طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گیمیفیکیشن در فروش؛ 10 برنامه کاربردی موثر در گیمیفای کردن روند فروش

گیمیفیکیشن در فروش
گیمیفیکیشن در فروش

فروشندگی برای برخی از افراد شغلی خسته کننده به شمار می‌‌‌‌آید؛ اما گیمیفیکیشن در فروش می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. تفاوتی ندارد که شما که هستید و چه می‌‌‌‌‌فروشید، فروشنده‌ی بی‌اشتیاق کشنده‌ی کسب و کار شما خواهد بود. این یکی از دلایلی است که شرکت‌هایی همچون Paybal و Black & Decker در مسیر گیمیفیکیشن فروش سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در واقع این‌ها و هزاران سازمان دیگر فرآیند فروش خود را به سوی یک بازی، که به نوعی ماهیت آن شغل را دربر دارد، تغییر داده‌اند.

اما آیا گیمیفیکیشن در فروش واقعا موثر است؟

طبق گزارشات Tas Group، اکثر فروشندگان صرفا با مسایل مالی برانگیخته نمی‌شوند. 40% آنها بیان کرده‌اند که دلیل اصلیشان برای ادامه‌ی روند فروش، برنده شدن است. قاعدتا مدیران فروش به این امر پی برده‌اند و ازین روست که جوایز فروش را به کسانی اختصاص می‌‌‌‌‌دهند که در سه ماه یا سال فروش برنده شوند.

دقت داشته باشید که گیمیفیکیشن در فروش ،مرحله‌ی بعدی این رقابت نیست. بلکه راهی است برای مدیران عامل و فروش که نیروهای خود را آموزش داده و آنها را به سوی کسب مهارت‌های لازم سوق دهند. گیمیفیکیشن در فروش صحیح باعث درگیری تیمتان با روند فروش و افزایش مهارت‌های تیمی از طریق طراحی بازیهای خاص می‌‌‌‌شود. کارایی تیم فروش تنها زمانی افزایش خواهد یافت که یک رهبری مجازی و یا یکسری پاداش‌های آنلاین را به بازی بیفزایید. سپس شما می‌‌‌‌توانید اطلاعات حاصل از این تجارب را به کار بگیرید.

گیمیفیکیشن در فروش
گیمیفیکیشن در فروش

تفاوت بازی فروش با گیمیفیکیشن در فروش

مشخصا افراد زیادی تفاوت بین بازی جدی با گیمیفیکیشن را سخت درک می‌کنند به همین دلیل با یک مثال تلاش می‌کنیم تا این تفاوت را یادآور شویم. در گیمیفیکیشن ما از خود سوال می‌کنیم که چه عواملی احتمال فروش را افزایش می‌دهند؟ برای مثال آموزش به مشتری می‌تواند مفید باشد یا پیگیری تماس‌ها!

پس هر زمانی که نیروی فروش ما این کارها را انجام داد به وی پاداش می‌دهیم یعنی در عمل گیمیفیکیشن می‌تواند اضافه کردن یک جدول برندگان باشد! اما در بازی فروش شما کل فرآیند را تبدیل به بازی می‌کنید! در گیمیفیکیشن فروش کاربر وارد یک محیط بازی نمی‌شود اما در بازی فروش چرا!

10 اپ فوق العاده برای گیمیفیکیشن در فروش

1.Fantasy Sales Team

این اپ ایده Fantasy Footbal را برای فروش بکار گرفته‌است و از طریق آن انگیزه‌ی تیم شما را برای انجام اقداماتی که منجر به موفقیت در فروش می‌‌‌شود، افزایش می‌‌‌‌دهد. در واقع برای عملکرد فروش شما، لیگی از اعضای تیم فروش تشکیل می‌‌‌‌شود. شما می‌‌‌توانید میزان واقعی فروش ، تعداد تماس‌ها، تعداد فرصت‌های ایجاد شده و غیره را اندازه گیری کنید.

بنابراین اگر تیم پیش فروش خود را با میزان تبدیل سرنخ‌ها به فرصت، و تیم فروش را با میزان تبدیل فرصت ها به شغل ارزیابی می‌‌‌کنید، می‌‌‌توانید هر دو آنها را در یک لیگ اندازه گیری کنید تا ببینید که کدام یک عملکرد بهتری داشته‌اند. این بازی SaaS (نرم افزار مبتنی بر سرویس) بوده و تقریبا با هر CRM ـی ادغام می‌‌‌گردد. یکی از ویژگی‌های شاخصش که می‌توان به آن اشاره کرد این نکته است که می‌‌‌توان معیارها، سهم‌ها و پاداش‌های متفاوتی را برای هر یک از اعضای تیم تعریف کرد.

2.  GamEffective

این اپ برای بهبود عملکرد و رفتار تیم فروش شما در روند فروش، عملیات و خدمات مشتریان طراحی شده‌است. GamEffective با استفاده از زمان واقعی و تعیین و پیگیری اهداف، میزان درگیری پرسنل با کار و پیشرفت آنها را مدنظر قرار می‌‌دهد. قابل ادغام با هر سیستمی بوده و عملکرد خوبی را که در بیزینس‌های بزرگ داشته، در بیزینس‌های کوچک نیز می‌‌توان دید. همچنین می‌‌توان تم بازی، فعالیت‌ها، و معیارهای مختص به سازمان خود را تعریف کرد.

3. Badgeville

این بازی در عمل، برای افزایش عملکرد CRM شما و به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی از  یکپارچه سازی ضعیف آن است. تیم فروش شما برای وارد کردن اطلاعات مشتری، پیگیری وظایف، و انجام کارهای تعریف شده، امتیاز می‌گیرد و افزایش همکاری، آموزش و توسعه، فروش و حمایت از عملکرد، خودآموزی مشتری و … را به دنبال دارد. تمام بازی‌ها مطابق با زمان واقعی بوده و امتیازدهی ها در لحظه صورت می‌گیرد.

4.  Q-Stream

Q-Stream یک پلتفرم فرصت‌های فروش است که آنالیز عملکرد، آموزش و تقویت دانش را ترکیب و در قالب یک اپلیکیشن سازمانی قدرتمند و ساده ارائه می‌‌کند. چنانچه تنها برای چند دقیقه در روز پرسنل فروش اجازه‌ی انجام این بازی بر روی موبایل هایشان را داشته باشند، Qstream می‌تواند نتایجی مبتنی بر داده ارائه کند.

این داده‌ها به رهبران فروش کمک می‌کند روش خاصی برای رشد سازمان پی گیرند. همچنین حوزه های مهمی که نیاز به تقویت دارد مشخص کند. چه شما به دنبال اطلاعات برای عزل و نصب‌های جدید باشید چه تقویت مهارت‌های فروش ، Qstream تنها راه حل اثبات شده برای تغییر رفتار کارمندان شما با مشتری است.

5. MySalesGame

در این سیستم، کاربران مهارت‌ها و اقداماتی را می‌آموزند که منجر به موفقیت کسب و کار می‌شوند. آن‌ها در این بازی مامور کسب مدال‌ها و امتیازاتی می‌شوند که توسط مدیر تعریف شده و برای طراحی پاداش در دنیای واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این اپ با سیستم مشاور فروش دیجیتال MySalesShepra برای موفقیت هرچه بیشتر، ادغام می‌گردد.

6.  PAKRA Simulation Games

این نوع بازی‌های تحت وب برای تقویت خدمات مشتریان، توانایی‌های حل مسئله، و مهارتهای فروش طراحی شده‌اند. شما می‌توانید بهترین شبیه‌سازی‌ها را برای پشتیبانی فنی، اخطار تماس خروجی، غلبه بر نگرانی های مشتریان و بسیاری مسایل در اختیار داشته باشید. این برنامه در سطح وسیعی گسترش یافته و مشتریانی همچون NBC، JP Morgan Chase و Pitney Bowes دارد.

7. Xactly Express

بازیکنان شروع به کسب امتیازات کرده و هر زمان که یکی از اهداف از پیش تعیین شده یا فردی در فهرست خود را انجام دهند اعلانی را دریافت می‌‌کنند. این برنامه شامل یک صفحه گسترده (spreadsheet) کمیسیون بوده طوری که افراد می‌‌توانند فورا سود مالی خود را در رابطه با فعالیت‌های فروش مشاهده کنند. این محصول با اکثر برنامه های CRM قابل ادغام است.

مثال گیمیفیکیشن در فروش xactlycorp
مثال گیمیفیکیشن در فروش xactlycorp

8. Apparound CPQ

این اپ توسط گیمیفیکیشن یک سیستم قیمت‌دهی را فراهم کرده که به تیم‌های فروش کمک می‌‌کند قیمت‌دهی‌ها را بدون خطا و درگیر ساختن مشتریان در جلسات فروش اعلام و باعث بهبود سرعت تهیه پیش فاکتور، نسبت بسته شدن قرارداد، و کاهش هزینه‌های چاپ، تدارکات، و آموزش شوند.

Apparound CPQ با امتیازدهی‌ها و تقویت رقابت‌ها باعث انگیزه بخشی به تیم های فروش شده‌است. این نرم افزار انگیزه‌ها و پاداش‌های احساسی و پاداش‌هایی را تعبیه کرده که به تیم در بهبود عملکرد کلی کمک می‌‌کند.

9. MindTickle

در بحث گیمیفای کردن آموزش نیروی فروش ، MindTickle یکی از بهترین‌ها در بکارگیری تجارب و یکپارچه سازی است. شما می‌‌توانید از آن برای آموزش اولیه‌ی نیروهای فروش، ارزیابی فعالیت و اندازه‌گیری میزان پیشرفت آنان استفاده کنید. این اپ قابل یکپارچه سازی با تلفن همراه است، و با زمان دنیای واقعی تنظیم شده‌است که شما می‌توانید موفقیت های تیمتان را در لحظه مشاهده کنید.

10.  Monitae

اگر فروش در سراسر جهان از جمله اهداف شماست، Monitae انتخاب صحیحی است. این اپ به زبان های انگلیسی، پرتغالی، اسپانیایی، آلمانی و فرانسه در دسترس است. هدف اصلی آن انطباق با CRM برای بهترین عملکرد است و قابل ادغام با انواع سیستم های CRM و ERP است.

همچنین دیدن لایو اینستاگرام زیر راجع به گیمیفیکیشن و گیمیفیکیشن فروش خالی از لطف نیست.

جمعبندی گیمیفیکیشن در فروش

گیمیفیکیشن در فروش به دنبال تقویت یک سری عوامل است که این عوامل روی فروش تاثیر دارند مواردی که باعث افزایش رضایت مشتری خواهند شد. پلتفرم گیمیفیکیشن تیم ما یکی از پلتفرم‌هایی است که این کار مهم را انجام می‌دهد.

تمامی موارد بالا در پلتفرم گیمیفیکیشن تیم آقای گیمیفیکیشن قابل پیاده سازی است.

Picture of علی اختری
علی اختری
مشاور گیمیفیکیشن در Cooperacy.Org و FITology.in و یکی از مولفان راهبردهای آموزش گیمیفیکیشن توسط انجمن جهانی توسعه دهندگان بازی. بیشتر: mrgamification.com/resume/ali-akhtari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب