طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آشنایی با سایت classtools

آشنایی با سایت classtools
آشنایی با سایت classtools

سایت classtools یک ابزار گیمیفیکیشن محسوب می‌شود که روی آن تاکید زیادی دارم. به همین دلیل تلاش دارم تا در ویدیوهای متفاوت به معرفی این سایت بپردازم. این سایت ابزارهایی برای ساخت بازی آموزشی و گیمیفیکیشن در آموزش دارد.

موسس سایت classtools کیست؟

سایت classtools توسط آقای تار ساخته شده‌است. آقای تار یک معلم تاریخ است و یک کتاب فاخر History Toolbox را دارد که من و خانم شفایی درحال ترجمه‌ی این کتاب هستیم. همچنین ایشان یک سایت طراحی کرده‌است که شاید ظاهر خیلی دلچسبی نداشته‌باشد. اما ابزارهای بسیار جذابی در این سایت وجود دارد. البته قسمتی از سایت پولی است که شاید برای معلمین عزیز قابلیت تهیه آن وجود نداشته‌باشد.

راسل تار
راسل تار

قسمت‌های رایگان سایت

ویدیوهای زیادی از سایت classtools درست شد. همه‌ی این ویدیوها در اینستاگرام آقای گیمیفیکیشن موجود است. اما با توضیحات و یکجا در این پست به معرفی این ابزارها خواهم پرداخت. 

ساخت بازی با محتوای درسی

در این قسمت که در این پست راجع به آن توضیح داده‌ام شما می‌توانید یک سری سوال و جواب 4 گزینه‌ای را با فرمتی که توضیح داده شده به سایت بدهید و در قبال آن بازی‌های متفاوتی را تحویل بگیرید.بازی‌های موجود در سایت این موارد هستند:

  • pacman
  • manic miner
  • asteroids
  • snake
  • pong
  • wordshoot
  • flashcards
  • space invaders
ساخت بازی در سایت Classtools
ساخت بازی در سایت Classtools

ساخت پیامک‌های فیک

در این قسمت که در این پست اینستاگرام راجع به آن توضیح داده‌ام شما می‌توانید با وارد کردن یک سری دیالوگ یک متن انیمیشنی جذاب درست کنید. خوبی این کار این است که شما می‌توانید قبل از آغاز محتوا با داستان‌سرایی و… و ترکیب آن با این ابزار بچه‌ها را جذب کلاس کنید.

ساخت جدول حروف متقاطع با محتوا

در این امکان که در این پست اینستاگرام راجع به آن توضیح داده‌ام شما می‌توانید با وارد کردن سوال و جواب‌های متفاوت جدول حروف متقاطع تحویل بگیرید. این امکان شاید در نگاه اول خسته کننده باشد اما تصور کنید که بچه‌ها در عوض جواب دادن به سوالات و تست 4 گزینه‌ای بتوانند یک جدول را حل کنند قطعاً برای آن‌ها این مورد جذاب‌تر است.

جدول حروف متقاطع
جدول حروف متقاطع

ایجاد badge

در این امکان که در اینجا راجع به آن صحبت کرده‌ام شما می‌توانید نشان‌های زیبا بسازی همانطور که قبلا گفته‌ام بج‌ها یکی از عناصر گیمیفیکیشن بسیار مهم هستند که باید به آن دقت خاصی داشته باشیم.

ساخت بج
ساخت بج

Tarsia puzzle

Tarsia puzzle یکی از ابزارهای بسیار جذاب است که می‌توانید توضیحاتش را در این لینک ببینید. با این کار شما می‌توانید بچه‌ها را به چند گروه تقسیم کنید و در نهایت از آن‌ها بخواید که باهم این پازل را حل کنند. نکته‌ی جالب توجه که باید به آن دقت کنید این است که در این روش علاوه بر یادگیری محتوا و ارزیابی دانش‌آموزان شما به مهارت‌های نرم آن‌ها نیز اهمیت خاصی می‌دهید.

تارژیا پازل
تارژیا پازل

turbo online

turbo online یکی دیگر از امکانات سایت classtools است که برای توضیح مواردی که در آن تقدم و تاخر زمانی مطرح است مفید است. راجع به آن بیشتر بخوانید.

توربو آنلاین

خبر دروغی

در این امکان شما تلاش می‌کنید تا با استفاده از عنصر بامزگی کاری کنید که شروع کلاس جذاب باشد برای مثال اول کلاس یک خبر فوری را نشان می‌دهید که می‌گوید که خیر فوری خبر فوری افغان‌ا به دروازه‌ی اصفهان رسیدند. ویدیوی این مورد را ببینید.

 
خبر دروغی
خبر دروغی

بازی نقشه گنج

در این سبک بازی که به آن نقشه گنج هم بعضی می‌گویند شما می‌توانید تعامل بسیار زیادی از دانش‌آموزان بگیرید و یک روز فراموش‌نشدنی برای آن‌ها بسازید. توضیحات آن را در اینجا ببینید.

چرخ زندگی

در این قسمت شما می‌توانید توضیحات لازم راجع به ساخت چرخ زندگی را ببینید.

چرخ زندگی
چرخ زندگی

جمع‌بندی

این سایت از بهترین‌هاست و مخصوصا اگر کتاب‌های نویسنده را بخوانید بیشتر عاشق این سایت خواهید بود. در انتها از شما دعوت می‌کنم تا ابزارهای دیگر مشابه را نیز بررسی کنید.

Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب