طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کلش رویال و گیمیفیکیشن عادت

کلش رویال و گیمیفیکیشن عادت
کلش رویال و گیمیفیکیشن عادت

من یک عادت بد دارم که در خیلی از اوقات دست به گوشی خود میبرم و کلش رویال بازی میکنم. این عادت آنقدر در من ریشه دوانده است که خیلی از اوقات به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتد به همین دلیل تصمیم گرفتم راجع به این موضوع و روانشناسی پشت این موضوع یک مطلب بنویسم. در پست چرا به عنوان یک طراح بازی آموزشی باید بازی کنیم توضیح دادیم که بازی کردن بسیار مهم است پس بیایید و از کلش رویال بشنوید!

حلقه عادت

در کتاب Tiny Habits، علم عادت ها تشریح شده است در حقیقت ما با پدیده ای به نام حلقه عادت روبرو هستیم این حلقه از سه جز تشکیل شده است که در عکس زیر مشخص شده اند.

حلقه عادت که در تاب قدرت عادت تشریح شده است.

cue یا نشانه آن چیزی است که یک عادت را تریگر می کند برای مثال یک حالت احساسی خاص! یک زمان از روز یا حتی یک مکان خاص. برای مثال هروقت من از محل کار به خانه می آیم قهوه می خورم.

روتین در مثال قهوه به درست کردن و نوشیدن قهوه گفته می شود. و در نهایت پاداش به این موضوع اطلاق می شود که در دفعه اول با انجام این کار چه پاداشی نصیب ما شده است. برای مثال در مورد قهوه میزان کافئینی که ما در وهله اول دریافت می کنیم می تواند پاداش مربوطه باشد. پس به صورت خلاصه حلقه عادتی که ذکر شد می تواند به ما کمک کند تا عادت های خوب خود را تقویت کنیم و عادت های بد خود را از بین ببریم.

ظهور بازی های کژوال

به صورت کلی ما دونوع بازی داریم بازی های هاردکور که با کنسول بازی می شود و بازی های کژوال که همه از آن استفاده می کنند و به راحتی نصب می شود و مخاطب این نوع بازی ها توده مردم هستند آمیرزا،آفتابه، فارم ویل و… نمونه هایی از این نوع بازی ها هستند.در دهه گذشته استقبال مردم از بازی های کژوال به قدری زیاد بود که طراحان بازی برای داشتن توجه ما مردم عادی وارد یک رقابت بزرگ با یکدیگر شدند و اگر از دید آن ها به این تجارت نگاه کنیم متوجه می شویم که اگر این طراحان بازی کاری کنند که بازی کردن برای ما مردم عادی یک عادت شود سود بزرگی خواهند کرد!

و خب این تلاش ها همراه با سعی و خطا بوده است قطعا در آینده بازی های اعتیاد آور امروزی بسیار کودکانه جلوه خواهند کرد و بازی های جذاب تری وارد بازار خواهد شد. به همین دلیل به بررسی کلش رویال از منظر تشکیل عادت پرداخته ایم تا متوجه شویم که طراحان این بازی چه اهدافی را در سر داشته اند.

مکانیزم های تشکیل عادت در کلش رویال

به نظر من مخاطب ایرانی دچار فقر بازی است ما در ایران بازی های متنوع کمی بازی کرده ایم و به همین دلیل هم در مواجه با یک بازی خیلی خوب بیشتر از مخاطب خارجی درگیر می شویم. به بازی های سبک کلش رویال (MOBA) گفته می شود که به معنی بازی های آنلاین چند نفره جنگی است معمولا در این بازی ها دو تیم با یکدیگر بر سر فتح یک منطقه می جنگند بازی های معروفی مثل dota2 league of legends و… از این دست بازی ها محسوب می شوند.

با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که شما این بازی را حتی ندیده باشید خلاصه ای از این بازی برای داشتن دید بهتر در زیر گذاشته شده است.

 

این بازی در سال 2016 منتشر شد و آمار حیرت برانگیزی خلق کرد نکته جالب این بود که این بازی به شدت آسان است و هر راند بازی نهایتا 3 دقیقه طول می کشد حال به بررسی چند مورد جذاب در این بازی می پردازیم.

جعبه های گنج زمانی

هر زمانی که شما یک بازی را می برید به شما یک جعبه گنج داده می شود. اما شما نمی توانید این جعبه را بلافاصله باز کنید. و باید یک مدت زمان مشخص صبر کنید تا بتوانید آن را باز کنید. و نکته جالب تر اینکه مدت زمانی که شما باید صبر کنید متغیر است و بر اساس کمیاب بودن آن جعبه خاص در بازی مشخص می شود.(اگر اکتالیسیس بلد باشید متوجه قدرت این موضوع می شوید)

تنها یک جعبه در لحظه

حال اگر شما چندین جعبه گنج داشته باشید نمی توانید همه آن ها را باهم باز کنید و مجبورید نتنها یک مورد را باز کنید. حتما متوجه شده اید که این قوانین در بازی کلش رویال باعث می شوند که شما بارها و بارها به بازی برگردید در یک پست راجع به گیمیفای کردن مطالعه به سبک کامران حاتمی از یک بازی دیگر گفتم و شما با مقایسه این دوبازی به نظرم متوجه خیلی مسائل بشوید!

ظرفیت محدود

از طرف دیگر کلش رویال میزان جعبه هایی که شما به صورت کلی می توانید داشته باشید را نیز محدود کرده است. شما چهار جای جعبه دارید به این معنا که اگر شما چهار جعبه را در آن ها قرار دهید دیگر نمی توانید جعبه جدیدی ببرید!

این موارد باعث می شود که شما هر از گاهی به بازی سر بزنید تا مطمئن شوید جای خالی وجود دارد.

محدودیت عامل محبوبیت

اگر در کارگاه های من شرکت کرده باشید این جمله را بارها از من شنیده اید که محدودیت عامل محبوبیت است حتی طراح بازی افسانه ای یان بوگوست که پیشتر در سایت از وی تحت مقاله ای با نام گیمیفیکیشن چرت و پرت است نام بردیم در تعریف بازی از عامل محدودیت نام می برد!

در بازی کلش نیز همانطور که متوجه شده اید ما با محدودیت های زیادی روبرو هستیم برای مثال شما نمی توانید هر قابلیتی که بخواهید را بخرید ! شما تنها می توانید جعبه داشته باشید که در جعبه ها مشخص نیست چه چیزی وجود دارد پس کنجکاوی دیدن درون جعبه ها برای بازیکنان بسیار جذاب است

جعبه های بونوس

در اکثر بازی های این سبکی شما یک چرخه زمانی دارید برای مثال هر 4 ساعت به شما یک جعبه جدید داده می شود(معمولا با دیدن تبلیغ) در بازی کلش رویال نیز شما هر 4 ساعت یک جعبه جدید خواهید داشت از طرفی شما به ازای هر برجی که از دشمن خراب می کنید یک امتیاز خاص می گیرید که به ازای هر 10 امتیاز آن یک جعبه جدید خواهید داشت.

مشخص است که هدف طراح از این قوانین چیست ؟ بله شما باید همیشه بازی کنید!

ایجاد یک حلقه عادت

فکر میکنم با توجه به تمامی صحبت هایی که انجام شد مشخص باشد که حلقه عادت در بازی کلش رویال به شکل زیر است.

البته که مشخص است قضیه پیچیده تر از این حرف ها می باشد اما برای درک مقدماتی حلقه عادت فکر میکنم این مثال کافی باشد.حال یک سوال باقی می ماند اگر بخواهیم این حلقه را بشکنیم باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

Picture of کامران حاتمی
کامران حاتمی
حدود 10 سالی است که در حوزه گیمیفیگیشن و طراحی رفتار به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به ترویج این موضوعات در ایران دارم. آقای گیمیفیکیشن یک تیم است و من کامران حاتمی، مدیر این تیم پرانرژی و حرفه‌ای هستم. پیش‌زمینه تحصیلی مهندسی کامپیوتر (از علم و صنعت) و MBA (از امیرکبیر) دارم و در مسیر فعالیتم در حوزه گیمیفیکیشن، مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌های نوروساینس، روان‌شناسی و علوم رفتاری داشتم. هم‌چنین کتاب‌های طراحی گیمیفیکیشن، گیمیفیکیشن در تدریس، هر آنچه باید درباره طراحی بازی‌های آموزشی اثربخش بدانید، ۱۴ روز تا شادی پایدار و اضطراب را ترجمه کرده‌ام. در حال حاضر در سوئد هستم.

4 پاسخ

  1. ولی جای ریوارد و روتین عوض شه ممکنه جواب بده
    یا سرنخ جدیدی در روتین بیاد

  2. کلش رویال بی نظیره
    برای من حکم یک کتاب مرجع طراحی بازی و گیمیفیکیشن داره.
    همه چیز عالی طراحی شده و واقعا اعتیاد اور هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب