طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ماینکرفت آموزشی چیست؟

ماینکرفت آموزشی
ماینکرفت آموزشی

ماینکرفت یکی از بازی‌های بزرگ و معروف دنیاست که برای بازیکنانی ساخته شده که دوست دارند دنیای خود را طبق سلیقه‌ی خود بسازند. احتمالا شما هم این بازی را تجربه کرده‌اید. هدف اصلی این بازی سرگرمی است. اما آیا می‌توان به وسیله‌ی آن چیزی آموخت؟

ماینکرفت
ماینکرفت

معرفی ماینکرفت آموزشی

ماینکرفت اجوکیشن، نسخه‌ی آموزشی ماینکرفت است که یک نوع ابزار  عالی برای یادگیری کودکان و نوجوانان است.

این ابزار، ارزش آموزشی زیادی دارد. به شکلی که بسیاری از مدارس این بازی را به برنامه‌ی درسی خود اضافه کرده‌اند.

مزایای Minecraft:

  1. دانش آموزان می‌توانند با هم همکاری کنند.
  2. ابزار آموزشی برای کمک به مربیان و معلمان است.
  3. هماهنگ با محتوای آموزشی است.
  4. برای همه‌س موضوعات درسی بازی مناسب دارد.

ویژگی‌های طراحی شده برای آموزش

  • همکاری
  • حل خلاقانه مساله
  • صبر
  • ارتباط و تفکر سیستمی

مشخص است که این ابزار، می‌تواند نوجوانان را برای چالش‌های پیش روی آن‌ها کمک کند. بهترین مزیت این بازی این است که بچه‌ها بدون اینکه متوجه شوند، یاد می‌گیرند. زیرا صرفا کاری را انجام می‌دهند که از آن لذت می‌برند. در مجموع ماینکرفت یک بازی آموزشی محبوب است.

یکی از ویژگی‌های مثبت این بازی این است که می‌توان علایق کودک را با بازی‌ها ترکیب کرد. مثلا درس‌های ریاضی را می‌توان با بازی‌های ماینکرفت آموزش داد. تصور کنید که کودکتان ضرب و تقسیم را با بازی کردن بیاموزد.

ماینکرفت به مثابه ابزار آموزشی

گاهی تهیه‌ی وسایل کمک‌آموزشی سخت است و برای بعضی دروس، این موارد در دسترس نیستند. شما به وسیله‌ی Minecraft می توانید مدل‌های سه بعدی آموزشی درست کنید. مشخص است که این ابزار آموزشی در دروس زیادی مثل  جغرافیا، هنر، علوم، زیست شناسی و حتی تاریخ  می‌تواند کاربرد داشته باشد.

ماینکرفت و گیمیفیکیشن
ماینکرفت و گیمیفیکیشن

ماینکرفت و انطباق با محتوا

Minecraft خلاقیت را تقویت می‌کند، بازیکن‌ها می‌توانند براساس خلاقیت و تخیل خود هر چه دوست دارند بسازند. مثلا در بازی، دانش‌آموز می‌تواند از پرچم‌ها و نقشه‌های کشورهای دیگر استفاده کند. آناتومی بدن انسان را  بسازد. سیستم گوارشی را  ببیند و حتی  داخل سیستم گوارشی بدن برود.

همچنین معلم‌ها می‌توانند برای آموزش مفاهیم خاص، از این بازی استفاده کنند. مثلا دانش‌آموزان صحنه‌ای از کتابی که خوانده‌اند یا فیلمی که تماشا کرده‌اند را می‌توانند بسازند که هم یک فعالیت سرگرم‌کننده خواهد بود و هم یک فعالیت آموزشی  که منجر به خلاقیت می‌شود.

دانش‌آموزان همچنین می‌توانند منابع را مدیریت کنند و آن‌ها را به روش‌هایی مثل ماهیگیری، کشاورزی، معدن و حتی تجارت جمع‌آوری کنند.

ورژن گروهی ماینکرفت

Minecraft می‌تواند یک تجربه‌ی چند نفره‌ی عالی باشد.همانطور که از دوره‌ نوروساینس در زندگی می‌دانیم، چند نفره شدن آموزش به اثربخشی آموزش بسیار کمک می‌کند. از مزایای دیگر ماینکرفت این است که با اجازه دادن به دانش آموزان برای بازی با هم، مسئولیت اجتماعی و کارگروهی را ارتقا می‌دهد . ورژن گروهی ماینکرفت تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی برای بچه ها دارد.

Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

فهرست مطالب