.

بازخورد فوری

اگر سخن بلانچارد را حق بدانیم که در باب اهمیت بازخورد بیان نمود که: بازخورد، صبحانه قهرمانان است، باید اهمیت آن را در آموزش الکترونیک درک کنیم . در گیمیفیکیشن در elearning ، بازخورد فوری در مورد میزان یادگیری فراگیران ارائه می دهد، این امر علاوه بر اشراف به نقاط ضعف و باگ های سیستم؛ موجب افزایش جذابیت یادگیری می شود. در نتیجه به یادآوری حفظ مطالب بیشتر می شود .

تحریک تغییرات رفتاری

وجود مدال ها، نشان ها و لیدربرد و سایر عناصر گیمیفیکیشن در آموزش بسیار جذاب هستند که توجه یادگیرنده را جلب می کند. گیمیفیکیشن می تواند تغییرات رفتاری شدیدی را در فرد با به کارگیری اصول علمی و ترکیب آن ها خلق کند.

مورد استفاده برای اکثر نیازهای آموزشی

بازی وارسازی در قسمت های مختلفی از فرایند آموزش الکترونیک و قسمت های مختلف صنعت آموزش ورود پیدا کند. بازی آفرینی می تواند برای برآورده ساختن قسمت خای مختلفی از جمله القا و انطباق، فروش محصول، پشتیبانی از مشتری، توسعه مهارت های نرم افزاری، ایجاد آگاهی و علاقه مورد به کمک سیستم آموز الکترونیک بیاید .

تاثیر بر رضایت

با توجه به این که گیمیفیکیشن تمام جنبه های یادگیرندگان را تحت تاثیر قرار می دهد (تجربه یادگیری بهتر، تسهیل تغییرات رفتاری و…)، می تواند موجب ایجاد رضایت و سود فراوان برای سازمان باشد .

دستاوردهای بازی وارسازی در آموزش الکترونیک

در حالی که گیمیفیکیشن در آموزش الکترونیک مزایای متعددی دارد، باید به عوامل موثر بر حرکت به سوی این مزایا توجه داشت. به این معنی که به هنگام طراحی گیمیفیکیشن برای آموزش الکترونیک، باید عناصر و مکانیک هایی را به کار ببریم که باعث دستیابی به مزایای گیمیفیکیشن در صنعت آموزش شود. در واقع یک گیمیفیکیشن خوب در آموزش باید:

  • ضبط و حفظ یادگیرندگان را افزایش دهد.
  • آن ها را به چالش بکشد.
  • آن ها را درگیر و سرگرم به خود بکند.
  • فرآیند یادگیری آسان می کند واز حالت کسالت بار بیرون بیاورد.
  • فرایند های کسالت آور و پیچیده را تسهیل بکند.
باسط رستمی
باسط رستمی
دانشجوی همیشگی دنیای بازار هستم. چند سالی است که در فضای بازاریابی دیجیتال فعالیت می کنم . معتقدم ؛گیمفیکیشن راه رهایی کسب وکار ها از یکنواختی و آشتی با مشتری است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب