طراحی راه‌حل‌های مبتنی بر بازی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اجوتینمنت؛ گیمیفیکیشن می تواند دنیای آموزش را متحول کند

اجوتینمنت Edutainment
اجوتینمنت Edutainment

 Edutainment ترکیب کلمه های Education و entertainment می‌باشد. در نگاه خیلی از افراد تحصیل کردن خسته‌کننده است و برای اینکه بتوانیم به این مورد جذابیت اضافه کنیم باید بتوانیم به نحوی ترکیبی از آموزش و سرگرمی داشته باشیم. این موضوع شاید در گذشته خیلی مهم نبود اما با وجود نسل زد اجوتینمنت بسیار مهم شد.

کارمن سن دیگو در کجای جهان است

برای مثال «کارمن سن دیگو در کجای جهان است؟»، آخرین بازی خیلی موفق در زمینه‌ی بازی‌ آموزشی بود. این بازی بدون شک، راهی بسیار سرگرم‌کننده برای یادگیری درباره‌ی کشورها و پایتخت‌ها بود. در این بازی همچنین درباره‌ی صادرات اصلی و آبراهه‌های هر منطقه نیز اطلاعات زیادی به دست می‌آورید. از آن زمان به بعد، تعداد زیادی از شرکت‌های تولید نرم افزار آموزشی، تلاش کرده‌اند تا چنین بازی سرگرم‌کننده و آموزنده‌ای بسازند اما موفق نشده‌اند.

Civilization

اجوتینمنت بزرگ بعدی، چه زمانی و در کجای دنیا معرفی خواهد شد؟ بازی‌هایی که آموزش را در کنار سرگرمی قرار داده‌اند. مثل تمدن و سیم سیتی مسائل زیادی درباره‌ی تاریخ و اصول اولیه‌ی برنامه‌ریزی شهری به میلیون‌ها نفر آموخته‌اند. البته این بازی‌های برای آموزش ساخته نشده اند، اما از تاریخ و شهرسازی به‌عنوان پس زمینه‌ استفاده کرده‌اند تا ایده‌های‌شان را توضیح دهند. بدین ترتیب، آموزش تبدیل به محصول جانبی سرگرمی شده است.

نمونه اجوتینمنت
نمونه اجوتینمنت

این دقیقا معکوس آن چیزی است که در نرم افزارهای آموزشی رخ می‌دهد. در حقیقت، زمانی که معلمان و اولیا درگیر روند آموزش می‌­شوند، مرتبا سرگرمی را از این سیستم، خارج می‌­­کنند. کودکان می‌­توانند متوجه این تغییر سریع از سرگرمی به کار شوند. و بازی “کارمن سن دیگو” که آخرین محصول بزرگ در زمینه‌ی اجوتینمنت بود، حقیقتی بزرگ در خود نهفته است: این بار، معلمان، کودکان و اولیا در بازی کردن بازی­‌های ویدیویی، موافق هم بودند.

بررسی بازی دارفور در حال مرگ است

Darfur is Dying (دارفور درحال مرگ است) یک بازی جدی مبتنی بر وب است که مشکلات و بحران‌های دو و نیم میلیون پناهنده را در منطقه دارفور سودان شبیه‌سازی می‌کند. این بازی توسط توسعه‌دهندگان بازی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ساخته شده و برنده مسابقه «فعالان دیجیتالی دارفور» شده است.

یک بازی اجتماعی اکشن و شبیه‌سازی مبتنی بر داستان سرایی است که در آن کاربر در اردوگاه پناهندگی دارفوریان ایفای نقش می‌کند و باید هنگام تهیه‌ی آب برای پناهجویان از حملات جنجویدها( Janjaweed) یا شبه‌نظامیان جلوگیری کند. در اطراف دارفور و اردوگاه‌های پناهندگان، احتمال حملات شبه‌نظامیان همیشه زیاد است و از این رو ترک اردوگاه‌ها حتی برای رفتن چند فوت برای بدست آوردن آب می‌تواند یک تجربه وحشتناک باشد.

پس آیا کودکان می­‌توانند از بازی کردن اجوتینمنت ها، درس بیاموزند؟ تحقیقات دکتر “آرنه می” در دانشگاه رگنزبورگ آلمان، به طور شفافی ثابت می‌­کند که یادگیری کاری جدید، طی چند هفته، باعث افزایش مادۀ خاکستری مغز می‌­شود. محققان همگی توافق دارند که بازی‌ها، یعنی چرخه‌ی چالش-دستاوردپاداش تولید دوپامین در مغز را افزایش می‌­دهد و همین موضوع، باعث ایجاد اشتیاق در ما برای انجام بازی‌­ها می­‌شود.

جمع‌بندی

ترکیب یادگیری و سرگرمی در نگاه اول بسیار جذاب است اما در عمل سختی‌های خاص خود را دارد. در کتاب طراحی اثربخش بازی‌های آموزشی توضیح دادیم که چه روش‌های متفاوتی ممکن است. ما برای انجام این موضوع اولین انجین گیمیفیکیشن ایران را ایجاد کرده‌ایم. شما می‌توانید با پرکردن فرم درباره ما دموی این انجین را ببینید و راجع به اجوتیمنت بیشتر صحبت کنیم.

تصویر علی اختری
علی اختری
مشاور گیمیفیکیشن در Cooperacy.Org و FITology.in و یکی از مولفان راهبردهای آموزش گیمیفیکیشن توسط انجمن جهانی توسعه دهندگان بازی. بیشتر: mrgamification.com/resume/ali-akhtari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب