طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درمان چاقی کودکان با گیمیفیکیشن

درمان چاقی کودکان با گیمیفیکیشن
درمان چاقی کودکان با گیمیفیکیشن

دو سوم مردم شیلی، اکوادور و مکزیک دارای اضافه وزن هستند و اگر این بحران بهداشتی جدی گرفته نشود ممکن است در 6 دهه ی آینده نزدیک به  1 میلیارد دلار هزینه بابت این موضوع روی دوش مردم این کشورها گذاشته شود.گزارش سازمان ملل نشان می دهد که این مسئله پیامد های وحشتناکی دارد! کمبود تغذیه رو به کاهش است ولی مصرف بیش از حد تغذیه می تواند بزرگترین مسئله ی اجتماعی و اقتصادی در این کشورها باشد.گیمیفیکیشن برای درمان چاقی موضوعی است که در این وسط باید به آن توجه کنیم.

شهر سانتیاگو و گیمیفیکیشن برای درمان چاقی

این شهر برنامه ی “سانتیگاو برای همه” را  به عنوان بخشی از یک چالش بشردوستانه (که آن را شهردار نیویورک ایجاد کرده بود) اجرا کرد اما بیایید دقیق تر ببینیم که گیمیفیکیشن برای درمان چاقی، یه عنوان یک ابزار برای گیمیفیکیشن در مشارکت شهری چه کمکی  می تواند به این چالش  بکند.

شهردار سانتیاگو،فیلیپه الساندری در حال توسعه ی یک رقابت محلی است  که در این رقابت محلی، تیم های متشکل از افراد 10 تا 12 ساله تشویق خواهند شد تا گزینه های غذایی سالم تر و صد البته  ورزش بیشتر را انتخاب کنند.

هر تیم جوایزی را که می خواهد،می تواندخودش  انتخاب کند،این جوایز می تواند مانند استخر یا تجهیزات بازی جدید باشد و تیم ها  پس از آن کسب امتیازات لازم می توانند به نوعی قفل این جوایز را باز کنند.

اگر این طرح موفق باشد،راه حل مناسبی برای جلوگیری از چاقی کودکان توسط گیمیفیکیشن ارائه شده ست که می تواند در تمام شهر های دنیا پیاده سازی شود.اگر چه “سانتیگاو برای همه” هنوز در مراحل برنامه ریزی قرار دارد ولی به طور کلی این شهر در حال حاضر یک الگو برای چگونگی آوردن ایده جدید به زندگی ،از طریق آزمایش ،دقت و بررسی دقیق و حمایت شهردار است.اما ریشه ی این ایده کجاست؟؟؟

جایزه دادن به کودکان در ازای فعالیت های فیزیکی و مصرف تغذیه ی سالم.

دکتر فجوری(از اعضای اصلی پیاده سازی این طرح) اعتقاد دارد که  مردم در حال حاضر در ارتباط با گیمیفیکیشن هستن از سوپر مارکت ها گرفته تا جایگاه های گاز و … . در حقیقت مردم بدون اینکه نام و معنای گیمیفیکیشن را بدانند همواره به مسائلی مثل گیمیفیکیشن برای درمان چاقی می اندیشند.

در حال حاضر از گیمیفیکیشن در بخش خصوصی استفاده می شود و متاسفانه سیاستمداران از گیمیفیکیشن استفاده ای نمیکنند.ما در سانتیاگو به این مسئله فکر کردیم که چگونه تغذیه ی کودکان را بهبود ببخشیم و به این نتیجه رسیدیم ،که می توانیم رفتار کودکان را از طریق جایزه دادن عوض کنیم.اما آیا “سانتیگاو برای همه”  فقط برای کودکان است؟
ما از مدارس به عنوان یک پلتفرم برای رسیدن به کل جامعه استفاده می کنیم. ما می خواهیم که والدین نقش فعال داشته باشند و خانواده ها را تشویق خواهیم کرد تا با یکدیگر همکاری کنند.

به عنوان مثال، “سانتیگاو برای همه” از پدر و مادر خواسته است تا با فرزندان خود کار کنند تا انتخاب غذا را انجام دهند و فعالیت های خود را با هم انجام دهند.شواهد علمی نشان می دهد که تغذیه ، مهم ترین بخش نگهداری وزن سالم است، بنابراین جذب والدین برای تشویق دانش آموزان به خوردن شیرینی های سالم بسیار مهم است.

کیوسک های میان وعده در حال حاضر غذاهای سالم کاملا سالم هستند، اما ما هیچ کنترلی بر مواد غذایی که دانش آموزان از خانه ها می آورند نداریم.

گام های بعدی برای پیاده سازی پروژه چیست؟؟

ما روند برنامه ریزی را آغاز کرده ایم و با دانش آموزان بحث هایی را انجام داده ایم تا برخی از فرضیه های ما را آزمایش و مسائل احتمالی ممکن را حذف کنیم.

امسال ما این برنامه را در سه مدرسه آزمایش خواهیم کرد. سال آینده ما به 15 مدرسه گسترش خواهیم داد و سال سوم، ما به تمام 70 مدرسه ابتدایی در سانتیاگو گسترش خواهیم داد.هنگامی که پروژه کامل می شود، ما انتظار داریم که 90 درصد مشارکت داشته باشیم و امیدواریم چاقی را کاهش دهیم.

همچنین تیم آقای گیمیفیکیشن از شما دعوت می کند ویدیوی زیر را که در مورد گیمیفیکیشن برای درمان چاقی است را مشاهده کنید.

Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

3 پاسخ

 1. بسیار عالی بود
  سپاس از مطالب بروز و مفید سایت .
  گیمیفیکیشن میتونه مفهومی فراگیر در هر زمینه باشه اگر طراحی خلاق و کارآزموده داشته باشه .

 2. دوره مقدماتی گیمیفیکیشن
  روز 4 سوال 1:
  اینکه تو مدرسه شعر هارو همیشه سر کلاس تو هفت هشت دقیقه حفظ می‌شدم (یه بارم معلم ادبیاتمون فکر کرد از قبل تو خونه حفظ میکنم میام یه شعری خارج از کتاب نوشته بود رو برگه A4 داد گفت اینو حفط کن=))) )
  روز 4 سوال 2:
  من هلال احمر رو بخاطر حس خوب کمک کردن به دیگران میرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب