طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

رضایت شغلی با گیمیفیکیشن !

رضایت شغلی
رضایت شغلی

در بحث انگیجمنتی کارکنان و رضایت شغلی، بعضی از مدیران آرزوی افزایش انگیجمنتی یا به عبارتی بیشتر درگیر شدن کارمندان خود با محیط کاری را دارند. اما اندازه‌گیری میزان رضایت شغلی هر شخص ساده نیست. از یک سو، شرایط کاری، سمت شغلی و وظایفی که دارید و از سوی دیگر مهارت‌ها و توانایی‌های شخصی، آرزوها و سایر اتفاقاتی که در زندگی می‌افتد تعیین‌کننده این میزان رضایت است. اما اینکه تا چه اندازه می‌توان این معیارها را کنترل کرد، سوال برانگیز است! طبیعتا، به عنوان یک کارمند یا کارفرما، هرچقدر بخش های بیشتری را کنترل کنید، می‌توانید به رضایت شغلی بیشتری برسید.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

نقش محیط کاری در رضایت شغلی

اول از همه، محیط کاری، نگاه کنید ببینید چه کارهای ساده‌ای می‌توانید انجام دهید تا یک محیط کاری عالی داشته باشید، که شامل زیباسازی محیط اطراف تا به کاربردن ابزارها و وسایلی که دوستشان دارید می‌شود. حتی به کاربردن گل و گیاه یا یک قاب عکس خانوادگی می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

نقش ارزش ها و باور ها در رضایت شغلی

عنصر دیگری که رضایت شغلی را افزایش می‌دهد، فرهنگ سازمانی است. ارزش ها، باورهای مشترک و انتظارات سازمان چیست ؟ و یا اینکه ارتباطات به چه شکلی صورت می‌گیرد؟  گیمیفای کردن این بخش از سازمان ممکن است کمک زیادی به اهدافتان کند. مثال‌های استفاده از عناصر بازی در بخش های مختلفی از جمله فرآیند استخدام برای پیدا کردن فرد مناسب، انجام وظایف و ماموریت ها از طریق بازی و بخش های دیگر وجود دارد. برای بررسی یک مثال از گیمیفای کردن فرایند استخدام کلیک کنید.

نقش گیمیفیکیشن در رضایت شغلی
نقش گیمیفیکیشن در رضایت شغلی

رسیدن به اهداف شغلی

رسیدن به اهداف شغلی یکی دیگر از فاکتورهای رضایت شغلی محسوب می‌شود. با کمک همکاران و افراد یک سازمان می توان فرصت ها و توانایی ها را برای رسیدن به اهداف افزایش داد. در هر پروژه، رعایت تعادل بین افراد، بودجه و زمان، ارتباطات شفاف و دسترسی به منابع نقش بسیار مهمی را برای اکثریت ایفا می‌کنند. در این زمینه، استفاده از عناصر گیمیفیکیشنی مانند مکانیسم‌های ردیابی، نوارهای پیشرفت و سایر عناصر می‌تواند در فرستادن هشدارهای به موقع کمک کند به خصوص در مواقعی که شرایط خوب پیش نمی‌رود.

اهداف شغلی و رضایت شغلی
اهداف شغلی و رضایت شغلی

حجم کار

حجم کار نیز یک عامل مهم را ایجاد می‌کند و اغلب کارکنان بهتر، حجم کار بیشتری دارند. از این رو یک مدیر باید بتواند منابع را به صورت یکنواخت تخصیص دهد یا به افرادی که به کمک نیاز دارند، کمک کند که همه اینها می‌تواند با عناصر بازی سازی جذاب ترکیب شود و بهره وری کارکنان افزایش یابد.

اگر ما فرض کنیم شرایط کاری بسیار خوب و عالی شده باشد، بنابراین یک شرکت یا سازمان بسیار موثر و خوب خواهیم داشت که همه افراد در آن درگیر هستند و هرشخصی مهارت های متناسب با موقعیت شغلی خود خواهد داشت در نتیجه رضایت از کار به شدت در سازمان افزایش خواهد یافت که به مراتب باعث پیشرفت سازمان می‌شود.

انگیجمنت کارکنان

انگیجمنت کارکنان چه معنایی دارد؟ این لغت به معنای درجه مشارکت و تعهد کارکنان می‌باشد وقتی کارکنان شما واقعا انگیجد باشند بیشترین توانایی خود را در سر کار نشان خواهند داد از طرف دیگر این کارکنان پیشنهادات شرکت های رقیب را رد خواهند کرد.

از آنجایی که انگیجمنت کارکنان چنین تاثیر بزرگی در کسب و کار شرکت ها دارد جای تعجب ندارد که تلاش زیادی توسط واحد منابع انسانی در جهت افزایش آن انجام می‌شود اما بالا بردن انگیجمنت در عمل به این سادگی نیست.یک آمار جهانی می‌گوید که تنها 13 درصد کارکنان در دنیا انگیج هستند!

آمار انگیجمنت کارکنان

نکته جالب تر این است که از 87 درصد باقیمانده 63 درصد انگیج نیستند و 24 درصد باقیمانده به صورت مدام غیر انگیج هستند یعنی نه تنها انگیج نیستند بلکه اجازه اینکه دیگران انگیج باشند را هم نمی‌دهند یعنی دقیقا یک غده سرطانی!

در عمل سازمان ها می‌دانند که کارکنان انگیج بسیار مفید هستند اما در عمل شرکت های کمی برای رسیدن به انگیجمنت کارکنان دستور العمل مشخصی دارند در این بین جدیدا بسیاری از شرکت ها به گیمیفیکیشن رو آورده اند بنا بر تحقیقی دیگر شرکت هایی که از گیمیفیکیشن برای بالا بردن انگیجمنت کارکنان استفاده می‌کنند  حدود 240 درصد افزایش در انگیجمنت کارکنان خود مشاهده می‌کنند

اگر شما می‌خواهید که انگیجمنت کارکنان خود را بالا ببرید و شاهد تغییر رفتار کاربران خود باشید نیاز به پیاده سازی یک استراتژی دارید که علاوه به مقیاس پذیری قابلیت آن را داشته باشد که و همواره بتواند در موقعیت های متفاوت کمک حال کارکنان باشد علاوه بر گیمیفیکیشن باید از بیگ دیتا و آنالیز داده استفاده کنید در نهایت شما با شفافیت اطلاعات و شخصی سازی می‌توانید به افزایش انگیجمنت کارکنان کمک کنید.

در نهایت، گیمیفیکیشن می‌تواند در فرایندهایی که روی آن کنترل دارید مانند شرایط کاری، فرهنگ سازمانی، فرایند استخدام و عملکرد تاثیر بگذارد و باعث افزایش میزان رضایت شغلی خواهد شد.

کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 8 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب