طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تکنیک های رانه معنای حماسی

تکنیک های رانه معنای حماسی
تکنیک های رانه معنای حماسی

با سلام کامران حاتمی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن .امروز به بررسی تکنیک های رانه معنای حماسی موجود در رانه اول مدل اکتالیسیس می پردازیم.همانطور که دیدیم رانه اول کلاه سفید بود اما در تقسیم بندی گیمیفیکیشن چپ ذهنی و راست ذهنی جایگاه خاصی نداشت که به این معناسیت هم می تواند راست ذهنی باشد و هم چپ ذهنی.

1- تکنیک های رانه معنای حماسی ؛تکنیک نخبه گرایی

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از تعابیری که از رانه اول داریم گروه گرایی است یعنی من خود را عضو گروهی بدانم گروهی بزرگ تر از خودم به طور مثال گروه سمپادی ها، گروه کرد ها، گروه رئال مادریدی ها و…. حال در تکنیک نخبه گرایی که یکی از  تکنیک های رانه معنای حماسی است گروه ها را به نوعی به جان یکدیگر می اندازیم! اگر بخواهیم دقیق تر صحبت کنیم. در این تکنیک شما به بازیکنان خود اجازه می دهید بر اساس فعالیت هایشان گروه هایی را ایجاد کند و سپس به آنها غرور گروهی را تزریف می کنید. بطور مثال ما در طرفداری، اپلیکیشن های طرفداران تیم های مشهور را می سازیم و این نوعی نخبه گرایی محسوب می شود.

گروه گرایی یکی دیگر از تکنیک های رانه معنای حماسی است.یکی از مثال های جالب و ملموس تر در این زمینه رقابت بین دانشگاه ها هست و یا مدارس مثلا من در مدرسه ی تیزهوشان درس خوانده‌ام و همواره این حس غرور حمعی را با خود به همراه خواهم داشت در دبیرستان بین “ما” تیزهوشانی ها و “ما” نمونه ای ها همواره کل کل وجود داشت که چه کسی بهتر است .سوال اساسی این است که چه کسی از این کل کل ها سود می برد؟

پاسخ خود مدارس هستند زیرا این غرور جمعی باعث می شود که من بعد از اتمام درسم دوباره به مدرسه برگردم و تا جایی که می توانم به نوعی دینم را ادا کنم.در خارج کشور یکی از مسایل جالب وجود رشته های ورزشی و مسابقات در دانشگاه ها هست تیم ها در یک فصل مشخص با هم مسابقه می دهند بطور مثال تیم بسکتبال دانشگاه UCLA با دانشگاه southern colombia مسابقه می دهند این مسابقات باعث می شوند که حس غرور گروهی و نخبه گرایی در افراد دانشگاه ها بیشتر شوند.و شاید یکی از دلایلی که هزینه های این مسابقات برای دانشگاه ها توجیح دارد دقیقا همین مسئله باشد!

گیمیفیکیشن سمپاد
گیمیفیکیشن سمپاد

مثال بعدی سایتی مثل سایت kiva.org است این سایت به کشاورزان جهان سوم کمک می کند تا بتوانند بهتر کشاورزی کنند حال این سایت در یک بخش میزان پول جمع آوری شده برای کشاورزان توسط مسیحیان و آتییست ها راجداگانه قرار داده است این امر باعث می شود که شما چه مسیحی باشید و چه آتییست برای جمایت و غرور گروهی بیشتر کمک کنید در حقیقت اگر آتییست باشید برای اینکه نشان دهید کمک کردن ربطی به دین ندارد کمک می کنید و اگر مسیحی باشید هم برای نشان دادن مهربانی و بخشندگی این دین نکته ی مهم این است که کسی که در این وسط سود می کند سایت و در نهایت کشاورزان می باشند.

و یا تصویری که در گروه های تلگرامی پخش شده بود که یک فقیر میزان پول جمع شده خود را که از مسیحیان ،مسلمانان و … جمع کرده بود جداگانه نشان می داد.قطعا نتیجه را می توانید حدس بزنید!

گیمیفیکیشن فقیر گدا
گیمیفیکیشن فقیر گدا

2- تکنیک های رانه معنای حماسی ؛تکنیک بازی سازی راوی

این تکنیک را حتما مشاهده کرده اید در بسیاری از بازی ها و فیلم ها این تکنیک دیده می شود تلاش اصلی این روایت ابتدایی تلاش برای ایجاد یک باور بعضا اساطیری است بطور مثال به قطعه فیلم زیر دقت کنید که از فیلم مورد علاقه من ارباب حلقه ها گرفته شده است و قدرت داستان سرایی را ببینید:

در این قطعه متوجه می شوید که معنای حماسی چه میزان به مخاطب القا می شود.

راوی یکی دیگر از تکنیک های رانه معنای حماسی است.مثال بعدی در این مورد زمزی است که در مثال های سایت موجود می باشد و شما می توانید از اینجا راجع به این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.اما بطور خلاصه زمزی یک ابزار پوشیدنی است که باعث تحرک بیشتر کودک می شود.در حقیقت زمزی یک دستگاه است که فعالیت بچه را اندازه گیری می کند این دستگاه بعد از مدتی به کودک می گوید که اگر می خواهی داینوسر تی رکس منقرض نشود باید با دوستانت 1 ساعت جلوی آینه برقصی این دستگاه ماجراهایی را روایت می کند که این ماجرا ها را کودم باور می کند و به فراخور آن فعالیت خود را افزایش میدهد.

حتی داستان هایی مانند داستان هابیل و قابیل و آفرینش  زمین در 6 روز میتواند نمونه ای از این تکنیک می باشد.حال فرض کنید شما می خواهید یک داستان را نقل کنید بطور مثال یکی از پروژه های من اپلیکیشن بهارستان بود که در این اپلیکیشن قرار بود تاریخ ایران را با بازی به کودک باد دهیم در این اپلیکیشن تصمیم گرفتیم یک راوی با ایجاد فضای داستانی حماسی ذهن کودک را برای برخی مسایل باز کند که در نهایت منجر به باورپذیری بیشتر کل داستان می شد.

3- تکنیک های رانه معنای حماسی ؛ تکنیک بازی سازی قهرمان بشر

در این تکنیک یک میشن تعریف می شود یعنی کاربران و یا بهتر بگوییم بازیکنان باید یک ماموریت را به انجام برسانند.بطور مثال کفش های Tom به شما می گویند که با خرید هر کفش از ما ما به کودکان افریقایی یک کفش مجانی می دهیم.این باعث می شود که شما از قیمت بالاتر کفش های تام شکایت نکنید و بعد از خرید این حس را داشته باشید که من به کودکان افریقایی کمک کرده ام من جزئی از افرادی هستم که به بقیه افراد کمک می کنند و…

قهرمان بشر یکی دیگر از تکنیک های رانه معنای حماسی است. نمونه دیگر سایت FreeRice است در این سایت که برای آموزش زبان انگلیسی طراحی شده است شما به ازای هر سوالی که درست پاسخ دهید 10 دانه برنج به کودکان افریقایی داده اید!این انگیزه شما برای جواب دادن به سوالات دیگران خواهد بود و شما را مشتاق به یادگیری هر چه بیشتر می کند نکته آماری جالب در این وسط این است که تا سال 2015 حدود 6100 تن برنح به این وسیله به کودکان افریقایی داده شده است!که چیزی حدود 93 میلیارد دانه برنج می شود.که با این میزان برنج می توان 10 میلیون انسان را سیر کرد.

در بسیاری از اپلیکیشن های فارسی از این مثال ها می توان استفاده کرد بطور مثال در یک پروژه مذهبی بطور مثال اپلیکیشن شهید حججی می توان از این موضوع استفاده کرد و هرچه شما بیشتر فعالیت های مورد نظر را انجام دهید می توانید سرباز بهتری برای شهید حججی باشید.و یا مثلا لقب خادم الشهدا تنها به شما برسد همانطور که حتما متوجه شده اید شما تا به این باور نرسید که بطور مثال سیر کردن کودکان گرسنه افریقا یک امر فوق العاده است و یا سرباز شهید حججی شدن برایتان افتخار محسوب نشود به هیچ عنوان وارد این بازی نخواهید شد و فعالیت های دلخواه طراح بازی را انجام نخواهید داد. به همین دلیل است که یکی از مواردی که همواره در طراحی ها مورد تاکید قرار می گیرد شناخت تارگت می باشد.

گیمیفیکیشن قهرمان بشر
گیمیفیکیشن قهرمان بشر

4- تکنیک های رانه معنای حماسی ؛ تکنیک بازی سازی شانس اولیه

خب خلاصه خودمانی این تکنیک این است که اگر کاری کنید که کاربر حس کند که دست تقدیر باعث شده این بازی را انجام دهد احتمالا تا مدت زمان خیلی طولانی تری نسبت به افراد عادی وی بازی را ادامه خواهد داد.به طور مثال اگر در همان روز اول در یک بازی جنگی به کاربر خود یک شمشیر خیلی خاص بدهید شمشیری که افراد باید تا مرحله 100 بازی کنند تا تازه بتوانند آن را بخرند اما کاربر مرحله 1 شما اتفاقی به این شمشیر دست پیدا کند حس وی این خواهد بود که حتمن دست تقدیر بوده که من این بازی را انجام دهم پس حالا این بازی چیزی بیشتر از یک بازی معمولی برای کاربر شما خواهد بود.

کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 8 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب