طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آموزش سایت wordwall برای ساخت بازی آموزشی

آموزش wordwall
آموزش wordwall

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توانید در کلاس درستان استفاده کنید ساخت بازی آموزشی است. برای این کار نیاز نیست کار خاصی بکنید خوش‌بختانه سایت‌های آماده‌ی زیادی برای انجام این کار وجود دارند. یکی از این سایت‌ها، سایت wordwall است که از قدیم کمک‌حال بسیاری از معلم‌ها بوده‌است. به همین دلیل در این پست قصد داریم با این سایت آشنا شویم. در ابتدا باید در این سایت حساب باز کنید تا بتوانید از آن ها استفاده کنید.

wordwall
wordwall

امکانات سایت Wordwall شامل چه مواردی می‌شود

در این سایت امکانات واقعاً زیادی وجود دارد به نوعی که شما اگر فقط همین سایت و سایت quizizz را به صورت کامل یاد بگیرید نیازی به دیگر سایت‌ها نخواهید داشت. در اینجا قصد داریم نکات اصلی این سایت را آموزش دهیم. بازی‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند شامل موارد زیر می‌شوند:

بازی chase maze

این بازی به نوعی یادآور بازی pacman است که یکی از قدیمی‌ترین و نوستالژیک‌ترین بازی‌های زمان ما محسوب می‌شود. اگر شما یک کوئیز داشته باشید و بخواهید از بچه‌ها امتحان بگیرید یکی از بهترین گزینه‌ها این مورد است. در اینجا شما می‌توانید نه تنها نوشته بلکه حتی عکس را به عنوان یک جواب در نظر بگیرید و بچه‌ها هرکدام 3 جان دارند که با برخورد با ارواح یا دادن جواب نادرست جان خود را از دست می‌دهند. در زیر ویدیوی آموزش این امکان برای شما آماده شده‌است.

استفاده از آناگرام

اگر از بازی‌هایی مثل آمیرزا استفاده کرده باشید متوجه شده‌اید که تا چه میزانی این بازی‌ها برای بازیکنان معمول جذاب هستند. در این امکان کاری که ما می‌کنیم ترکیب یک سوال و چندگزینه با بازی آناگرام است. یعنی دانش‌آموز باید بتواند با درست قرار دادن ترکیب حروف به جواب درست برسد. خوشبختانه این امکان در سایت Wordwall فراهم شده‌است.

استفاده از image quiz

با این انتخاب شما می‌توانید کاری کنید که در یک بازی جذاب و هیجان‌انگیز دانش‌آموزان درگیر یادآوری یک مساله شوند. برای مثال شما می‌توانید یک عکس انتخاب کنید و از آن‌ها بخواهید که به یاد بیاورند که در جلسه قبل راجع به چه موضوعاتی صحبت شده‌است.

ساخت یک گیم شو

در این امکان می‌توانید با اضافه کردن سوالات خود یک گیم شو داشته باشید که مشخصا پر از استرس و هیجان و اکت است در این امکان باید خیلی زیاد جو بدهید! البته همواره در نظر داشته باشید که اگر دیدید دانش‌آموزش استرسی می‌شود بازی را قطع کنید!

whack a mole

این بازی یک بازی سبک Arcade است یعنی افراد در کلوب‌ها یک ماشین می‌دیدند و با پرداخت پول در آن بازی را شروع می‌کردند در این سبک بازی‌ها معمولا ما شاهد یک نوع هیجان و صدا و نور و … هستیم که ممکن است برای کلاس آموزشی اندکی استرس‌آور باشد.

استفاده از بازی سانتا کلاز

در این بازی شما در ابتدا سوال و جواب‌های خود را وارد می‌کنید، سپس تلاش می‌کنید تا اینکه بابانوئل را به گزینه‌های درستی رهنمون کنید. این کار باعث می‌شود که علاوه بر جذابیت محتوایی یک جذابیت فیزیکی در بازی ایجاد شود و در مجموع یکی از پرکاربردترین امکانات سایت wordwall  می‌باشد.

بازی بالن

در این بازی شما یک قطار را می‌بینید که روی هر واگن آن یک سوال است شما باید با ترکاندن بالن‌های متفاوت در آسمان کاری کنید که گزینه‌های متفاوتی با یک‌دیگر مچ شوند. در زیر نمونه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید.

بازی حافظه

در این قسمت شما باید حداقل 12 مورد را اضافه کنید و سپس بازی از شما می‌خواهد که 7 مورد را به ذهن بسپارید، بازی بیشتر از هرچیزی جنبه حافظه دارد و شما باید حافظه خوبی داشته باشید. در بین بازی‌های سایت این مورد کم‌ترین قسمت آموزشی را تا به اینجای کار داشته است.

بازی مرد به دارآویخته شده

در این بازی که جنبه یخ‌شکنی دارد شما باید خیلی ساده یک کلمه را انتخاب کنید و دانش‌آموزان باید حروف این کلمه را حدس بزنند با هر اشتباهی که دانش‌آموزان می‌کنند یک قسمت از تصویر کلی مردی که به دارآویخته شده کامل می‌شود و اگر نتوانند برای مثال در 5 مرحله این کار را به پایان برسانند مرد می‌میرد.

شرط‌بندی روی سوال

در این امکان فوق‌العاده شما باید تلاش کنید تا با شرط‌بندی روی توانایی‌های خود به امتیازات بالاتر برسید برای من تا به اینجای کار جذاب‌ترین امکان سایت wordwall همین مورد بوده است.

بازی higher or lower

در این بازی که ترکیبی از شانس و دانش است، شما چندین آیتم که دارای ارزش مشخص عددی هستند را با هم مقایسه می‌کنید برای مثال بلندترین برج‌های تجاری جهان اسامی هستند که هرکدام را با یک عدد می‌توانیم مقایسه کنیم یا شهرهایی که بیشترین جمعیت را دارند، یا حتی سهم‌های بورسی که بیشترین حقوق صاحبین سهام را دارند!

Math generator

یکی از بهترین قسمت‌های سایت این امکان است شما به راحتی می‌توانید مشخص کنید که برای جمع،ضرب،تقسیم یا ضرب و البته سطح‌های متفاوت آن چه کاری باید انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید بگویید که فقط ضرب اعداد تک رقمی باهم را می‌خواهید داشته باشید و بعد از آن می‌توانید نوع بازی که می‌خواهید را نشان دهید.

seating plan

در این امکان علاوه بر گروه‌بندی ساده شما می‌توانید یک نفر را انتخاب کنید یا یک گروه چند نفره را انتخاب کنید و یا حتی می‌توانید ترتیب نشستن را شافل کنید یا به قول ما ایرانی‌ها بر بزنید!

flash card

در این امکان شما می‌توانید به راحتی یک فلش کارت درست کنید. می‌توانید فلش‌کارت یک طرفه یا دوطرفه داشته باشید و فراموش نکنید که از تم‌های متفاوتی هم استفاده کنید!

دسته بندی کردن

در این بازی شما صرفا باید آیتم‌های متفاوتی را در دسته‌های متفاوت قرار دهید. این بازی چون امتیاز مشخص ندارد دارای لیدربورد نیز نیست. و خب بازی تمام نمی‌شود به همین دلیل هم باید سر کلاس انجام دهید و همه‌ی بچه‌ها با هم در آن شرکت کنند.

unscramble

در این آپشن شما باید کاری کنید که آیتم‌های مشخص را با متناظر آن‌ها با هم مچ کنید این کار یک کار روتین است اما اگر از تم و داستان برای آن استفاده کنید قطعا قضیه بسیار متفاوت خواهد بود.

MAtch up

در این امکان مانند مورد قبلی باید آیتم‌ها را  به متناظر آن‌ها ربط دهید. بازهم می‌توانیم از تم استفاده کنیم نکته‌ی بسیار مهم نحوه‌ی استفاده از تم است که در کتاب کاوش به سبک دزدان دریایی به تفصیل راجع به آن صحبت کرده‌ایم.

Flip tiles

در این امکان سایت wordwall شما به راحتی می‌توانید یک پرسش و پاسخ کلاسی برای خود ایجاد کنید نکته‌ی مهم این است که وقتی از این آپشن استفاده می‌کنید حتما کاری کنید که از گزینه‌هایی مثل shuffle استفاده شود تا مقداری جذابیت بصری به وجود آید.

Unjumble

در این امکان شما خیلی راحت می‌توانید کاری کنید که دانش‌آموزان درگیر ایجاد ترکیب درست یک جمله شوند. این کار برای درس‌هایی مثل عربی یا زبان انگلیسی خیلی مفید خواهد بود.

پیدا کردن کلمه

در این نوع بازی شما باید تلاش کنید تا یک کلمه را پیدا کنید. یعنی حروف بهم ریخته باعث می‌شوند تا کار برای شما سخت شود. شما باید تلاش کنید تا کلمه را حدس بزنید این کار می‌تواند همراه با ایجاد یک راهنما باشد.

درست یا غلط

در این بازی هم عبارات متفاوتی وجود دارد و شما باید با یک سرعت مشخص تنها به سوال‌ها جواب بدهید. لازمه‌ی این کار تمرکز زیاد است و باید حتما به بار شناختی در این مورد دقت کنید و تعداد خیلی زیادی آیتم را نباید قرار دهید.

matching pair

این بازی نیز یک بازی حافظه است که حتما همه‌ی شما آن را حداقل یک بار بازی کرده‌اید. در این بازی باید به یاد بسپارید که برای مثال یک عکس در کجای صفحه قرار داده شده‌است.

Random cards

به این وسیله شما خیلی راحت می‌توانید کاری کنید تا یک موضوع یا مطلب را به صورت تصادفی انتخاب کنید حتی می‌توانید نام دانش‌آموزان را در آن بنویسید و با این کار یک نفر را انتخاب کنید.

Labeled diagram

در این امکان شما می‌توانید خیلی راحت یک عکس را ایجاد کنید و روی قسمت‌های متفاوت آن بخش‌های متفاوت ایجاد کنید افراد باید مشخص کنند که هر بخش عکس مربوط به چه موردی است این مورد واقعا برای خیلی‌ها جذاب است.

جمعبندی

این سایت و سایت‌های دیگری مثل kahoot و classtools امکانات فوق‌العاده‌ای به معلم‌ها‌ ارائه می‌‌دهند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. اگر معلم هستید و دنبال گیمیفیکیشن در تدریس هستید در کنار گیمیفیکیشن استفاده از این بازی‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.

Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

7 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر ؛ سپاس از شما به جهت معرفی word wall . فقط اینکه آیا اعداد انگلیسی قابلیت تبدیل به اعداد فارسی را دارند ؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب