طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اندازه گیری انگیجمنت در طراحی گیمیفیکیشن

اندازه گیری انگیجمنت
اندازه گیری انگیجمنت

وقتی از میزان درگیرشدن کارکنان صحبت می شود، اندازه گیری انگیجمنت آنها، اصولا براساس پرسشنامه یا نظرسنجی است. بعضی رفتارها مانند سریع از زیر کار در رفتن و زودتر به خانه رفتن احتمالا نشان دهنده کاهش انگیجمنت است..اما آیا اندازه گیری انگیجمنت در طراحی گیمیفیکیشن دارای  یک فرمول کلی است؟(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

  • پرسشنامه های اندازه گیری انگیجمنت
  • محدودیت های اندازه گیری
  • محاسبه انگیجمنت در شبکه های اجتماعی
  • محاسبه انگیجمنت در دنیای دیجیتال

پرسشنامه های اندازه گیری انگیجمنت

در طراحی های گیمیفیکیشنی باید به دنبال معیارهایی غیر از اهداف کسب و کار برای اندازه گیری انگیجمنتی بود. معیارهایی که پیشنهاد می شود، شامل: پرسشنامه انگیجمنتی بازی  (Brockmyer and others, 2009)، پرسشنامه طبق مدل (Wittmer 1998) و بررسی نمودار فلو Cziksentmihalyi, 1990 می باشد. دو روش اول برای بازی های ویدئویی و روش سوم برای ایجاد تجربیات بهینه مورد استفاده قرار می گیرد.

محدودیت های اندازه گیری

اما اگر صادق باشیم باید بگوییم، به دلیل محدودیتهای زمانی و اینکه طرح های گیمیفیکیشنی دائما تکرار می شوند (تا مطمئن شویم به اهداف بیزنسی مدنظر رسیده‌ایم)، ممکن است معیارهای فوق خیلی مورد استفاده قرار نگیرد. قبل از ریلیز برنامه چندین پلی تست انجام می شود تا فرضیات خود را چک کنیم و  مخاطبان هدف را گسترده تر کنیم.اما به طورکلی، بد نیست که بدانید کدام یک از مکانیک های بازی در وضعیت داده شده موجب خستگی و گیجی بازیکنان می شود.  از طرف دیگر، پیدا کردن قسمت هایی از پلتفرم که بیشتر کاربردی هستند نیز می تواند به عنوان یک زمینه رو به رشد و برای تحقیقات آینده در جهت پیداکردن معیارهایی با بیشترین دقت مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین طبیعی است که هرچقدر با انگیزه و رفتارهای انسانی بیشتری مواجه شویم، مجموعه وسیعی از تجربیات افراد، فرهنگ و سازمان آنها به دست می آید. بنابراین برای پیدا کردن ارزیابی نهایی، روش یا مقیاسی به طور دقیق وجود ندارد. همانطور که یک فریمورک در همه شرایط و همه طراحی ها صدق نمی کند. در نتیجه، در هرجایی و هر سازمان و هدفی اندازه گیری میزان انگیجمنتی کاملا متفاوت خواهد بود.

پرسنامه اندازه گیری انگیجمنت

اندازه گیری دیجیتال انگیجمنت

قبل از هرچیز باید به این نکته توجه داشت که چیزی که مهم است داشتن معیارهایی برای اندازه گیری انگیجمنت و در نهایت بررسی و اصلاح طرح می باشد.برای این موضوع باید تا می توانیم داده های بیشتری استفاده کنیم که این کار در دنیای دیجیتال بسیار مهم است و البته ابزارهای زیادی هم برای این کار وجود دارد.اما قبل از معرفی این ابزارها نیاز است که خیلی ساده فکر کنیم که اگر بخواهیم میزان انگیجمنت یک کاربر را محاسبه کنیم از چه معیارهایی می توان استفاده کرد؟

محاسبه انگیجمنت در شبکه های اجتماعی

برای مثال در اینستاگرام اگر بخواهیم میزان انگیجمنت را محاسبه کنیم می توانیم به مجموع لایک و کامنت اشاره کنیم یا در توییتر به میزان ریتوییت می توانیم اشاره کنیم اما همانطور که حدس زده اید یک سری معیار کلی وجود دارد که در این موارد می تواند به ما کمک کند برای مثال میزان زمانی که کاربر در یک صفحه یا یک مرحله خاص سپری می کند یا میزان تعامل وی با صفحه(تعداد کلیک).هرچه معیارهای بیشتری بتوانیم برای این کار در نظر بگیرم شانس خود را افزایش داده ایم البته واضح است که این معیارها باید منطقی باشند!

در ضمن شما با دانلود رایگان جعبه ابزار طراحی گیمیفیکیشن می‌توانید قدم‌های اولیه این فرایند را بهتر درک کنید.

اندازه گیری انگیجمنت
اندازه گیری انگیجمنت
Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب