طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10 اپلیکیشن گیمیفاید شده‌ برای حفظ محیط زیست

گیمیفیکیشن برای محیط زیست
گیمیفیکیشن برای محیط زیست

ما اکنون در نقطه‌ای حیاتی از تاریخ خود زندگی می‌کنیم. بشر به طور فعال در حال یافتن راه‌حل‌های جدید برای ایجاد تعادل صحیح بین نیازهای طبیعت و زندگی مدرن است. با این حال، این تلاش، محدود به دانشمندان، مهندسان و نوآوران نیست. با مشارکت جمعی مردم عادی، می‌توانیم فرهنگ جدیدی بسازیم و تاثیر مثبتی در خانه‌ها و جوامع خود داشته باشیم.

ترکیبی از دانش و عمل فردی برای افزایش بازیافت و کمپوست، کاهش زباله‌های تولیدی و دفن‌شدنی، کاهش آلودگی، بهبود حفظ آب، کاهش اثرات محیط زیستی مصرف بیش از اندازه و افراطی و اقداماتی که به تاثیر مثبت محیط زیست منجر می‌شوند، مورد نیاز است.

می‌دانیم که اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند تا از فرآیند یادگیری لذت ببرند و در نهایت تغییر رفتارها و عادات خود را برای خودشان یا برای خیر عمومی آسان‌تر کنند. بازی‌ها راهی سرگرم‌کننده برای افراد فراهم می‌کنند تا از انجام اقدامات واقعی در زندگی خود هیجان‌زده و انگیزه‌دار شوند. این بسیار بهتر از داشتن فهرستی آرمان‌گرایانه از کارهایی است که “باید انجام شود”، زیرا این موارد به آسانی فراموش می‌شوند یا دائماً به نفع عادات قدیمی کنار گذاشته می‌شود.

10 اپلیکیشن برای گیمیفیکیشن محیط زیست

برای شما خوانندگانی که والدین هستید، در اینجا نقل قولی قابل تأمل از  وجود دارد: “ما زمین را از پدرانمان به ارث نبرده‌ایم، بلکه از فرزندانمان قرض گرفته‌ایم.” زندگی پایدار چیزی است که باید جوانان و کهنسالان سهم برابری از آن داشته باشند.

در اینجا ده اپلیکیشن دوست‌دار محیط زیست وجود دارد که به کودکان در هر سنی امکان می‌دهد تا دانش خود را غنی‌تر کرده و انتخاب‌های پایدارتر و سالم‌تری داشته باشند، در حالی که در همان زمان سرگرم نیز شوند.

گرو مِمو

آگاهی از مسائل محیط زیستی با این شناخت آغاز می‌شود که بسیاری از اقدامات ساده‌ی ما پیامدهای بسیار بزرگی دارند. به عنوان مثال، آلودگی تأثیر منفی قابل توجهی بر سایر انسان‌ها و کل زیست بوم  دارد.

بازی Grow Memo یک بازی تطبیق ساده است که این مفهوم را به کودکان کوچک‌تر معرفی می‌کند. تصاویری از حیوانات کارتونی در محیط‌های آلوده نمایش داده می‌شود و بازیکنان باید هر تصویر را با تصاویری از همان حیوان در محیط‌های پاک‌تر تطبیق دهند. با انجام این کار، تمام محیط اطراف تمیزتر می‌شود و ایده‌ی اینکه یک محیط پاک‌تر برای همه بهتر است، تقویت می‌شود.

اگر بخواهیم با چارچوب اکتالیسیس این محصول را نگاه کنیم این بازی ترکیبی از رانه دستاورد، رانه خلاقیت و معنای حماسی است.

منو سبز کن

کمک به محیط‌ زیست تنها اشتراک‌گذاری دانش نیست. اقدامات کوچک و آگاهانه در مجموع اثر بزرگی دارند. اپلیکیشن اندرویدی Green Me! یک همراه عالی برای کسانی است که می‌خواهند سبکی از زندگی سازگار با محیط‌زیست را فراتر از یادآوری بازیافت، توسعه دهند. این برنامه بسیار شبیه به اپلیکیشن‌های بهره‌وری شخصی است که به کاربران کمک می‌کند به اهداف خود پایبندتر باشند و بتوانند پیشرفت خود را به صورت بصری مشاهده کنند.

رابط کاربری این برنامه به صورت یک تقویم ظهور طراحی شده‌است. برای هر روز، شما پنج کار سازگار با محیط‌ زیست را که انجام داده‌اید، لیست می‌کنید. سپس مربع تقویم به یک سایه خاص از رنگ سبز تبدیل می‌شود. هرچه اقدامات سبز بیشتری را لیست کنید، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.

جنی سبز

علاوه بر مواردی مثل بازیافت، آوردن کیسه‌ی خود به فروشگاه و انجام خریدهای دوست‌دار زمین، نکات و پروژه‌های سبک زندگی بی‌شماری وجود دارد که می‌توان انجام داد. اینجاست که جنی سبز می‌تواند بهترین دوست یک علاقه‌مند به محیط زیست باشد. کاربران می‌توانند ایده‌های خود را برای امتحان توسط دیگران ارسال کنند.

گرین جنی
گرین جنی

جنی سبز دارای فهرست‌های اطلاعاتی مختلفی است. در این برنامه فهرستی از انواع مختلف پلاستیک‌ها وجود دارد. بسیاری از ظروفی که خریداری می‌کنید برای مثال یک ماست، با یک شماره علامت‌گذاری شده‌اند. شما به کمک این اپلیکیشن، می‌توانید این کد را جستجو کنید تا متوجه شوید این ماست در منطقه شما بازیافت می‌شود یا نه.

جنی سبزقدرت دانش را در نوک انگشتان شما قرار می‌دهد تا شما را ترغیب کند و این انگیزه را بدهد که اقدام خلاقانه برای ایجاد تغییرات رفتاری ساده، اما حیاتی کنید.

تاس محیط زیستی

تاس محیط زیست یک روش سرگرم‌کننده‌ی دیگر برای تبدیل نیت‌های مثبت به عمل می‌باشد. بازیکنان به سادگی یک تاس را با استفاده از صفحه‌ی لمسی خود پرتاب می‌کنند و پس از ایستادن، طرف مقابل تاس یک کار سبز برای انجام دادن در آن روز به شما می‌دهد. گزینه‌ها شامل جداسازی زباله، حمل کیسه‌ی خرید خود، کاهش زمان حمام، خاموش کردن یک دستگاه در حالت آماده به کار، یا دوچرخه‌سواری به محل کار هستند.

تاس محیط زیستی
تاس محیط زیستی

این اپلیکیشن بسیار ساده است که عمدتاً از از عدم قطعیت و پیش‌بینی‌ناپذیری برای ترغیب کاربران به ایجاد تغییرات مطلوب در زندگی‌شان استفاده می‌کند.

Water1Der

Water1Der یک اپلیکیشن بازی معمایی است که توسط بنیاد آب زیرزمینی توسعه یافته‌است. هدف آن آموزش کودکان درباره آب‌های سطحی و زیرزمینی است. این اپلیکیشن تأکید می‌کند که آب یک منبع واقعاً گرانبها، اما محدود در زمین است. آب جدیدی نمی‌توان ایجاد کرد. حفظ و تلاش برای تمیز نگه داشتن منابع آبی ما ضروری است، نه تنها برای انسان‌ها، بلکه برای زندگی برای همه جانداران.

سوالات معمایی در قالب‌های مختلفی ارائه می‌شوند، از جمله:

  • سوالات چندگزینه‌ای
  • صحیح/غلط
  • بازی‌های تطبیقی
  • حروف گمشده (پنهان)

حتی قابلیت اسکرول کردن صفحه برای انتخاب پاسخ مناسب نیز وجود دارد. بازیکنان همچنین می‌توانند تصویر یک ماده یا ماده شیمیایی خاص را جابجا کنند تا آن را با روش دفع مناسب تطبیق دهند.

آوِگو

Avego یک اپلیکیشن هم‌سفری است که در آن کاربران می‌توانند سفرهایی را که توسط افرادی که به همان سمت می‌روند جستجو کنند. در پایان سفر، اپلیکیشن مبلغی را که نمایانگر سهم هر فرد از هزینه‌ی بنزین است، نمایش می‌دهد. حتی گزینه‌ای برای ارزیابی سفر نیز وجود دارد.

من بازیافت می کنم

عمل ساده‌ی بازیافت زباله‌هایتان در دنیای واقعی به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد آسان نیست. هر ساختمانی به گونه‌ای تنظیم نشده که زباله‌های قابل بازیافت جدا از زباله‌های عادی جمع‌آوری شوند. اگر امکان‌پذیر نباشد که یک کامیون بازیافت این اقلام را به طور منظم جمع‌آوری کند، افراد ممکن است خودشان مجبور شوند اقلام را به یک مرکز نزدیک که تحقیق کرده‌اند، تحویل دهند.

علاوه بر بطری‌های پلاستیکی و قوطی‌های آلومینیومی، شکل‌های دیگری از زباله وجود دارد که بازیافت آن‌ها دشوارتر است. این‌ها شامل لوازم الکترونیکی شکسته یا مواد شیمیایی خانگی (مانند پاک‌کننده‌های استفاده‌نشده، لوازم آرایشی، باتری‌ها، کارتریج‌های جوهر، رنگ، مواد شوینده و غیره) می‌شوند که قطعاً زیست‌تخریب‌پذیر نیستند.

 

اپلیکیشن iRecycle به کاربران کمک می‌کند تا مراکز مناسبی را که اقلام خاصی را برای بازیافت می‌پذیرند، پیدا کنند. این اپلیکیشن همچنین بیش از 1500000 روش برای بازیافت بیش از 350 نوع ماده ارائه می‌دهد! انگیزه استفاده از iRecycle عمدتاً ایجاد دشمن مشترک و یک معنای حماسی است.

کارمای کاغذ

بسیاری از ما مقادیر زیادی نامه‌های تبلیغاتی دریافت می‌کنیم، در حالی که تنها درصد کمی از آنها واقعاً برای ما مفید هستند. یک علاقه‌مند به کارهای دستی یک ویدئو در یوتیوب ساخته که نشان می‌دهد چگونه می‌توان یک گریل ساده غذای بیرونی ساخت که با استفاده از تکه‌های کاغذی ساخته شده از نامه‌های تبلیغاتی کار می‌کند!

اما اپلیکیشن کارمای کاغذ روشی ساده‌تر برای خلاص شدن از شر کارت‌پستال‌های آزاردهنده، بروشورها، کوپن‌ها و پیشنهادات ارائه می‌دهد. کافی است از یک قطعه ناخواسته نامه عکس بگیرید. و با فشار یک دکمه، این اپلیکیشن به طور خودکار شما را از دریافت آن لغو اشتراک می‌کند! این واقعاً احساس محرک هسته‌ای شماره 2 (توسعه و موفقیت) را از طریق کارایی به اوج می‌رساند- واقعاً نبوغ خالص! علاوه بر این، درختان هم از شما تشکر خواهند کرد.

ژول باگ

ژول باگ یک اپلیکیشن شگفت‌انگیز برای حفظ انرژی است که از مکانیک‌های ساده‌ی بازی در قالب نشان‌ها و یک جدول برندگان استفاده می‌کند. این بازی شامل صدها نوع دستاورد مختلف است. یک مثال این است که کارهای خود را به صورت کارآمد در یک سفر ساده ترکیب کنید به جای اینکه هر یک را به طور جداگانه انجام دهید. مثال دیگر اختصاص دادن یک مکان در حیاط خود برای کمپوست کردن است.

بازیکنان می‌توانند اقدامات مثبت محیط زیستی خود را به دوستانشان اعلام کنند و برای کارهای خود امتیاز و نشان کسب کنند. جالب‌تر اینکه ژول باگ حتی به حساب‌های آب و برق شخصی بازیکنان متصل می‌شود تا آن‌ها بتوانند ببینند چقدر پول صرفه‌جویی کرده‌اند.

راهنمای خوب

انتخاباتی که برای خرید می‌کنیم، تأثیر بسیار زیادی بر محیط زیست دارند.خودمان حتی اگر این را متوجه نشویم. نوع مواد مورد استفاده در این محصولات نقش مهمی ایفا می‌کند، به خصوص از نظر ایمنی و اینکه آیا این مواد به شیوه‌های پایدار و اخلاقی تولید و برداشت شده‌اند یا خیر. با افزایش تقاضا برای محصولاتی که به طور آگاهانه ساخته شده‌اند، ما مشاهده می‌کنیم که بیشتر این نوع اقلام به فروش می‌رسند. اما حالا مهم است که بپرسیم که این برندها چقدر دوستدار محیط زیست هستند؟

Good Guide یک راهنمای فوق‌العاده است که بیش از ۲۰۰,۰۰۰ مورد کالای مصرفی را شامل می‌شود. این اپلیکیشن به کاربران امکان می‌دهد تا بیشتر درباره‌ی محصولات خاص بدانند، به عنوان اینکه در واقع چقدر دوست‌دار محیط زیست هستند و گزینه‌های ایمن و اخلاقی با قیمت‌های مقایسه‌ای ارائه می‌دهد. هر محصول بر اساس استانداردهای بهداشت، ایمنی، تأثیر اجتماعی و محیط زیستی ارزیابی می‌شود.

گیمیفیکیشن محیط زیست
گیمیفیکیشن محیط زیست

جمع‌بندی

گرچه همه‌ی افراد در طول روز در مورد انتخاب‌های سبز و سبک زندگی به طرزی عمومی صحبت نمی‌کنند، اما اکثر افراد در نهایت می‌خواهند در یک جهان پاک‌تر و سبزتر زندگی کنند. سخت است کسی را تصور کرد که این مورد را انکار کند. در حالی که بسیاری از کارهایی که باید انجام دهیم را می‌دانیم، انجام آن‌ها ممکن است خیلی جذاب نباشد!
در اینجا به معرفی 10 اپلیکیشن دوست‌دار محیط زیست پرداختیم. ما در تیم آقای گیمیفیکیشن مشتاقیم که به تیم‌هایی که چنین ایده‌هایی دارند یک ساعت مشاوره رایگان برای طراحی گیمیفیکیشن بدهیم. کافیست در فرم صفحه‌ی درباره ما اطلاعات خود را وارد کنید.

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

فهرست مطالب