طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی Booster در طراحی گیمیفیکیشن

معرفی Booster
معرفی Booster

امروز می‌خواهیم در مورد یک تکنیک ضروری در طراحی گیمیفیکیشن صحبت کنیم که می‌تواند گیمیفیکیشن فروشگاه اینترنتی و یا گیمیفیکیشن اپلیکیشن شما را بهبود بخشد و درگیری ذهنی کاربر را افزایش دهد. Booster معادل فارسی درستی ندارد برای همین از همان بوستر برایش استفاده می‌کنیم!

Booster چیست؟

بوستر پاداشی است که به کاربران اجازه می‌‌دهد تا اقدامات مورد نظر را در یک سیستم  مبتنی بر گیمیفیکیشنی به طور موثرتر، جذاب‌تر و لذت‌بخش‌­تر انجام دهند. برای مثال در بازی معروف سوپرماریو وقتی شما یک قارچ می‌خوردید یک توانایی خاص را برای مدت محدود داشتید. به این قارچ، بوستر می‌گویند.

بوسترها با سایر پاداش‌ها متفاوت هستند، زیرا مستقیماً تجربه‌ی کاربر را تسهیل می‌کنند. این ویژگی، آن‌ها را به ابزاری ایده‌­آل برای مشارکت بیشتر و ایجاد انگیزه‌ی طولانی‌مدت در سیستم‌های مبتنی بر گیمیفیکیشنی تبدیل می­‌کند.

نمونه booster در بازی سابوی سرف
نمونه booster در بازی سابوی سرف

چرا بوسترها اینقدر موثر هستند؟

بوسترها به این دلیل مؤثر هستند که یک حلقه‌ی بازخورد مثبت ایجاد می‌­کنند که در آن کاربران اقدامات مورد نظر را برای کسب پاداش انجام می­‌دهند، از پاداش­‌ها برای به‌دست آوردن بوسترها استفاده می‌کنند و سپس از بوسترها برای اجرای مؤثرتر یا کارآمدتر اقدامات مورد نظر استفاده می‌­کنند. این سیکل کاربران را درگیر می‌­کند و آن‌ها را به ادامه‌ی انجام اقدامات دلخواه ترغیب می‌کند.

علاوه بر این، Booster ها می­‌توانند به رفع برخی از محدودیت‌های سایر پاداش‌­ها  کمک کنند. به عنوان مثال، زمانی که افراد به سطوح بالا می­‌رسند، ممکن است احساس کنند توانایی‌های خود را ثابت کرده‌اند و دیگر درگیر سیستم نیستند. از سوی دیگر، بوسترها، با لذت‌بخش‌تر و هیجان­انگیزتر کردن اقدامات مورد نظر، کاربران را تشویق می‌کنند تا به مشارکت خود ادامه دهند.

نمونه هایی از Booster ها در موضوعات متفاوت

مثال 1: بازارهای آنلاین

هنگام کار با eBay، شیوه‌­هایی برای افزایش مشارکت کاربر و تشویق فروشندگان وجود دارد. برای مثال آپلود بیش از چهار عکس برای سیستم مناسب است. برای اینکه فروشندگان این کار را بیشتر انجام دهند جوایز سنتی مانند تخفیف و ارسال رایگان در نگاه اول انتخاب‌های خوبی به‌نظر می‌رسند. اما اگر بخواهیم از بوسترها استفاده کنیم، باید چه کاری انجام دهیم؟

پس از بارش فکری، به این ایده رسیدیم که به فروشندگان یک “کیت فروشنده” به عنوان بوستر بدهیم. این کیت می‌تواند شامل یک کیت قابل حمل باشد که به آن‌ها اجازه می‌دهد عکس‌های بهتری از محصولات خود بگیرند و فرآیند آپلود عکس‌های با کیفیت بالا را لذت‌بخش‌تر و کارآمدتر کند.

همچنین، این کیت می‌تواند حاوی یک ترازوی قابل حمل باشد که وزن کردن اقلام برای حمل و نقل و چاپ برچسب‌های دقیق را برای فروشندگان آسان‌تر ‌کند. این Booster نه تنها تجربه کاربری  را بهبود می‌بخشد، بلکه فروشندگان را تشویق می‌کند تا فعالیت مورد نظر را به نحو احسن انجام دهند.

با ارائه‌ی Booster که به کاربران کمک می­‌کند  اقدامات مورد نظر را بهتر انجام دهند، eBay می‌تواند تجربه‌ی جذاب و مفیدتری را برای فروشندگان خود ایجاد کند. این تجارب نه تنها باعث ایجاد تعامل و وفاداری طولانی مدت می‌شود، بلکه احتمال تکمیل اقدامات مورد نظر توسط فروشندگان را نیز افزایش می‌دهد و در نهایت به نفع کاربران و خود پلتفرم است.

صفحه بوستر

مثال 2: بسترهای یادگیری آنلاین

پلتفرم‌های یادگیری آنلاین می‌­توانند به طور قابل توجهی از گنجاندن Booster در ساختار پاداش‌­های خود سود ببرند. به عنوان مثال، یک پلتفرم ممکن است یک بوستر ارائه دهد که به طور موقت سرعت کسب امتیاز  برای تکمیل فعالیت‌های دوره را افزایش دهد و می‌تواند کاربران را تشویق کند تا بیشتر با پلتفرم درگیر شوند و فعالیت‌ها را سریع‌تر انجام دهند و به یادگیری و پیشرفت سریع‌تر منجر شود.

یکی دیگر از ایده‌های Booster برای پلتفرم‌های یادگیری آنلاین، دسترسی کاربران به ابزارهای پیشرفته‌ی یادداشت‌برداری یا نقشه‌های ذهنی است. این ابزارها می‌توانند به کاربران کمک کنند تا اطلاعاتی را که یاد می‌گیرند  بهتر درک کرده و حفظ کنند. از آنجایی که کاربران تأثیر مثبت این بوسترها را بر یادگیری خود می‌بینند، به احتمال زیاد به تعامل با پلتفرم و انجام فعالیت مورد نظر ادامه می‌دهند.

با ارائه‌ی بوسترهایی که به طور مستقیم تجربه‌ی یادگیری را بهبود می‌بخشد، پلتفرم‌­های یادگیری آنلاین می‌توانند تعامل، رضایت و موفقیت کلی کاربر را افزایش دهند. که نه تنها به نفع کاربران است، بلکه به پلتفرم‌ها کمک می‌کند تا به معیارهای تجاری خود، مانند افزایش نرخ تکمیل دوره و ارجاع کاربر، دست یابند.

مثال 3: برنامه‌های تناسب اندام

اپلیکیشن‌های تناسب اندام نیز می‌توانند از استفاده از Booster برای ایجاد انگیزه در کاربران و بهبود تجربیات تمرینی آن‌ها بهره‌مند شوند. به عنوان مثال، یک برنامه تناسب اندام ممکن است بوستری ارائه دهد که تعداد امتیازهای کاربران را برای هر تمرین انجام شده در یک بازه‌ی زمانی خاص دو برابر  کند. این کار، کاربران را تشویق می‌کند تا به طور  مداوم ورزش کنند و منجر به تناسب اندام بهتر و افزایش تعامل با برنامه می‌شود.

یکی دیگر از بوسترهای بالقوه برای برنامه‌های تناسب اندام می‌تواند شامل ارائه‌ی دسترسی کاربران به برنامه‌های تمرینی شخصی یا محتوای ویدیویی ویژه باشد. این تقویت‌کننده‌ها می‌توانند تمرین را متناسب با نیازهای کاربر و  لذت‌بخش‌تر کنند و آن‌ها را تشویق می­‌کنند تا به اهداف تناسب اندام خود پایبند باشند.

با استفاده از این روش کاربر به استفاده از برنامه ادامه می‌دهد. کاربرانی که نتایج مثبتی از تمرینات خود را مشاهده می­‌کنند و از این روند لذت می‌­برند، احتمالاً برنامه را به دیگران پیشنهاد می‌کنند و باعث جذب کاربر جدید می­‌شوند.

گنجاندن Booster در ساختار پاداش برنامه‌ی تناسب اندام می‌تواند منجر به افزایش تعامل کاربر، ایجاد انگیزه‌ی بیشتر و موفقیت آن‌ها شود. برنامه‌های تناسب اندام با ارائه‌ی پاداش‌هایی که مستقیماً تجربه‌ی تمرینی را افزایش می‌دهند و به کاربران کمک می‌کنند تا به اهداف تناسب اندام خود دست یابند، می‌توانند  مجموعه ای از کاربران وفادار ایجاد کنند که به طور مداوم با این پلتفرم ارتباط برقرار کرده و آن را به دیگران توصیه کند.

گنجاندن بوسترها در سیستم گیمیفیکیشنی شما

هنگام طراحی سیستم مبتنی بر گیمیفیکیشن خود، همیشه بوستر­ها را در ساختار پاداش خود در نظر بگیرید. انجام این کار می‌تواند به ایجاد یک حلقه‌ی بازخورد کمک کند و  باعث شود کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر دوباره بازگردند و همچنین باعث ایجاد تعامل و انگیزه طولانی‌مدت شود.

برای استفاده موثر از Boosters اطمینان حاصل کنید که آن‌ها مستقیماً اقدامات مورد نظری را که می‌خواهید کاربران خود انجام دهند، تسهیل و تقویت  کنند. با درک نیازها و علایق کاربران خود و ارائه‌ی بوسترها که تجربه‌ی آن‌ها را بهبود می‌بخشد، می‌­توانید یک سیستم جذاب­تر، انگیزه بخش تر و موفق تر ایجاد کنید.

در نتیجه، گنجاندن بوسترها در ساختار پاداش محصول، پلتفرم یا خدمات شما می‌تواند مشارکت، رضایت و وفاداری کاربر را تا حد زیادی افزایش دهد. با ارائه‌ی جوایزی که به طور مستقیم تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد و تکمیل اقدامات دلخواه را تسهیل می‌کند، محیط جذاب و انگیزشی را برای کاربران خود ایجاد می­‌کنید.  که نه تنها به نفع خود کاربران است، بلکه به شما در دستیابی به معیارهای کسب و کار و رسیدن به موفقیت بلندمدت کمک می‌کند.

همانطور که با مثال‌هایی از eBay، پلتفرم‌های یادگیری آنلاین و اپلیکیشن‌های تناسب اندام دیدیم، کلید طراحی یک بوستر موثر، شناسایی پاداش‌هایی است که به کاربران قدرت می‌بخشد و مشارکت آن‌ها را لذت‌بخش‌تر  می‌کند. با درک نیازهای منحصر به فرد کاربران خود و اقدامات مورد نظری که می‌خواهید آن‌ها انجام دهند، می‌توانید بوستر هایی ایجاد کنید که به مخاطبان شما انگیزه دهد و نتایج معناداری را به دنبال داشته باشد.

جمع‌بندی

در دنیایی که تعامل و رضایت کاربر برای موفقیت هر محصول یا خدمات حیاتی است، ادغام Booster در استراتژی پاداش شما می‌تواند مزیت رقابتی به شما بدهد. شروع به کاوش کنید که چگونه می‌توانید از Booster ها در پیشنهادات خود استفاده کنید.

از آن‌جایی که استفاده از بوسترها کاری تخصصی است. تیم آقای گیمیفیکیشن در این مسیر می‌تواند همپای شما باشد. کافیست در صفحه درباره ما فرم مشاوره را پر کنید. تا بیشتر راجع به این موضوع با هم صحبت کنیم.

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

فهرست مطالب