طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گیمیفیکیشن آموزش 3 چیزی که از بازی پوکمون گو آموختیم

پوکمون گو
پوکمون گو

با سلام کامران حاتمی هستم و امروز راجع به گیمیفیکیشن آموزش و 3 درسی که از بازی محبوب پوکمون گو آموختیم صحبت می کنیم.اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست و یا چرا باید به گیمیفیکیشن اهمیت بدهیم پست های مربوطه را بخوانید. این موضوع زیرمجموعه گیمیفیکیشن در آموزش است.

همان طور که می دانید بازی پوکمون گو یک موفقیت بی نظیر و خیره کننده در دنیا بود بازی که به سرعت مرزهای موفقیت را در نوردید و به همان سرعت حبابش ترکید! بعد از این بازی افراد زیادی راجع به موفقیت این بازی نوشتند و ما می خواهیم امروز راجع به 3 درسی که از این بازی برای پیش‌برد گیمیفیکیشن آموزش می توان استفاده کرد سخن می گوییم.

اگر نمی دانید این بازی چیست و چه نوآوری داشته است باید بگوییم که این بازی مردم را تشویق می کرد که اکتیو باشند و برخلاف سایر بازی ها مردم را به بیرون از خانه می کشاند تا در همسایگی خود راه بروند بعضی اوقات بدوند تا بتونند یک سری موجوات را کپچر کنند.

1-یک گیمیفیکیشن تنها می تواند برای مدت کوتاهی کاربران را سرگرم نگه دارد

وقتی شما به نمودار بازی پوکمن گو نگاه می کنید متوجه می شوید که این نمودار چقدر عجیب است شما متوجه می شوید که این بازی تنها برای مدت کوتاهی و آن هم به دلیل نوآوری و کمپین های تبلیغاتی وایرال شده بود.

البته نکته مهم این است که وقتی به سال های گذشته نگاه می کنیم پدیده هایی مانند پوکمن گو را می بینیم که در مدت کوتاهی توانسته بودند مخاطبان زیادی را جذب کنند و بعد به یک باره همه چیز برای آن ها تمام شد و البته پدیده هایی که هنوز مردم از آن ها استفاده می کنند در حقیقت نوع گیمیفیکیشن می تواند یک تجربه را بعد از مدتی بسیار حوصله بر و یا بسیار جذاب نگه دارد.

گیمیفیکیشن پوکمن گو
گیمیفیکیشن آموزش پوکمن گو

2-گیمیفیکیشن به مذاق همه خوش نمی آید

حتی در اوج محبوبیت این بازی حدود 40 میلیون کاربر اکتیو وجود داشت که این 40 میلیون تنها بخش کوچکی از افرادی بود که گوشی هوشمند داشتند اما چرا همچنین اتفاقی می افتد چرا خیلی ها حتی حاضر نمی شوند بعد از این همه هیاهوی تبلیغاتی نیم نگاهی به بازی بیندازند؟حقیقت این است که همه افراد گیمر نیستند حتی بعی از افراد از بازی ها بدشان می آید!hamari در سال 2013 متوجه شد که تنها بخش کوچکی از کاربران گیمیفای شده در آموزش از المان های بازی خوششان آمده و درگیر شده اند!!

3-گیمیفیکیشن برای بازاریابی خوب است اما برای آموزش شاید نه!

حتی اگر میزان استفاده از پوکمون گو بسیار کم شده باشد اما هنوز کمپین پوکمون گو یک کمپین فوق العاده تلقی می شود اما این قضیه چه ارتباطی با گیمیفیکیشن آموز می تواند داشته باشد؟

بنابر Campbell در سال 2010  طراحان بازی ،محققان و حتی کمپانی هایی مانند پپسی و نایک در تلاش هستند تا زندگی ما را گیمیفای کنند! زیرا به عقیده آن ها این کار باعث رشد مهارت های ما می شود.نکته جالب توجه این است که طبق تحقیقات گیمیفیکیشن برای تغییر عادات مخصوصا عادات خرید بسیار خوب و قوی عمل می کند در بیزینس اگر تنها 10 درصد کسانی که در تجربه گیمیفیکیشن شرکت داشته اند از سازمان شما خرید کنند شما موفق بوده اید! اما در محیط آموزش اینکه تنها 10 درصد کسانی که آموزش می بینند به اهداف آموزشی برسند یک فاجعه تلقی می شود!

گیمیفیکیشن آموزش
گیمیفیکیشن آموزش

منابع

Bénabou, R.  and Tirole, J. (2003). Intrinsic and Extrinsic Motivation. The Review of Economic Studies, Vol. 70, No. 3 (Jul., 2003), pp. 489-520.

Campbell, M. (2011). The Audacious Plan To Make The World Into A Game. The New Scientist, Vol.209, Issue 2794.

Hamari, J. (2013). Transforming Homo Economicus Into Homo Ludens: A Field Experiment On Gamification In A Utilitarian Peer-To-Peer Trading Service. Electronic Commerce Research and Applications, 12. doi: 10.1016/j.elerap.2013.01.004

Hanus, M.D., Fox, J. (2015) Assessing The Effects Of Gamification In The Classroom: A Longitudinal Study On Intrinsic Motivation, Social Comparison, Satisfaction, Effort, And Academic Performance. Computers & Education 80 (2015) 152-161

Kawa, L. & Katz, L. (2016). These Charts Show That Pokemon Go Is Already In Decline. Bloomberg Market. August 22, 2016.

کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 8 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب