طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هویت در گیمیفیکیشن پیشرفته

هویت
هویت

در مقاله قبل راجع به Endowment Effect صحبت کردیم و گفتیم که چهارمین رانه در فریمورک گیمیفیکیشن ملقب به اکتالیسیس مالکیت می باشد همچنین متوجه شدیم علتی که رانه مالکیت این قدر قوی کار می کند در واقع این اثر است .حال به بررسی مولفه های این اثر می پردازیم و مثال هایی را در هر کدام بیان می کنیم.

یکی از 3 مولفه اصلی در  The Endowment Effect هویت یا identity  است. این به این معنا می باشد که ما نسبت به ارزش و شخصیت خود حس مالکیت داریم و این در زندگیمان خیلی تاثیرگذار است.تحقیقات نشان می دهند که هرچه ما بیشتر زنده باشیم و سنمان زیاد شود نسبت به خیلی چیز ها احساس وابستگی بیشتری می کنیم انگار هویت ما دارایی ما می شود به طور مثال ما وقتی سنمان افزایش می یابد  نسبت به عقاید خودمان (حتما دیده اید که افراد مسن تر دیرتر عقاید مذهبیشان عوض می شود) دگم می شویم.

اسم جزو هویت ماست؟

برای مثال در یک تحقیق به نظر من بسیار عجیب!!! نشان داده شده است  که افراد عموما شغل هایی را انتخاب می کنند که این شغل ها  شبیه به اسم خودشان باشد.مثلا افرادی که نام دنیس دارند احتمال اینکه در آینده دنتیست (به معنای دندانپزشک) شوند  زیاد است!! و یا افرادی که نامشان فلور است احتمال اینکه تعطیلات را در فلوریدا سپری کنند به میزان قابل توجهی بیشتر از افراد عادی است! یعنی حتی اسم یک نفر به وی هویت می دهد!

گیمیفیکیشن در انتخاب نام
گیمیفیکیشن در انتخاب نام

مثلا در تحقیقات مربوط به نام طبق تحقیقات کلی در بین مردم امریکا دنیس 40 امین نام متداول است اما در بین کسانی که دنتیست یا دندان پزشک می شوند این نام 8 امین نام متداول است.قطعا برای شما هم این قضیه عجیب است شاید از خود بپرسید که آیا این قضیه یه این معناست که ما انسان ها از خود اراده ای در مورد انتخاب شغل نداریم؟یا شاید این نتایج را اتفاقی بخوانید.در هر صورت نظرات خود را در مورد این تحقیقات زیر همین پست به صورت کامنت با آقای گیمیفیکیشن به اشتراک بگزارید.بنظرتان اگر این تحقیقات در ایران خودمان اتفاق می افتاد نتیجه مشابه ای می توانستیم بگیریم؟ ایا هویت یک دختر با اسم هاجر با همان دختر به اسم آناهیتا متفاوت می شود؟

البته بعدها بعضی از افراد راجع به این تحقیقات تردید کرده‌اند. خود من در جاهای متفاوتی به تایید این صحبت و بعدها رد این صحبت برخورد کرده‌ام بنابر این لازم است که احتیاط را رعایت کنید! به صورت کلی چیزی که باید بدانیم این است که مالکیت به معنای کل موضوع قابل مناقشه‌ای است. عموما دو دیدگاه برای توجیه جهان وجود دارد در دیدگاه اول که به اسم دیدگاه روسویی مشهور است و از ژان ژاک روسو گرفته می‌شود ماکلیت بدترین چیز است!

یعنی همانطور که در کتاب‌هایی مثل big gods توضیح داده شد انسان‌ها عموما شکارچی جمع‌آوری کننده بودند و سپس در 12 هزار سال پیش انقلاب کشاورزی رخ می‌دهد و برای اولین بار بحث مالکیت ایجاد می‌شود. در دیدگاه توماس هابز اما ذات بشر همواره شرور بوده و اتفاقا هرچه به جلو می‌آییم با آموزش بیشتر و موارد اینچنینی بشر بهتر می‌شود.

تصویر کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

3 پاسخ

  1. با سلام
    اینکه تحقیقات نتیجه ای تعجب آور دارد قبول.. چند وقت پیش با شخصی آشنا شدم که علم اعداد رو یاد میداد و در مورد این موضوع هم مطالبی داشت که مثلا اسامی افراد در زندگی شان نقش مهمی ایفا میکند مثلا او با توجه به علم اعداد و شماره ابجد هر حرف اسم نتایجی رو ارائه می داد خودش خیلی معتقد بود حالا با توجه به مطلبی که شما فرمودید ، شاید این اسامی در ناخودآگاه فرد تاثیر میزاره کی میدونه ؟ و اون تاثیر از مالکیت میآید

  2. یه مورد دیگه که فرمودین اگر در ایران این تحقیق انجام بشه چه نتیجه ای میتونه داشته باشه .. من خودم از روی یه حس کنجکاوی و یا حتی به قولی حس مالکیت جدا عرض میکنم‌ همه اونایی که اسم شون الهام هست مهربون ،خوش رو دوست داشتنی و جذاب هستن

  3. ممکنه خود اسم تاثیر خاصی نداشته باشه اما چیزهایی که دیگران بخاطر اسممون به ما نسبت میدند رو مطمئنم روی کرکترمون تاثیر داره. برای مثال من اسمم نازنینه، از کودکی هر کس میخواست مسخرم کنه با اسمم اینکارو میکرد و بهم میگفت نازنازی هستم! این روی من تاثیر گذاشت و همیشه میخواستم رنجش خودمو به بقیه نشون ندم و دگم باشم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب