طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاریفیکیشن و درس هایی برای گیمیفیکیشن!

کاریفیکیشن
کاریفیکیشن

با سلام، کامران حاتمی هستم مدیر سایت آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به  کاریفیکیشن  صحبت می‌کنیم. نوشته زیر توسط آندره مارچوسکی نوشته شده‌است: (اگر هنوز نمی‌دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

با سلام، من آندره هستم. یک سخن گو و مشاور در زمینه کاریفیکیشن. خب مطمئنم اکثر شما می‌­دانید کاریفیکیشن چیست، اما برای شروع بد نیست یک تعریف دوباره از کاریفیکیشن ارائه دهیم.

خیلی تعاریف متفاوتی وجود دارد اما تعریف مورد علاقه من این هست:

“استفاده از اجزای ماشین، روی چیزهایی که ماشین نیستند را کاریفیکیشن می­‌گوییم، این کار باعث بهبود تجربه کاربری می‌­شود”

این لغت اولین بار در سال 2002 باب شد، کاریفیکیشن به تلاش برای شبیه ماشین کردن چیزهایی اطلاق می‌­شد که ماشین نیستند! آیا شما تصویر زیر را فراموش کرده‌­اید؟

سوفای ماشینی
سوفای ماشینی

بعد از این قضیه، کاریفایرها (کسانی که کار کاریفیکیشن انجام می دهند) یک کار جالب کردند. آن­ها به جای این که اشیا را تبدیل به ماشین کنند، قطعاتی از ماشین را برمی داشتند و روی چیزهای دیگر می­‌گذاشتند. اندکی بعد، بزرگان کاریفیکیشن ظهور کردند. بلاگرها سال ها روی این موضوع کار کردند.  شرکت­ها پلتفرم‌­های آماده کاریفیکیشن فروختند. اکثر ماشین­های لباسشویی شبیه ماشین شدند. شرکت­ها یک افزایش فروش خوب را مشاهده­کردند. این آمار مخصوصا در صنعت لوازم الکتریکی بزرگ بهتر بود.

اوضاع به حدی خوب بود که گارتنر پیش­بینی کرد تا سال 2014، 80 درصد کمپانی­‌های بزرگ از این موضوع استفاده کنند. هم­چنین این هشدار داده‌­شد که 80 درصد از طراحی­ها منجر به شکست می‌­شود.

تا سال 2012 خیلی از افراد، دیگر رغبتی به استفاده از این موضوع نداشتند و آن را یک چیز سطحی می‌­دانستند. در این هنگام، خیلی­ها از این صحبت کردند که خیلی از فعالان بازار اصلا کاریفیکیشن را نفهمیده‌­اند. یه مرور مردم فهمیدند که دلیلی ندارد که یک ماشین لباسشویی کاریفاید شده را بخرند.

اما در این نقطه یک اتفاق مهم افتاد، بعضی­‌ها حس­ کردند این موضوع در صنعت لوازم­ الکترونیکی بزرگ هنوز جواب می­‌دهد. آن­ها تلاش کردند که بفهمند چه چیزی در این صنعت مشکل دارد و کاریفیکیشن چگونه می­‌تواند به آن کمک کند. بعدها این افراد، امثال موتورهای تسلا را ساختند. چیزی که از تفکر ماشینی یا car thinking  به وجود­آمد.

در سال 2015، دیگر کسی چیزی از carification  نمی­‌گوید. اما سوال این است که اگر شما به گذشته برگردید به متخصصان این پدیده چه می­‌گویید؟

اگر من باشم از آن­ها دو چیز می­‌خواهم: اول اینکه بیشتر تلاش کنند تا کاری که می­‌کنند خیلی واضح و ساده به نظر نرسد و سوال دوم این است که از خود مدام این سوال را بپرسید که چرا از این موضوع استفاده می‌کنید؟ اگر به طور مثال  فکر می­‌کنید فریزر جدیدتان به این دلیل به این موضوع نیاز دارد که کاربران به درستی از فریز بدون این موضوع استفاده نمی­‌کنند، دوباره از خود سوال بپرسید که چرا!؟ سریع به کاریفیکیشن روی نیاورید.

نظر شما خواننده محترم چیست؟ چه درس­‌هایی از کاریفیکیشن می‌­توان گرفت که در گیمیفیکیشن به کار بیایند؟

Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب