طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی

گیمیفیکیشن دولینگو ؛ یادگیری یک زبان جدید همراه با گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن دولینگو
گیمیفیکیشن دولینگو

در سه سال اخیر، اپلیکیشن کوچک و ساده‌ای به نام دولینگو توانسته با بیش از ۵ میلیون کاربر فعال در ماه و بیشتر از 200 میلیون کاربر کلی داشته باشد و  به انتخاب اول بسیاری از افراد برای یادگیری زبان بدل شود. از طرفی گیمیفیکیشن دولینگو به‌­قدری خوب کار کرده‌­است که خیلی وقت­ها موقع توضیح گیمیفیکیشن،این موضوع زیرمجموعه گیمیفیکیشن در آموزش است.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید) افراد می‌­پرسند یعنی چیزی شبیه به دولینگو؟؟ این موضوع نشان‌­دهنده قدرت گیمیفیکیشن دولینگو است.

شیوه کار با گیمیفیکیشن دولینگو

شیوه کار با دولینگو بسیار راحت است. شما یک زبان را انتخاب می‌کنید و این برنامه از شما درخواست ترجمه متن را می‌کند. اما چطور؟ خود این برنامه به شما در ترجمه کمک می‌کند و به نوعی ابزار تقلب برای شما فراهم است! همین تکرار تقلب‌ها به یادگیری شما کمک بسیار زیادی می‌کند. این اپلیکیشن، نمونه موفق دیگری از گیمیفیکیشن در آموزش است.DuoLingo  در واقع یک همکاری آنلاین گسترده‌­است، ترکیبی از یک وب سایت رایگان آموزش زبان، همراه با پلتفرم. این سرویس برای دانش ­آموزان طراحی شده‌­است تا بتوانند یک زبان را به صورت آنلاین یاد بگیرند، در حالی که به ترجمه وب سایت­ها و اسناد دیگر کمک می­­کنند. این برنامه با جملات ساده و اولیه شروع می­­شود و به مرور پیچیده‌­تر می­شود. به­‌عنوان یک پیشرفت، از آن­ها خواسته می‌­شود تا جملات پیچیده را ترجمه کنند.

تغییرعادت در گیمیفیکیشن دولینگو

موسسان این اپلیکیشن می­‌گویند که در قدم اول، هدف آن­ها ایجاد یک عادت برای یادگیری زبان بوده‌­است و سپس متوجه می‌‌­شوند که هیچ چیزی مثل بازی نمی‌­تواند عادات افراد را عوض کند. به همین دلیل هم، به گیمیفیکیشن دولینگو رسیده اند!    Duolingo  ابزار یادگیری و ترجمه را، برای کمک به دانش آموزان، برای درک و به خاطر سپردن کلمات فراهم می­‌کند. همچنین، هر دانش آموز می­‌تواند به کیفیت ترجمه‌­های دانش آموزان دیگر رای دهد که این قابلیت،  فیدبک ارزشمندی برای درک و یادگیری ارائه می­‌دهد. ترجمه­‌های برتر هر جمله، برای مشاهده و جمع­‌آوری در دسترس عموم و سایر کاربران قرار می­‌گیرد.

در حین یادگیری هر زبان، دانش آموزان برای درس­های تکمیل شده و ترجمه محتوای وب­ها امتیاز نیز کسب می­‌کنند. درس‌­های مرتبط با یک مهارت، هنگامی که تعدادی از ترجمه­‌ها به پایان برسد، به طور پیوسته تکمیل می‌­شوند.این سایت هم­چنین شامل عناصر مبتنی بر زمان، مانند امتیازات مهارتی و زمانی، هنگامی که دریک تایم محدود به سوالات پاسخ درست می‌­دهید، پاسخ­های نادرست منجر به از دست دادن امتیاز و تاخیر در بالارفتن سطح می‌شود. هم­چنین هر 23.5 ساعت به کاربرانی که از اپلیکیشن استفاده نمی‌­کنند نوتیفیکیشن فرستاده می‌­شود تا دوباره درگیر اپلیکیشن شوند.

چرا دولینگو کار می‌کند؟

مشخصا در دولینگو عناصر گیمیفیکیشن متعددی استفاده شده! همه‌ی این عناصر یک ریشه در نوروساینس دارند! برای مثال حس نزدیک شدن که با دادن بج و لول و امتیاز میسر می‌شود به دوپامین مربوط است و جدول برندگان به سروتونین مربوط است! همچنین اگر با عینک اکتالیسیس به این اپلیکیشن نگاه کنیم متوجه می‌شویم که از رانه دستاورد به شدت استفاده شده است!

درخت مهارت در دولینگو
گیمیفیکیشن دولینگو

برخی نمونه­‌های دیگر از گیمیفیکیشن در آموزش:

  • Ribbon Heroآموزش آفیس با گیمیفیکیشن
  • ممرایز: آموزش زبان انگلیسی
  • ClassDojo: تبدیل کلاس به یک بازی
  • GoalBook: گردهم آمدن تیم­‌های دانش­‌آموزی کنار یکدیگر
  • The World Peace Game: شبیه‌­سازی سیاسی مبتنی بر بازی
کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 8 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب