طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انگیزه درونی و بیرونی؛ موتورهای رفتار خود را بشناسیم

انگیزه درونی و بیرونی
انگیزه درونی و بیرونی

در بررسی تخصصی گیمیفای کردن رفتار باید در نظر داشته باشیم پیچیدگی رفتار انسان با یک نظریه و چند مثال راجع به انگیزه قابل توجیه نیست. درعلم روانشناسی و رفتارشناسی نظریات مختلف از جنبه های مختلف دلایل رفتار انسان را توضیح می‌­دهند. در روند یادگیری گیمیفیکیشن بهتر است تمام این جوانب را در تحلیل­های خود در نظر داشته باشیم.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

ما برای رسیدن به درک درستی از چگونگی رفتار انسان می‌­خواهیم موتور­های رفتار انسان را بشناسیم. احساسات، هیجان­ها، نیازها و انگیزه انسان در چه سطحی می‌­توانند موجب بروز یک رفتار بشوند؟

انگیزه را بهتر بشناسیم

انگیزه فرآیندی درونی است که رفتار را نیرومند و هدایت می‌­کند. انگیزه‌ها با هدایت کردن توجه ما به اعمال خاصی به جای اعمال دیگر بر رفتار ما تاثیر می‌­گذارند. انگیزه ها شامل موارد فیزیولوژیک مثل نیاز به آب و غذا و یا موارد اجتماعی مثل نیاز به پیشرفت و قدرت هستند. انگیزه اصطلاح کلی برای مشخص کردن زمینه مشترک نیازها، شناخت ها و هیجان ها است. تفاوت بین انگیزه، نیاز، شناخت و هیجان صرفا به سطح تحلیل آن­ها مربوط می‌­شود و نیازها و شناخت­ها  انواع خاصی از انگیزه هستند.

اما انگیزش حالت مجزا یا ثابتی نیست انگیزش تمام آن چیزی است که به رفتار انرژی و جهت می‌­دهد؛ فرآیندی پویاست و همیشه درحال تغییر است. به طور کلی کاری یکسان می‌­تواند در شرایط مختلف از طریق موتورهای متفاوتی برانگیخته شود. نیاز به آب یک انگیزه فیزیولوژیک در انسان است.موتور حرکت انسان برای رفع نیاز به آب را به عنوان احساس تشنگی (انگیزش) معرفی می‌­کنیم که انرژی رفتار”جستجو برای آب” را تامین می‌­کند.

در این مطلب می‌­خواهیم دو جنبه مختلف که هر دو موتور حرکت رفتار در انسان هستند را بررسی کنیم: انگیزش­‌های درونی و انگیزش‌­های بیرونی.شاید دیدن ویدیو زیر که به همت وحید خرمیان عزیز تهیه شده است خالی از لطف نباشد.

در مطلب یادگیری و گیمیفیکیشن توضیح دادیم چطور محرک‌­هایی که در محیط ارائه می‌­شوند نه تنها می‌­توانند تعیین کننده رفتار ما باشند بلکه ممکن است نیازی کاذب را در ما ایجاد کنند که حتی قادر نیستیم به ­صورت آگاهانه از آن باخبر شویم. انگیزش بیرونی از مشوق­ها و پیامدهای محیطی مثل غذا یا پول ناشی می‌­شود.انگیزش بیرونی شامل “این کار را بکن تا آن را به­ دست بیاوریاست.انگیزش بیرونی دلیل محیطی برای شروع کردن و ادامه دادن یک عمل است. بررسی انگیزش بیرونی بر دیدگاه شرطی سازی کنشگر استوار است. زمانیکه موتور رفتار ما از طریق انگیزش­های بیرونی استارت می‌­خورد، درواقع ما رفتار را به خاطر پیامدهای آن انجام می‌­دهیم و لذتی که کسب می‌­کنیم از خود عمل جداست.

در مطلب روانشناسی گیمیفیکیشن درباره عناصری مثل احساس خودمختاری و قدرت انتخاب و امکان رقابت حرف زدیم که اگر در محیطی وجود داشته باشند فرد را با انگیزه در محیط نگه می‌­دارند. این موارد همان موتورهای درونی رفتار ما هستند. انگیزش درونی گرایش فطری به ­کار بردن توانایی‌­ها، جستجو کردن چالش بهینه و دنبال کردن تمایلات است. انگیزش درونی به ­طور خودانگیخته از نیازهای روانشناختی،کنجکاوی و تلاش­های فطری برای رشد ناشی می‌­شود. وقتی افراد به کارهایی مشغول می‌­شوند که احساس شایستگی و خودمختاری می‌­کنند با گفتن جملاتی نظیر “من از انجام دادن این کار لذت می‌­برم” یا “این کار جالب است” انگیزش درونی خود را ابراز می‌­کنند.

انگیزه بیرونی و دورنی به چه ترتیبی رفتار ما را تحت تاثیر قرار می دهند؟

باید در نظر داشت در هر رفتاری یک طیفی از انگیزش­های درونی و بیرونی وجود دارند. انگیزش­های درونی می‌­توانند تحت تاثیر انگیزش‌­های بیرونی تقویت شوند و خودآگاهی فرد را نسبت به آنها کا‌مل­‌تر کنند. از طرفی انگیزش­‌های بیرونی می‌­توانند انگیزش­های درونی را کمرنگ کنند. اگر مشوق­‌ها و پیامدهای محیطی غیرکارشناسانه ارائه شوند پیامد عمل برای فرد مهم تر از خود عمل می‌­شود و دقت، خلاقیت و لذت در انجام کار رنگ می‌­بازد و فرد تنها به ­دنبال دریافت تشویق و یا فرار از تنبیه خواهد بود و به همین دلیل در طراحی فضاهای گیمیفیکیشن باید بافت و بستری که رفتار به آن وابسته است را در نظر گرفت و شناخت درستی از مخاطبین و نیازهای آنان به ­دست آورد.

در جدول زیر پیوستاری از خودمختاری و انواع انگیزش ارائه شده است که به شما کمک می‌کند دلایل رفتار و انگیزش ها را شناسایی کنید.

این تفاوت ها تفاوت های فردی هستند و به همین دلیل ارائه جوایز برای دانش آموزان یا امکانات تشویقی برای کارکنان همیشه به یک اندازه جواب نمی­دهد و اگر به فردی که در سطح تنظیم آمیخته قرار دارد جایزه بدهید نه تنها رفتارش را نیرومند نکرده اید بلکه موتور درونی رفتار او را خاموش کرده اید.

[عکس جدول در اینجا]


Picture of ارغوان سعیدان
ارغوان سعیدان
ارغوان سعیدان هستم دانشجوی ارشد روانشناسی. در حوزه آموزش و یادگیری فعالیت میکنم

139 پاسخ

 1. جواب سوال ۱ روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  توی کار انیمیشن و گرافیک

  جواب سوال 2 از روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  نه، من این طرح رو برای کیفیت و خلاقیتش می خرم.

   1. سوال ۱ از روز سوم گیمیفیکیشن کسب و کار
    توی دنیا به عنوان یکی از پولسازترین (نه پولدارترین) و خلاقترین بانوان سرمایه گذار وکارآفرین ایرانی ،اسم خودم و کشورمو ثبت کنم و پرچم همه بانوان ایرانی رو بالا ببرم

   2. جوب سوال ۲ روز ۳
    نه من این هدست رو برای کیفیت و دوامش میخرم

 2. جواب سوال ۱ روز ۳ گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  من یه زمانی فیلم دان میکردم ببینم فقط الان به جایی رسیده که بعضی فیلمای کمیاب رو دارم و تقریبا آرشیو فیلمای بعضی کارگردانا رو که کمتر کسی داره، دارم دوس دارم یه جا بنویسم تا همه بدونن.

  جواب سوال ۲ روز ۳ گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  نه من این کفشا رو برای راحتیش میخرم

 3. سوال ۱ روز ۳:
  کلا هر جا اسم آدمو به عنوان برنده بزنن کیف داره به نظرم. میخواد مدرسه باشه، دانشگاه باشه، کافه باشه یا هر جای دیگه.
  برا همین من کلهم( به قول قلعه نوعی کل یوم:) ) مسابقات مدرسه ای و دانشگاهی رو شرکت می کردم 🙂

    1. جواب سوال 1 روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار : توی بزرگ‌ترین سمینار زنان کارآفرین و رویداد تداِکس.

 4. سوال ۲ روز ۳:
  نه من این طراحی( نما/ داخلی و الخ) رو برای کیفیت طراحیش می خرم( البته بدین شخص واگذار می کنم فعل بهتریه)

 5. سوال اول روز سوم گیمیفیکیشن در کسب و کار :
  دو سال پیش که دوره کارشناسیم تموم شد به این فکر کردم که چقد این مدل یادگیری تو دانشگاه بدرد نخوره و اصلا بهینه نیست . به زور شاید ۱۲،۱۳ واحد از ۱۴۰ واحد بدرد میخورد واقعا .
  به خودم قول دادم جلو نگاه بقیه مقاومت کنم و دیگه دانشگاه نرم . با اون شعار معروف (( هیچوقت نذار دانشگاه رفتنت مانع یادگیریت بشه ))
  اما چون عاشق یادگیری بودم محبوبترین برنامه ای که تو گوشیم نصب بود برنامه ایوند بود و بزرگترین سرگرمیم شده بود رفتن به ایونتا و کلاسای آموزشی مربوط به کسب و کار و توسعه فردی، یا خوندن کتابای این حوزه .
  تا حدی که مثلا گاهی ۴، ۵ تا کتاب تو یه هفته میخوندم (وقتی اکانت یه هفته ای رایگان داشتم)
  یا یه بار پروفایل ایونتمو نگاه کردم دیدم تو یه سال ۹۷۰ ساعت ، کارگاه و کلاس شرکت کرده بودم . واقعا برا خودمم تعجب اور بود چون واقعا بخاطر لذتی که برام داشت میرفتم و حواسم به مقدارش نبود ( پس چرا یادگیری تو دانشگاه انقد رو اعصاب بود برام؟ !!)
  اما این شیوه یه بدی داشت که هیچکس براش ارزشی قائل نبود ، یا حتی یه بار به یکی اینو گفتم گفت نه الکی میگی شدنی نیست این حرفت و ….)
  یه موقعایی که تو رزومه فقط به مدرکم نگاه میکنن و میخوان از بالا نگاه کنن، میگم کاش یه جاییم بود که کتابایی که خوندیمو بنویسیم یا اینکه بتونیم ثابت کنیم اگه دنبال مدرک نبودیم به معنی این نیس که هیچی بلد نیستیم و به جاش کلاسای بدردبخوری که رفتیم رو لیست کنیم.
  کلاسایی که کسی زورمون نکرده بخاطر نمره و مدرک بریم توشون بشینیم و چرت بزنیم و اگه توشون شرکت کردیم و دنبال هر یادگیری ای که بودیم با لذت و اختیار خودمون بوده و…

   1. سوال اول روز ۳
    من کلا به فروش علاقه داشتم ، مثلا من از وقتی کلاس ششم بودم تا کلاش نهم هرچیزی که مد میشد رو میووردم مدرسه میفروختم از دست بند کشی گرفته تا مکعب روبیک و اسپینر و اسلایم و همه منو به عنوان دلال مدرسه میشناختن ولی خب سود خیلی خوبی هم داشت

    1. سوال ۱ روز۳ خوب من وقتی با قوممون یا دوستم pesبازی میکنیم میبرم خیلی بهم حال میده و دیگه تو یه قرعه کشی برنده شم
     سوال ۲ روز ۳ من این کابل رو به خاطر کیفیتش میخرم

 6. سوال دوم روز سوم دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار :
  نه، من این کلاسو برا لذتی که ازش میبرم و فایده ای که برام درست میکنه شرکت میکنم، نه مدرکش

  1. نه من این کارو بخاطر علاقم انتخاب کردم، نه حقوق بالاش

 7. روز سوم جواب سوال 2 دوره گیمیفیکیشن.
  نه من این کار رو برای سلامتی ام کردم

 8. جواب سوال 1 روز 3: محل کارم
  جواب سوال 2 روز 3: نه من این بازی رو به خاطر جذابیتش بازی میکنم.

   1. جواب سوال ۱ از روز سوم:
    بین کسایی که برای آزمون نظام مهندسی تدریس میکنن، یا بین مهندسهایی که طراحی سازه انجام میدن

  1. جواب ۱ روز ۳
   معمولا من دوست دارم چیز هایی که منو تو اون محیط از دیگران متمایز میکنه رو به بقیه نشون بدم وگرنه موفقیت رو که همه میتونن با تلاش به دست بیارن
   جواب ۲ روز ۳
   نه من این محصول رو میخرم چون کلا چند تا (تعداد خیلی کمی) از این محصول تولید شده

   1. سوال 2 روز سوم:
    سوالی که زیاد از من پرسیده میشه:
    ارشد این رشته رو شرکت کردی، بعدش برات کار دولتی هست؟ (در واقع منظورشون اینه که تهش به پول میرسی؟)
    و پاسخ من:
    نه من تغییر رشته و ادامه تحصیل دادم چون این رشته در راستای رسیدن به اهدافم هست

 9. جواب سوال ۲ روز سوم:
  نه من این پکیج رو میخرم تا دفعه ی اول توی آزمون قبول بشم( با هر پکیج آموزشی شاید بشه قبول شد، ولی این یکی کاری میکنه که دفعه ی اول قبول بشم)

 10. جواب سوال ۱ روز سوم
  من تو صنعت گیم خیلی اتفاقا برام افتاده که تو جمع خودمون که حتی تو بعضی از جمعا که غریبه ترن بچه خا میگن که این تو بازی فلان اینجوریه‌یا فلان حرکت و زده یا فلان رکورد رو داره
  جواب سوال ۲ روز سوم
  من این بازی و بخاطر جذابیتش یا لذتی که ازش میبرم انجام میدم

 11. جواب سوال 1 روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار : توی بزرگ‌ترین سمینار زنان کارآفرین و رویداد تداِکس.

 12. جواب سوال 2 روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار : نه من این دوره رو به خاطر استادش شرکت میکنم!

 13. جواب 1 روز 3
  در زمینه تخصصی هر شخصی دوست داره نفر برتر باشه . و در بین جامعه مورد نظر خودش دیده بشه
  جواب 2 روز 3
  نه من این خدماتو بخاطر حس سادگی که داره انتخاب می کنم

 14. سوال اول روز ۳
  من کلا به فروش علاقه داشتم ، مثلا من از وقتی کلاس ششم بودم تا کلاش نهم هرچیزی که مد میشد رو میووردم مدرسه میفروختم از دست بند کشی گرفته تا مکعب روبیک و اسپینر و اسلایم و همه منو به عنوان دلال مدرسه میشناختن ولی خب سود خیلی خوبی هم داشت

  پاسخ

   1. هنوزم ادامه میدم ولی خب دیگه کالای دست ساز خودمو میفروشم .. قیمتش بالاتره ولی تعداد کمتری فروش میره. مثل قبل هم نیست که به هر کسی یدونه بفروشم دو سه نفر هستن که چند بار ازم خریدن

  1. جواب سوال ۱ روز ۳ دوره گیمیفیکیشن:
   دوست دارم اول موفقیتام داخل پیج خودم و سایتی که تو این حوزه دارم طراحی می کنم ثبت بشه.
   سوال ۲:
   من این سبک نقاشی رو انتخاب کردم برا این که میشه خیلی متفاوت از طرح هایی که تا الان دیدم طراحیش کرد و حتی سادگیش هم می تونه زیبا باشه و حس خوب رو منتقل کنه

 15. سوال اول روز سوم
  تولید صنایع دستی
  سوال دوم روز سوم
  من این کالا رو برای حمایت و ارتقا از صنایع دستی ایران تهیه می کنم

 16. پاسخ سؤال ۱ روز ۳:
  هر جایی که اسم آدم رو چه برای یادگیری و چه برای تدریس بهتر و مؤثرتر بزنن دوست دارم. اما تو حوزه‌های دیگه اصلا علاقه‌ای به مطرح شدن ندارم، حتی اگر صلاحیتش رو هم داشته باشم.
  پاسخ سؤال ۲ روز ۳:
  نه، من این بسته‌ی آموزشی رو برای تدریس روان‌تر و کارآیی بیشترش برای کسب و کارم می‌خرم.

 17. جواب ۱ روز ۳
  معمولا من دوست دارم چیز هایی که منو تو اون محیط از دیگران متمایز میکنه رو به بقیه نشون بدم وگرنه موفقیت رو که همه میتونن با تلاش به دست بیارن
  جواب ۲ روز ۳
  نه من این محصول رو میخرم چون کلا چند تا (تعداد خیلی کمی) از این محصول تولید شده

   1. جواب سوال ۱ روز ۳ دوره گیمیفیکیشن:
    من ذاتن تو ارایشگری خیلی استعداد دارم و ازینکه بقیه اینو بدونن خوشم میاد! همچنین بعضی بازی های موبایل رو خیلی حرفه ای بازی میکنم و تا لولای خیلی بالاشون پیش میرم.

    جواب سوال ۲ روز ۳ دوره گیمیفیکیشن:
    نه من این محصول رو بخاطر بازدهی و کیفیت خوبی که داره میخرم.

 18. سوال اول روز سوم:
  کلا آدمی نیستم که عشق مطرح شدن و دیده شدن داشته باشم، فقط رتبه کنکور دکتری چون به نوعی مزد زحماتم رو گرفتن برام لذت بخش بود و یا در دانشگاه علیرغم وجود افراد بسیار عالی در پژوهش رتبه بیاری یه جوری یه سری چیزا رو نه به دیگران بلکه به خودت اثبات می کنی

  1. جواب یال ۱ روز ۳
   من عاشق بازی شبیه سازی کامپیوتریم، همیشه دوست دارم توی جدول آنلاین جهانی اسمم باشه

 19. سوال دو روز سوم
  من جنسی رو می خرم و یا از خدمتی استفاده می کنم که عمیقا ازش شناخت داشته باشم

   1. سوال ۱ روز ۳ :
    من کلا دوس دارم شناخته شده باشم . یکی از بزرگترین آرزوهام از بچگی این بوده که یه نویسنده ی معروف بشم .
    در کل چه تو بازی (الان مثلا پرسیتی بازی میکنم میرم چک میکنم ۱۰ رتبه ی اولو یا کلش که قبلا بازی میکردم) چه تو ی دانشگاه ( که عضو هرچی انجمن و گروه فرهنگی و اینا وجود داشت بودم ) دوست دارم شناخته شده باشم

 20. سلام سلام
  سوال اول:
  جدای از کسب و کار دوست دارم توانایی های ریاضی ام را در یک رقابتی به نمایش بگذارم و مسولیت پذیری ام را در محیط کار ببینند.
  سوال 2 من این کتاب را برای دنیای زیبایش می خرم.
  من به بچه ها و نیازمندان کمک میکنم و نتیجه اش را می بینم.

 21. سلام فایل سوم، ج سوال اول
  این قضیه شرکت هواپیمایی رو چند سال پیش تو کتاب مسری خونده بودم و به این فکر میکردم خیلی جالب میشه که تو کسب‌وکارهای B2B این ایده رو پیاده کرد و رتبه خرید و فروش صاحب کسب‌وکار رو تو پنل کاربری یا سایت نشون داد که بقیه کسب کارهای مرتبط بدونن که فلانی عجب فروشی داره.
  البته الان از این روش خیلی ها استفاده میکنن مثل پنل های فروش شارژ که گوشی فروش ها استفاده میکنن و شرکت های فروش گوشی.
  تو شغل من تعداد کمی کارخونه فولاد هستن که کمی رو این روش عمل کردن.
  ج سوال دوم:
  نه من این محصول از این شرکت میخرم چون خدماتش بهتر از اون یکی شرکته، قیمتش هم مناسبه و همه از این شرکت خرید میکنن چون یکی بهترینا تو این زمینه این شرکته و….

  1. اصلا توی b2b این کار چند برابر جواب میده مثلا خود من میرم بانک ملی میگم ببین برای بانک ملت اینو زدم تو داری عقب میمیونیا! اونقدر جواب میده که نگو

 22. پاسخ سوال اول روز سوم دوره گیمفیکیشن در کسب و کار:
  دوست دارم تو کتابای تاریخ بنویسن دانش آموزا بخونن، راه نشان باشم.. مث میرزاکوچک خان

  پاسخ سوال دو:
  من این محصول رو بخاطر خلاقیتی که توش وجود داره خریدم، از هوش و استعدادی که خالقش به خرج داده لذت میبرم.

 23. جواب سوال ۱ جلسه سوم دوره گیمیفیکیشن:
  من خیلی دوست دارم توی حوزه دیجیتال مارکتینگ افتخارات تولید محتوامو همه ببینن. نوشته‌هامو بخونن و در نهایت بتونم با محتواهایی که تولید کردم روی آدم‌ها اثر بگذارم. حالا این اثر می‌تونه یک تلنگر باشه یا ترغیب به خرید یک محصول. افتخار تاثیرگذاریم رو دوست دارم افراد فعال تو این حوزه ببینن.

 24. جواب سوال ۱ روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار: توی رسانه ها مثل تلویزیون یا روزنامه یه جا که تصویرمم دیده بشه
  جواب سوال 2 روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:من این محصول رو چون ایرانیه میخرم .

 25. جواب سوال ۱ روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  من کلا از اینکه اسمم و جایی بنویسن خوشم نمیاد بیشتر دوست دارم بقیه از رو اثرا خودشون بفهمن مثلا تو مدرسه دوست نداشتم اسمم به عنوان نفر اول زده شه اما از اینکه بقیه من و با راه حل ها و ایده ها و جوابای خوب میشناختن لذت میبردم… یا مثلا تو شرکت وقتی مدیر میگفت عارفه تنها کسیه که همه kpiها شو زده خوشحال میشدم.

  جواب سوال 2 روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  نه من این تابلو رو برای طرح‌های مدرن و خاصش و قشنگی که به خونه‌م میده و ارزشی که فروشنده‌ش برام قائل میشه میخرم.

 26. روز سوم سوال اول دوره گیمیفیکیشن
  هر آدمی طبیعتا بسته به علایقی که داره دوست داره تو اون موارد بیشتر دیده بشه و ازش نام برده بشه
  منم بنا به علایقی که تو کارآفرینی و تبلیغات دارم دلم می خواد در آینده با عنوان کارآفرین موفق از من یاد بشه

 27. روز سوم سوال دوم دوره گیمیفیکیشن
  همه شرکت ها می تونن خدمات من انجام بدن ولی نه من از رایتینو خدمات می گیرم چون با پشتیبانی ۷/۲۴ خیالم راحته که دستگاهم خراب نمی مونه

 28. جواب سوال ۱ روز۳: من خیلی دوست دارم دستاوردهای یونیکی که داشتم رو بقیه بدونن و با اونها شناخته بشم.
  مثل تجربه ساخت بازی آنلاین کاملا سنکرون موبایلی، یا پذیرش مستقیم ارشد یا این که کل سربازی رو با یه پروژه بستم.
  در کل فکر میکنم همه دوست دارند که با دستاوردهایی که داشتند ، شناخته بشم و باهات موافقم که میشه از این موضوع به عنوان یه عامل قوی انگیزه درونی استفاده کرد.
  جواب ۲ روز ۳:
  نه من اشتراک مطالب این سایت رو به خاطر تجربه نویسندش و نکات کاربردی ای که داره میخرم.

 29. سوال یک روز سه
  من کلا همه جا دوست دارم اون حس برنده بودنو بگیرم از بازی مونوپولی و شلم بگیر تا کسب کارم همین اینستاگرام حتی تیک آبی اینستا و با اینفلوئنسر برتر اولین فلان هم همینطور کلا اهل کل کل هستم و در بازی های استراتژیک در گیم های موبایل رکوردی

 30. سوال دو روز سوم
  من این آموزش و مشاوره روبرای دیتا به روز و ارزشمندش میخرم

 31. روز سوم دوره ی گیمیفیکیشن، سوال اول :
  من دوست دارم اسمم همیشه از نظر دانسته ها و تحصیلاتم بالاتر از سایرین نوشته بشه . همیشه دوست دارم از هرچیزی صحبت میکنن یه سررشته داشته باشم و بتونم اظهار نظر مستند کنم . مهارت های زیادی داشته باشم و کلا هزار فن بشم .
  سوال دوم : من این محصول رو میخرم چون به دانسته هام اضافه میکنه و چیز یاد میگیرم .

 32. روز سوم سوال 1: من معادلات ریاضی رو خیلی سریع حل میکردم و علاقه زیادی بهش داشتم و دوست داشتم یجا بنویسن تا همه بدونن ریاضیم قوی هست(البته تا قبل از اینکه بیام دانشگاه بهش علاقه داشتم)
  سوال دوم: نه من این آموزش رو بخاطر گفتار ساده در عین حال محتوای بروز و خفنش میخرم

 33. جواب اول-روز سوم- دوره گیمیفیشن در کسب و کار
  یکی از چیزایی که میشه گفت دوست دارم بقیه بدونن اینکه دوران دانشجوییم اینقد کارای عملی خوبی داشتم و شبکه ارتباطاتم قوی بود که تقریبا ده درصد کلاسا رد بیشتر نمیرفتم در واقع برای استراحت مابین بقیه فعالیتام کلاس میرفتم.خیلی از اولین اتفاقات توی رشته تحصلیم توسط من و بچه های کلاسمون رقم خورد ما رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی علوم پزشکی ایران میخوندیم و پزشکا خیلی مدعی بودن و ما رو قبول نداشتن .کارایی که ما کردیم باعث شد از گروه چهل نفری ما بعد از فارغ التحصیلی ۱۵ نفر به طور مستقیم سمت مدیریت برند د پوزیشنلی جدیدی توی وزارت بهداشت تعریف کردیم و کلا موقعیت شغلی رشتمونو تغییر دادیم.

 34. جواب دوم-روز سوم-دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار
  من در این دوره شرکت میکنم چون مدرسش عاشق کارشه.
  وقتی کسی کاریو با عشق انجام میده کار عمق و تاثیر متفاوتی داره و هر کس به اندازه ای که به همون کار علاقه داره ازش برداشت میکنه.از اونجاییکه خرید یه فرآیند احساسیه این مساله از نظر من حیاتیه..‌.

 35. سوال ۱ روز ۳ :
  من کلا دوس دارم شناخته شده باشم . یکی از بزرگترین آرزوهام از بچگی این بوده که یه نویسنده ی معروف بشم .
  در کل چه تو بازی (الان مثلا پرسیتی بازی میکنم میرم چک میکنم ۱۰ رتبه ی اولو یا کلش که قبلا بازی میکردم) چه تو ی دانشگاه ( که عضو هرچی انجمن و گروه فرهنگی و اینا وجود داشت بودم ) دوست دارم شناخته شده باشم

 36. سوال ۲ روز سوم دوره گیمیفیکیشن کسب و کار
  نه من این کتاب رو برای کوبیدن و از نو ساختن باورهای پوسیده و کپک زده نوشتم
  نه من این دوره رو برای سرمایه گذاری روی خودم و شناخت هر چه بهتر فرصتهای پولسازی خریدم

 37. سوال ۱ روز سوم:
  من دوست دارم بعنوان یه طنز نویس خلاق شناخته بشم بعنوان همونی که همیشه زاویه دیدش با بقیه خیلی از رق داره یه چیزایی هم به زمانی می‌نوشتم فیدبکای خوبی هم گرفتم ولی دنبالش رو نگرفتم

 38. سوال ۲ روز سوم دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  قرعه کشی داره ؟ نه من بخاطر خلاقانه بودن و وایرال شدنشه که تبلیغ محصولم رو بهشون سپردم .

 39. سوال اول روز اول بخش سوم گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  کلا دوست دارم آدم مطرحی باشم تا جایی هم ک تونستم سعی کردم توی رقابتها چ با خودم چ با هر موضوعی موفق باشم…ولی ی لذتی داره ک توی تاریخ ثبت بشی اما خب خیلی بزرگه این خواسته…بخوام بهش برسم باید ب اندازه همون بزرگ بشم پس راه درازی….
  سوال دوم روز اول بخش سوم گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  نه من این پلان یا سازه رو برای کیفیت فضایی ،حس آرامش،خلاقیت و مقاومت سازه اش میخرم.

 40. جواب سوال اول روز سوم دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار :
  سایت شرکت فروش که اسامی فروشندگان برتر رو میذارند

 41. جواب سوال ٢ روز سوم دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار :
  نه من این قهوه رو برای عمه م میخرم

 42. راستش من یه بار توی ایستگاه چهارراه ولیعصر اسمم رو زده بودن توی لیستی که مربوط به مدارک شناسایی مفقود و پیدا شده بود. به قدری خوشحال شده بودم که نگو
  اما جدا این روش درمورد من خیلی جواب میده

 43. سوال اول روز سوم
  کلا از اینکه دیده بشم خوشحال نیستم ولی وقتی یک کار درستی رو انجام میدم و به نتیجه دلخواه میرسم خیلی از خودم راضی هستم و تا چند وقت حال خوبی دارم و حس میکنم توانایی زیادی دارم و میتونم به خواسته هام برسم

 44. سوال اول روز سوم
  من چون از بچگی خجالتی بودم، فکرمیکنم اگه جایی اسمم رو بزنن اصلا نرم:))) یا اگه برمم یه گوشه ای خودمو قایم میکنم!
  اما از اینکه بهم لوح تقدیر یا از اینطور چیزا بدن(حتی گواهینامه رانندگی!) تا ببرم خونه و نشون مامان بابام بدم خوشم میاد….

  1. توی خدمت یسری اصطلاحای مسخره وجود داره مثلا اینجوری که من ستوان 2 بودم ستاره داشتم بقیه گروهبان بودن و پایین تر میتونستم بهشون بگم دست نزن به ستاره هام میسوزی!! بعد فک کن که ما برج 6 سال 97 عازم بودیم من اسفند خدمتم تمام شد چون پروژه نخبگی داشتم بعدش یه گروه تلگرامی داشتیم از بچه هایی که اموزشی با هم بودیم بعد یه بحثی کردن که کامران اینجوری بوده اونجوری بوده نامردیه ما یسال بعد تمام شدن خدمت کامران بازم سربازیم و… بعد من فقط عکس کارت پایان خدمتمو فرستادم و گفتم حواستون باشه نسوزید:)) خلاصه بعضی ا این کارتا کاربردای دیگه هم داره عقده ای هم خودتونید:))

 45. سوال دوم از روز سوم
  – این کاری که میکنی به دردی هم میخوره؟؟ (پول توش هست؟)
  – نمی دونم ولی من این کار رو بخاطر علاقه م به یادگیری ش انجام میدم…

 46. سوال اول روز سوم: اسمم داخل بهترین سخنران های تربیت جنسی کودکان باشه

  سوال دوم روز سوم: من این محصول رو ب خاطر این ک تولید کننده ش زنان سرپرست خانوار یا کارآفرین اجتماعی هستن می‌خرم

 47. یا بعضی وقتا دلیل نداره مثلا من این لواشک رو بخاطر اینکه لواشکه می‌خرم
  یا تو روابط بین فردی با کمی تغییر جمله من این آدم رو بخاطر خودش دوسش دارم

 48. جواب سوال ۱ روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:منحصر به جای خاصی نباشه رویام اینه که همه دنیا تحت تاثیر قرار بده .تو ابعاد کوچیکترشم در حد لینکدین و جاهایی که میرم و میام حداقل.

  جواب سوال 2 از روز 3 دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  نه، من این طرح رو برای ارزشش می خرم.

 49. جواب سوال ۱ روز ۳ گیمیفکیشن برای کسب و کار:

  این سوال رو یه جور دیگه جواب میدم. چند وقت پیش در تویتر دیدم یک نفر بود من امسال ۵۰ تا کتاب خوندم میخوام هدف م رو بذارم رو ۶۰ تا. بعد چند نفر گفته بودن خوش به حال ت ما بهت حسودی می کنیم.
  من خیلی دوست دارم این حرکت رو. یعنی ادم‌ ها بتونن با دوست هاشون مسابقه بدن که مثلا در ماه چندتا کتاب خوندن و اینطوری فرهنگ کتاب خوانی تقویت میشه.

  1. حالا وقتی قضیه اینجوری میشه یه مشکل بوجود میاد تو کتاب میخونی که رکوردت رو بزنی و دیگه اون کتاب خوندنه برای تاب خوندن نیست!
   مثلا من که بوردگیم زیاد بازی میکنم یزمان به خودم گفتم لیست 100 تا بازی برتر رو در بیارم چیزایی که بازی نکردم رو بنویسم تا اخر سال باید این عدد بشه زیر 20 مثلا
   بعد دیگه از بازی لذت نمیبردم فقط میخواستم رکورد بزنم!

 50. جواب سوال ۲ روز ۳ گیمیفکیشن برای کسب و کار:
  چون کارم مشاوره برای کسب و کارهاست؛
  نه من این مرکز مشاوره رو به خاطر خلاقیت و تخصصی بودن شون میخوام

 51. سوال ۱ روز ۳:
  من مثلا دوست دارم تو مجله ها به عنوان خلاق ترین آدم ها شناخته بشم ،یعنی ترکیب خلاقیت و یکم غیر معمولی بودن

  سوال ۲ روز ۳ :
  ناخودآگاه یاد بستنی میهن افتادم که به خاطرش همه جارو می گشتم،
  من این بستنی میهن رو به خاطر مزه اش میخرم
  یادمه چند سال پیش یه تبلیغ به جا هم از میهن دیدم که گفته بود مزه میهن فرق داره

 52. سوال 1 روز سوم:
  از اونجایی که من به شدت با سیستم و روشهای اموزشی موجود تو مدارس و دانشگاهای ایران مشکل دارم و عقیده دارم که دارن به بیراهه میرن، دوست دارم به عنوان مبدع کاربردی ترین سیستم آموزشی و خلاقانه ترین روشهای آموزشی در جهان شناخته بشم. (:

 53. روز سوم گیمیفیکیشن سوال ۱:
  دوست دارم تو اپلیکیشن focus to do نفر اول باشم چون حس یه ادم خیلی خیلی منظمو بهم میده.
  سوال ۲:من این بازی اموزش زبان رو به خاطر لاغری بازی میکنم.

 54. جواب سوال 1 روز 3:

  خُب من کلا دوست ندارم اسمم رو جایی بزنن به جز مغز هم حوزه‌ای‌هام!
  یعنی وقتی اسم من و سایت من میاد همه بگن خُب این که گرون‌ترین و خالص‌ترین آموزشه، این رو ول‌کنین، در مورد بقیه صحبت کنیم! (ساب تکست این جمله اینه که این که قابل رقابت نیست، حداقل دوم باشیم! :)) )

  1. جواب سوال 2 روز 3:
   من این آموزش رو تهیه می‌کنم چون”واقعا” آموزشه! (بقیه وقت تلف کردن و خاطره گویی‌ان) D:

 55. سوال ۱ روز سوم دوره مقدماتی:
  خب هر کجا فعالیت دارم دوست دارم افتخارات و توانایی هام رو ثبت کنن مدرسه ،دانشگاه،محل کار ،باشگاه ورزشی و…

 56. سوال ۲ روز سوم دوره مقدماتی:
  من این ورزش رو به خاطر اعتماد به نفس و انرژی که بهم میده میرم.
  من بیمه ایران رو به خاطر تجربه و تضمیناتی که داره انتخاب میکنم.

 57. روز سوم سوال اول
  در کسب و کار
  لیستی از مشتریانی ک بیشترین اقلام را خرید کردن
  روز سوم سوال دوم
  من این محصول رو برای طراحی،کیفیت و گارانتی اش میخرم

 58. سوال ۱ روز ۳ دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  نفر اول گیمیفیکیشن :))
  البته بعد از کامران حاتمی:))

  سوال ۲ روز ۳ دوره گیمیفیکیشن در کسب و کار:
  من از خدماتشون استفاده میکنم چون اونا کنارم می ایستن و بهم مشاوره میدن و سود من سود اونهاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب